Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Likwidacja "Porcelany" w Chodzieży: Jaki los czeka teren fabryki po zakończeniu produkcji?

Anna Karbowniczak
Anna Karbowniczak
Mieczysław Hołubowski
Jaki los czeka teren fabryki porcelany przy ulicy Kasprzaka w Chodzieży po zakończeniu produkcji? Burmistrz Jacek Gursz chce zabiegać o umieszczenie go w wielkopolskiej i krajowej bazie inwestycyjnej

Jak można było przewidzieć, jednym z najważniejszych tematów poruszanych podczas poniedziałkowej (24 lutego) sesji Rady Miejskiej w Chodzieży stała się likwidacja „Porcelany”, o której - jak kilkukrotnie podkreślał burmistrz Jacek Gursz - Urząd Miejski dowiedział się nie od właścicieli zakładu, a z mediów.

- Gdybyśmy wiedzieli jaka jest sytuacja, wspieralibyśmy „Porcelanę” w rozmowach z rządem i władzami centralnymi. To one mają wpływ na polską gospodarkę i posiadają narzędzia pozwalające na pomoc polskim przedsiębiorcom. W szczególności powinny zaś wspierać te firmy, które stanowią o polskiej marce - mówił burmistrz, dodając jednocześnie, że on sam wraz z podległym mu urzędem również zrobili wiele by wspierać „Porcelanę” - i to pomimo ograniczonych możliwości wynikających z faktu, że jest to prywatne przedsiębiorstwo.

- Nie siedzimy z założonymi rękami. Odbyły się dwa spotkania dotyczące dalszych losów terenu, na którym znajduje się fabryka. „Skojarzyliśmy” firmę poszukującą terenów inwestycyjnych z właścicielami. Będziemy też zabiegali o umieszczenie „Porcelany” w wielkopolskiej i krajowej bazie inwestycyjnej. O dalszych działaniach będę informował na bieżąco - zapowiedział burmistrz Jacek Gursz.

Ostatnie spotkanie, podczas którego potencjalni zainteresowani mogli zobaczyć fabrykę, miało miejsce na początku grudnia. Wtedy - jak mówił burmistrz - rozmowy dotyczyły wykorzystania tylko części zakładu. Dyrektor Sebastian Kozłowski zapewniał bowiem, że ok. 140 osób, które zachowały pracę po pierwszej restrukturyzacji, jest „bezpieczna”.

W wydanym 20 lutego oświadczeniu prezesi Polskich Fabryk Porcelany "Ćmielów" i "Chodzież" S.A. i Zakładu Porcelany Stołowej "Lubiana", Iwona Kwiecień-Poborskia i Zbigniew Andrzejewski informowali, że nie zapadła jeszcze żadna decyzja w sprawie przyszłości terenu fabrycznego. Stanowi on własność spółki Wistil. Pod uwagę brana jest m.in. jego sprzedaż. Informacje o ewentualnych krokach w tym kierunku mają zostać podane do publicznej wiadomości tak szybko, jak będzie to możliwe.

Na zdjęciach - pierwszy dzień działalności sklepu firmowego, który otwarto przy fabryce na początku sierpnia 2013 roku.

Likwidacja "Porcelany" w Chodzieży: Jaki los czeka teren fab...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chodziez.naszemiasto.pl Nasze Miasto