Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lech Kaczyński w Muzeum Żołnierzy Wyklętych. Eksponatem będzie... zdemontowana tabliczka z nazwą ulicy

Redakcja
Lech Kaczyński w Muzeum Żołnierzy Wyklętych? Okazuje się, że dyrektor placówki złożył prośbę o przekazanie tabliczek m.in. z nazwiskiem zmarłego prezydenta do zbiorów muzeum. "To już jest historia, te nazwy, te tablice - tutaj jest ich miejsce. Nie na śmietniku, nie w jakimś skupie złomu, tylko tutaj, w polskiej Golgocie" - przekonywał.

Ulica Lecha Kaczyńskiego w Warszawie ma krótką, a jednak pełną kontrowersji historię. Pomysł nadania jednej ze stołecznych ulic nazwiska zmarłego prezydenta po raz pierwszy pojawił się w 2017 roku, kiedy przeprowadzano proces dekomunizacji stołecznych ulic. Wojewoda Mazowiecki w porozumieniu z szefem Instytutu Pamięci Narodowej wytypowali blisko 50 ulic, których nazwy zostały zmienione pod zarzutem propagowania wartości komunistycznych.

Zobacz też: Najbrzydsze pomniki Warszawy. Nikt nie zasługuje na tak brzydki monument!

Plac Bankowy
Prezydent Warszawy wyłania się tu z czegoś, co początkowo wygląda na pelerynę. Przy bliższym poznaniu jednak dostrzegamy, że jest to peleryna przeciwdeszczowa z wymalowaną mapą miasta. Choć nie trudno zrozumieć intencje twórców, to należy przyznać, że w tym przypadku dobre chęci autorów to za mało, by uznać ten pomnik za ładny.


Sprawdź:QUIZ. Czy jesteś prawdziwym warszawiakiem?

Najbrzydsze pomniki Warszawy. Nikt nie zasługuje na tak brzy...

Wtedy najwięcej emocji wzbudziła zmiana Al. Armii Ludowej na ul. Lecha Kaczyńskiego. Decyzję wojewody zaskarżano, a Naczelny Sąd Administracyjny przyznał rację protestującym, argumentując, że zmiany nazw ulic wprowadzono z naruszeniem prawa. W międzyczasie tablice z nazwą Al. Armii Krajowej zostały zdjęte. Ich miejsce zajęły niebieskie znaki informujące o ul. Lecha Kaczyńskiego.

W maju 2018 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zadecydował, że zmiana nazwy ulicy była niezgodna z prawem, a Al. Armii Ludowej przestała być ul. Kaczyńskiego - od tamtej pory używana ma być potoczna nazwa - Trasa Łazienkowska. Taką nazwę dawnej Al. Armii Ludowej nadała Rada Warszawy, chcąc uniknąć kontrowersji związanych z wprowadzeniem ul. Kaczyńskiego.

Muzeum Żołnierzy Wyklętych. Byliśmy w miejscach niedostępnyc...

Kaczyński w Muzeum Żołnierzy Wyklętych?

Teraz jednak temat powraca, a - jak donosi Gazeta Wyborcza - jedna ze zdemontowanych tabliczek z nazwiskiem prezydenta Kaczyńskiego ma trafić do Muzeum Żołnierzy Wyklętych. Dyrektor muzeum, Jacek Pawłowicz, zadeklarował, że wysłał pismo do dyrektora Łukasza Puchalskiego z Zarządu Dróg Miejskich w Warszawie z prośbą o to, by zdemontowane tablice nie zostały zutylizowane, ale trafiły do zbiorów muzeum. - To już jest historia, te nazwy, te tablice. Mam nadzieję, że one wrócą jednak na warszawskie skwery i ulice, ale dopóki nie wrócą, tutaj jest ich miejsce. Nie na śmietniku, nie w jakimś skupie złomu, tylko tutaj, w polskiej Golgocie. Tu się działa nasza historia i wszystko, co się z nią wiąże, powinno tutaj trafić – przekonywał.

Podkreślał też, że do zbiorów miałyby trafić nie tylko tabliczki z nazwiskiem Lecha Kaczyńskiego, ale też innych "zdekomunizowanych" patronów ulic, którzy nie przeszli pomyślnie procesu sądowej weryfikacji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto