Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lekarz medycyny pracy Warszawa. Terminy badań, opłaty, adresy placówek medycznych

Maciej Rzeźniczak
Lekarz medycyny pracy Warszawa. Terminy badań, opłaty, adresy placówek medycznych
Lekarz medycyny pracy Warszawa. Terminy badań, opłaty, adresy placówek medycznych Pixabay.com / Zdjęcie ilustracyjne
Każdy kto rozpoczynał swoją pierwszą pracę na tzw. etacie, musiał odwiedzić gabinet lekarza medycyny pracy. Również osoby już zatrudnione, powinny poddawać się badaniom okresowym i kontrolnym. Jednak medycyny pracy nie powinniśmy kojarzyć jedynie z obligatoryjną wizytą zleconą przez pracodawcę. Służba medycyny pracy zajmuje się przede wszystkim ochroną pracujących przed negatywnymi konsekwencjami środowiska, w jakim pracują. Praca to jeden z ważnych elementów naszej codzienności, dlatego warto wiedzieć więcej o procedurach, które określają zakres opieki zdrowotnej nad zatrudnionymi oraz placówkach, które w Warszawie realizują usługi z zakresu medycyny pracy. Dalsza część artykułu poniżej.

Czym jest medycyna pracy?

Służba medycyny pracy, zwana też medycyną pracy powstała, by chronić zdrowie pracujących przed niekorzystnymi warunkami, które mogą wiązać się ze środowiskiem pracy lub wynikać z samego sposobu jej wykonywania. Najogólniej, zadaniem służby medycyny pracy jest sprawowanie profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracującymi, jak i wskazywanie pracodawcom potrzeby poprawienia warunków, w jakich swoje obowiązki wykonują zatrudnieni.

Lekarz medycyny pracy przeprowadza wstępne, okresowe i kontrolne badania pracowników w celu ustalenia ewentualnych przeciwwskazań do podjęcia lub kontynuowania pracy. Do lekarza medycyny pracy zgłaszają się również uczniowie szkół zawodowych czy też ubiegający się o pozwolenie na broń.

Warto pamiętać, że w zależności od wykonywanego zawodu lub pracy o jaką się staramy, badanie może wyglądać inaczej. Lekarz medycyny pracy może nas również skierować np. do okulisty czy laryngologa.

Podstawą prawną dla służby medycyny pracy jest ustawa z dnia 27 czerwca 1997 r. o służbie medycyny pracy oraz kodeks pracy.

ZOBACZ TEŻ:

Kiedy zgłosić się do lekarza medycyny pracy?

Informacje o potrzebie wykonania badania znajdują się w kodeksie pracy. Do lekarza medycyny pracy powinniśmy udać się, gdy:

  • 1. rozpoczynamy nową pracę i pracodawca zdecyduje się o wysłaniu nas na badania.
  • 2. zmieniamy stanowisko,
  • 3. po zmianie charakteru stanowiska,
  • 4. przed upłynięciem ważności poprzedniego zaświadczenia,
  • 5. po zwolnieniu lekarskim, które zostało wystawione na okres powyżej 30 dni.

Warto mieć na uwadze, że pracownik, który zmienia miejsce pracy nie musi zostać skierowany na wstępne badania lekarskie. Jego nowy pracodawca może zatrudnić go w oparciu o zaświadczenie lekarskie w ramach poprzedniego zatrudnienia, o ile oczywiście zachowało ważność, a stanowisko ma podobny charakter.

Na kim spoczywa obowiązek zapewnienia opieki zdrowotnej pracownikom?

Obowiązek objęcia pracowników profilaktyczną opieką zdrowotną ciąży na pracodawcy lub w przypadku uczniów – szkole lub jednostce organizującej kursy zawodowe. W wypadku doktorantów jest to placówka uprawniona do prowadzenia studiów III stopnia. Co więcej, pracodawca nie może przyjąć do pracy osoby, która nie uzyskała zaświadczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań do podjęcia zatrudnienia.

Kto może wykonywać zadania z zakresu medycyny pracy?

Obowiązki z zakresu medycyny pracy mogą wykonywać:
– lekarze,
– pielęgniarki,
– psychologowie,
– inne osoby o kwalifikacjach niezbędnych do wykonywania zadań tej służby.

Jak uzyskać skierowanie do lekarza medycyny pracy? Kto je wydaje?

W przypadku osób zatrudnionych lub ubiegających się o pracę, badania wstępne, okresowe lub kontrolne wykonuje się na podstawie umowy zawartej między pracodawcą, a jednostką uprawnioną do świadczenia usług z zakresu medycyny pracy. To pracodawca kieruje swojego podwładnego do lekarza medycyny pracy i wybiera konkretną placówkę (robi to w porozumieniu z przedstawicielami pracowników). Jeśli pracownik nie odwiedzi gabinetu będzie to oznaczało naruszenie obowiązków i może skutkować nawet dyscyplinarnym zwolnieniem.

Kto pokrywa koszty badania? W jakich przypadkach traci ono ważność?

Pracodawca pokrywa koszty przeprowadzenia badania z zakresu medycyny pracy. Pracownicy udający się na kontrolę okresową czy kontrolną mogą też liczyć na zwrot kosztów podróży, jeśli placówka medyczna jest położona w innej miejscowości (ta zasada nie obowiązuje kandydatów do podjęcia zatrudnienia). Badania okresowe i kontrolne przeprowadza się w godzinach pracy.

Po skontrolowaniu stanu zdrowia osoby ubiegającej się o pracę lekarz określa czasowy przedział, w jakim pozytywne zaświadczenie zachowuje ważność. Z kolei o częstotliwości badań okresowych decyduje pracodawca. Warto pamiętać, że w przypadku wyraźnych oznak choroby czy nieprzystosowania do warunków w środowisku pracy pracodawca może wysłać pracownika na ponowne badanie w dowolnym momencie.

Gdzie w Warszawie znajdują się placówki udzielające usług z zakresu medycyny pracy?

Jak zostało wspomniane wyżej, w przypadku ubiegających się o pracę lub już zatrudnionych to pracodawca wyznacza jednostkę medyczną, do której musimy się udać. Jednak lekarza medycyny pracy możemy oczywiście odwiedzić prywatnie, w celu przebadania się i uzyskania potrzebnych nam w danej chwili zaświadczeń (np. gdy pracujemy na zasadzie kontraktu, całą procedurę musimy wykonać na własny koszt). Część z nich ma również podpisane kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Profilaktyczna wizyta u lekarza medycyny pracy w Warszawie to najczęściej koszt rzędu 100 zł.

Poniżej znajduje się lista placówek wykonujących badania pracowników i posiadających kontrakty z NFZ:

  • •Centrum Medyczne Medycyny Rodzinnej, ul. Wrocławska 7A,
  • •Centrum Medyczne "Enel-Med", ul. Gilarska 86 C,
  • •Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Przychodnia Lekarska "WAT", ul. Kartezjusza 2,
  • •Centrum Leczniczo Rehabilitacyjne i Medycyny Pracy "Attis", Warszawa, ul. Pawińskiego 2,
  • •Poliklinika "KAAR-MED", ul. Bitwy Warszawskiej 1920r. 10/23,
  • •Przychodnia Medycyny Rodzinnej, ul. Klaudyny 32,
  • •Samodzielny Publiczny Zakład Lecznictwa Otwartego, ul. Romera 4,
  • •Centrum Medyczne Medycyny Rodzinnej, ul. Grójecka 186,
  • •Samodzielny Publiczny Zakład Lecznictwa, Przychodnia Rejonowo-Specjalistyczna, ul. Malczewskiego 47A,
  • •Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej "Medical Center", ul. Stefana Dembego 5.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto