MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Lidia Morawska, jedna z najbardziej wpływowych kobiet na świecie otrzyma tytuł Honorowego Obywatela Miasta Przemyśla

Redakcja
Lidia Morawska.
Lidia Morawska. Archiwum prywatne Lidii Morawskiej
Światowej sławy naukowiec, wymieniana również jako jedna ze 100 najbardziej wpływowych kobieta świata, prof. Lidia Morawska (córka słynnego żeglarza kpt. Henryka Jaskuły) otrzyma tytuł Honorowego Obywatela Miasta Przemyśla.

- We wtorek 22 maja w sali widowiskowej Zamku Kazimierzowskiego odbędzie się uroczysta sesja Rady Miejskiej w Przemyślu, podczas której wręczony zostanie profesor Lidii Morawskiej Tytuł Honorowego Obywatela Miasta Przemyśla. W programie posiedzenia znalazł się również wykład tej światowej sławy uczonej z Australii, pochodzącej z naszego miasta - informuje Witold Wołczyk z Urzędu Miejskiego w Przemyślu.

Uroczysta sesja rozpocznie się o godz. 11. Po niej wykład ",Na granicy wyobraźni, nauki i sztuki". Sesję poprzedzi uroczystość przy ul. Drużbackiej 2 (Zasanie), o godz. 9.30, w trakcie której nastąpi odsłonięcie tablicy pamiątkowej na frontonie domu, w którym mieszkał i planował samotny rejs jachtem dookoła świata, nieżyjący już kapitan Henryk Jaskuła, ojciec pani Lidii.

Fundatorami tablicy są Przemyski Okręgowy Związek Żeglarski, rodzina i przyjaciele, a projekt wykonał artysta rzeźbiarz Marian Szajda.

Lidia Morawska z domu Jaskuła w 1952 r. urodziła się w Tarnowie, jednak dorastała w Przemyslu, do którego jej rodzina przeniosła się, gdy miała pani Lidia miała dwa lata. Polska fizyczka, profesor Uniwersytetu Technologicznego w Queensland (Australia) i dyrektor Międzynarodowego Laboratorium Jakości Powietrza i Zdrowia.

Uczęszczała do II LO im. Kazimierza Morawskiego w Przemyślu, a po maturze podjęła studia fizyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 1982 r. obroniła doktorat z zakresu badań nad radonem oraz jego pochodnymi. W latach 1987–1991 przebywała w Kanadzie, prowadziła badania najpierw na Uniwersytecie McMastera, a później na Uniwersytecie w Toronto. Od 1991 pracuje na australijskim Uniwersytecie Technologicznym w Queensland. Jest członkinią Australijskiej Akademii Nauk, a także doradza Światowej Organizacji Zdrowia.

Gdy wybuchła pandemia, 69-letnia prof. Lidia Morawska była jedną z osób, które najgłośniej ostrzegały świat przed zagrożeniem ze strony koronawirusa. W czerwcu 2020 r., gdy WHO zalecało walkę z wirusem przez mycie rąk i unikanie innych ludzi, Lidia Morawska alarmowała, że to za mało, bo konieczna jest także ochrona przed wdychaniem wirusa wraz z powietrzem. Zebrawszy liczący ponad 200 osób zespół ekspertów, badała rozprzestrzenianie się SARS-CoV-2 drogą kropelkową, dzięki czemu państwa mogły skuteczniej chronić swoich obywateli przed zarażeniem.

W uznaniu m.in. tych zasług magazyn Time umieścił Lidię Morawską na liście 100 najbardziej wpływowych ludzi 2021 r. Jako jedyna Polka prof. Morawska znalazła się na tej prestiżowej liście w kategorii Innowatorzy wraz z takimi osobami jak Elon Musk, Adrienne Banfield Norris, Sara Menker, Willow Smith i Jada Pinkett Smith.

od 7 lat
Wideo

Dzisiaj Iga Świątek kończy 23 lata!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Lidia Morawska, jedna z najbardziej wpływowych kobiet na świecie otrzyma tytuł Honorowego Obywatela Miasta Przemyśla - Nowiny

Wróć na przemysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto