Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Łazienki Królewskie [7 cudów Warszawy - nominacja]

Redakcja
Łazienki Królewskie to ulubione miejsce spacerów warszawiaków i turystów. Przyciąga bogactwem i różnorodnością roślinności, licznymi zabytkami, a także... pawiami i wiewiórkami.
7 cudów Warszawy: Zobacz nominowanych i zgłoś swoje propozycje

Łazienki Królewskie to 76-hektarowy zespół pałacowo-parkowy z licznymi zabytkami. Został założony w XVIII wieku z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Powstał z dziko rosnącego lasu. Przypuszcza się, że dawniej było to miejsce łowów książęcych.

Przy głównym wejściu od Al. Ujazdowskich stoi najbardziej znany na świecie pomnik Fryderyka Chopina. W każdą niedzielę lata organizowane są tam koncerty chopinowskie. Park ten jest miejscem wielu wydarzeń o charakterze kulturalnym, naukowym i rozrywkowym , takich jak pikniki historyczne, koncerty (nie tylko muzyki poważnej, lecz także np. hip-hopu).

Na terenie Łazienek znajduje się wiele cennych obiektów architektonicznych, m.in.:

- Pałac Łazienkowski (zwany też Pałacem na Wodzie lub Pałacem na Wyspie), rozbudowany przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego w latach 1772 – 1793 na bazie tzw. Łazienki Lubomirskiego, zaprojektowanej i zbudowanej w latach 1680 – 1690 dla marszałka wielkiego koronnego Stanisława Herakliusza Lubomirskiego. Leży na sztucznej wyspie, wokół której rozciąga się jeziorko. Od 1775 r. był letnią rezydencją króla. Tu w lecie odbywały się organizowane przez niego obiady czwartkowe. W latach 1788 – 1793 pałac rozbudowano w stylu klasycystycznym. Jest połączony z lądem dwoma mostami zwieńczonymi kolumnami. Po śmierci Stanisława Augusta Poniatowskiego był własnością księcia Józefa Poniatowskiego i księżnej Marii Poniatowskiej. Od 1817 był rezydencją cesarską. Jesienią 1944 r. sprzęty znajdujące się w pałacu zostały wywiezione przez stacjonujących w nim hitlerowców do III Rzeszy, a sam pałac spalono. Jego odbudowę rozpoczęto w 1945 r. Trwała piętnaście lat. Wnętrze zostało zrekonstruowane.

- Teatr na Wyspie - utworzony w 1790 r., nieopodal Pałacu Łazienkowskiego.Składa się z dwóch części, przedzielonych kanałem wodnym. Amfiteatralna, półkolista widownia oparta jest na arkadach. Wieńczy ją rząd kamiennych rzeźb przedstawiających sławnych autorów dramatycznych. Scena położona na sztucznej wyspie otoczona jest sztucznymi ruinami, stanowiącymi przykład sentymentalnego stylu końca XVIII w. Po lewej stronie za sceną ukryty jest parterowy pawilonik mieszczący garderoby aktorów. Przed sceną znajduje się fosa dla orkiestry. Po bokach ustawiono rzeźby o tematyce mitologicznej. W sezonie letnim w teatrze odbywają się koncerty i przedstawienia.

- Stara i Nowa Pomarańczarnia - budynki ogrodowe, służące do hodowli roślin egzotycznych. Były miejscem spotkań towarzyskich i przedstawień teatralnych.

- Biały Dom - rezydencja króla francuskiego na wygnaniu, Ludwika XVIII. Przed południową fasadą znajduje się wsparty na postaci Fauna zegar słoneczny. Budynek znajduje się na drodze między Starą Pomarańczarnią a Pałacem na Wodzie.

W Łazienkach jest też wiele pomników, m.in. Stanisława Augusta Poniatowskiego, Jana III Sobieskiego, Fryderyka Chopina, Henryka Sienkiewicza, Cypriana Norwida, Stefana Żeromskiego, Piotra Wysockiego i Józefa Bema.

Od lutego 2009 r. w każdą niedzielę kompleks zabytków jest otwarty dla zwiedzających za darmo. W sierpniu 2009 r. wyrażono zgodę na uprawianie joggingu w dni powszednie w godzinach otwarcia parku. Wcześniej można było biegać tylko rano, do godziny 10.00.


**[7 cudów Warszawy:](https://warszawa.naszemiasto.pl/wybierz-z-nami-7-cudow-warszawy/ar/c1-2981866)[ Zobacz nominowanych i zgłoś swoje propozycje](https://warszawa.naszemiasto.pl/wybierz-z-nami-7-cudow-warszawy/ar/c1-2981866)**

od 18 latnarkotyki
Wideo

Jaki alkohol wybierają Polacy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto