Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Listopadowe premiery w warszawskich teatrach

Karolina Szopińska
Budynek Teatru Powszechnego w Warszawie
Budynek Teatru Powszechnego w Warszawie Fot. Polskapresse
Najbliższe premiery teatralne mogą stać się doskonałą propozycją na spędzenie melancholijnego, listopadowego wieczoru. Można uczestniczyć w spektaklach m.in. Teatru Powszechnego, Marebito, Teatru Capitol czy też Współczesnego. Premierowe przedstawienia na deskach teatrów od 3 listopada.

Teatr Powszechny zaprasza na Studencką Premierę "Kamień i popioły" w reżyserii Artura Urbańskiego. Spektakl można zobaczyć 3 listopada o godzinie 19:30, a następnie 6 listopada o godz. 19:30. Oryginalny tytuł "Cendres de cailloux" kanadyjskiego pisarza Daniela Danis’a to nie tylko historia kryminalna, ale także moralitet: o samotności, poszukiwaniu sensu, okrucieństwie i czającej się na jego krańcach zbrodni. Postaci przedstawienia "Kamień i popioły" opowiadają swoje historie krążąc wokół tego samego wątku jednak bez powtórzonych opowieści. Opowieść zaczyna się w chwili, kiedy tragedia się już dokonała, ich emocjonujące historie to próba zrozumienia tego, co się stało. Czy ucieczka przed przeżytym dramatem skończy się zbrodnią, czy poszukiwanie miłości miało tragiczne skutki oraz czy nad bohaterami "Kamienia I popiołów" wisi fatum na te pytania znajdziecie odpowiedź po obejrzeniu spektaklu. Bilety można nabyć w cenach od 20 do 55zł, a więcej informacji na stronie internetowej: www.powszechny.art.pl.

"Opowieści o kobiecie, która tańczyła" wysłuchamy w Teatrze Marebito na gościnnym spektaklu 5 listopada o godz. 19:00. "Opowieść o kobiecie, która tańczyła" to historia młodej dziewczyny, która wyrusza w podróż. Baśnie, przypowieści i tradycyjne formy twórczości wielu narodów tworzą fabułę. Spektakl integruje pochodzące z różnych kultur, tradycyjne formy sztuki, takie jak: taniec, pieśń, baśń, obraz, aby w ich języku pokazać różne wymiary kobiecości spektaklu wykorzystano, m.in. pochodzące z Japonii tańce: Buyo (tradycyjnie związany z teatrem kabuki, wykonywany przez gejsze, opowiadający historie mityczne i proste miłosne historie mieszczańskie), taniec i śpiew No (postacie kobiece odgrywane są przez mężczyzn) a także Butoh - eksplorujący ciemne strony natury ludzkiej, lecz również tradycyjne wartości dawnej kultury japońskiej, związanej z buddyzmem Zen. Poza tańcami japońskimi, będzie można zobaczyć pochodzący z Andaluzji taniec Flamenco, wsłuchać się w polskie pieśni tradycyjne czy opowieści snute przez bajarkę. Inspiracja do wątku fabularnego została zaczerpnięta także z tradycyjnych baśni polskich, z historii i opowieści takich autorów jak niemiecki pisarz Hermann Hesse czy Rumi, suficki poeta i mistyk. "Naszym spektaklem chcemy udowodnić, że baśń, ze swoją magią i symboliką, może być niezwykle cenną i inspirującą podstawą twórczości teatralnej, skierowanej do widza dorosłego" - dodaje Jabłońska. Ciekawostką jest, że Teatr Marebito zaprosił do współpracy, m.in.: Stowarzyszenie "Dom Tańca" (polska sztuka ludowa, w tym: taniec tradycyjny. Koszt biletu: 15 zł.

Dla tych, którzy kochają klasykę literatury polskiej "Śluby panieńskie" w reżyserii Bartłomieja Wyszomirskiego wystawia Teatr Capitol premierowo 6 listopada.
Historia bohaterów stworzona przez Aleksandra Fredrę zostaje przeniesiona do współczesnego życia. Perypetie czwórki ludzi wchodzących w dorosłe życie są inne niż te znane nam z lektury. Jak przedstawione są uczucia i intrygi młodych ludzi, jak się ze sobą kłócą, zalecają i jak wyglądają miejsca ich spotkań w wykonaniu Bartłomieja Wyszomirskiego, czy znalazł on wspólny język z Aleksandrem Fredrą? Na te i wiele innych pytań odpowiecie po premierze 6 listopada w Capitolu. Sztuce towarzyszyć będzie muzyka w wykonaniu duetu "Marek & Vacek". Cena biletu 45 zł, a więcej szczegółów na stronie: www.clubcapitol.pl.

Kolejną premierą zaskoczy Teatr Współczesny ze swoja "Historią miłosną" 27 listopada. "Historia miłosna" Ostatnie rozdziały [Histoire d'amour (Derniers chapitres)] w reżyserii Natalii Sołtysik to poetycki dramat, w którym występują trzy postaci - Kobieta i Dwóch Mężczyzn. Ich bliskość z młodości zmienia się, gdy Pierwszy Mężczyzna ich opuszcza. Stwarza na nowo postaci z przeszłości rekonstruując wydarzenia. Jako widzowie możecie być świadkami powstawania książki - zmierzycie się z życiem bohaterów. Historię miłosną urozmaica język wprowadzony z dialogów i monologów Lagarce`a, francuskiego pisarza, dramatopisarza i reżysera. Autor kilkunastu tłumaczonych i granych w całej Europie sztuk, a 27 listopada również w Warszawie o godz. 19:00.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto