Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Lenin" zniknie z Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie? Stołeczny radny pisze do Rafała Trzaskowskiego. IPN komentuje

Michał Mieszko Skorupka
Michał Mieszko Skorupka
Radny chce usunięcia wyrazu "Lenin" z rzeźby na PKiN. Jest komentarz IPN
Radny chce usunięcia wyrazu "Lenin" z rzeźby na PKiN. Jest komentarz IPN Krystian Dobuszyński
Wśród rzeźb znajdujących się w przyziemiu Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, znajduje się obiekt prezentujący młodzieńca trzymającego księgę, na której wyryto wyrazy Marks, Engels, Lenin. Usunięcia tego ostatniego domaga się stołeczny radny Piotr Żbikowski. Interpelacja w tej sprawie została wysłana do prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego. Do propozycji odnieśli się już m.in. stołeczny konserwator zabytków oraz rzecznik prasowy IPN. Szczegóły poniżej.

Stołeczny radny Piotr Żbikowski chce usunięcia wyrazu "Lenin" z jednej z rzeźb znajdujących się w przyziemiu Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. W interpelacji przesłanej do prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego swoją propozycję argumentuje tym, że "Władimir Iljicz Uljanow znany jako Lenin to jeden z największych zbrodniarzy w historii ludzkości".

W 1953 roku Związek Sowiecki zbudował w Warszawie Pałac Kultury i Nauki (imienia Józefa Stalina). Miał być symbolem dominacji Rosji nad Polską. Jednym z elementów nowej estetyki socrealizmu stało się kilkadziesiąt rzeźb wkomponowanych w nisze usytuowane w przyziemiu obiektu. Niemal wszystkie pochodzą z Azeryjskiej Fabryki Ceramicznej im. 60-lecia Wszechzwiązkowego Leninowskiego Komsomołu w Estonii. Wyjątkiem są prezentujące wysoki poziom artystyczny granitowe rzeźny Kopernika i Mickiewicza dłuta Ludwiki Nitschowej oraz Stanisława Horno-Popławskiego. Wśród większości pozostałych, dość marnych artystycznie realizacji, przywiezionych w prezencie z ZSRR, wyróżnia się postać młodzieńca trzymającego księgę, na której wyryto wyrazy Marks, Engels, Lenin, Stalin. Wyraz Stalin usunięto w 1956 roku, jednak wyraz Lenin pozostał w przestrzeni publicznej Warszawy do dzisiaj - czytamy w pierwszej części interpelacji radnego.

Radny chce usunięcia wyrazu "Lenin" z rzeźby na PKiN. Jest komentarz IPN

"Lenin" zniknie z Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie? Stołec...

Usunięcie wyrazu "Lenin" z rzeźby na PKiN. IPN komentuje

W dalszej części swojej interpelacji, Piotr Żbikowski przypomina, że historycy przypisują Leninowi odpowiedzialność za śmierć ponad 6 milionów osób. Wśród nich znalazły się setki Polaków i Ukraińców.

To twórca najbardziej zbrodniczego ustroju w dziejach świata. Nie znam żadnego uzasadnienia, dla którego wyrazy jak Hitler, Stalin czy Lenin - podobnie jak symbole nazizmu i komunizmu, mogłoby być eksponowane w przestrzeni publicznej wolnej i demokratycznej Polski, która podobnie jak jej stolica Warszawa przeszła gehennę zgotowaną przez państwa totalitarne (jednym z ich współzałożycieli był właśnie Lenin). Proszę zatem o usunięcie napisu Lenin, tak jak w przeszłości uczyniono z napisem Stalin - pisze warszawski radny do Rafała Trzaskowskiego.

Głos w sprawie propozycji zabrał m.in. rzecznik prasowy Instytutu Pamięci Narodowej dr Rafał Leśkiewicz. W rozmowie z Polską Agencją Prasową przyznał, że bez wątpienia Włodzimierz Lenin jest jednym z ideologów zbrodniczego systemu komunistycznego, co sprawia, że jego postać nie powinna być upamiętniana w przestrzeni publicznej. Dodał, że instytut udzieli merytorycznej wypowiedzi wówczas, gdy zostanie poproszony o konsultacje.

Radny chce usunięcia wyrazu "Lenin" z rzeźby na PKiN. Jest komentarz IPNKrystian Dobuszyński

Do pomysłu radnego odniósł się także stołeczny konserwator zabytków.

Ja ze swojej strony mogę powiedzieć, że da się to zrobić w sposób prawdopodobnie bezpieczny dla samego obiektu - rzeźby i pałacu. Musiałoby to być oczywiście warunkiem - powiedział Michał Krasucki, cytowany przez PAP.

Interpelacja warszawskiego radnego została wysłana 17 maja. Jak dotąd nie doczekała się odpowiedzi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

2024 Omówienie próbnej matury z matematyki z Pi-stacją

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto