Lotnisko Chopina. Ukraińscy paraolimpijczycy wylądowali na warszawskim lotnisku

Krystian Dobuszyński
Igrzyska Paraolimpijskie w Pekinie dobiegły końca. Ukraińscy sportowcy w związku z toczącą się wojną w ich kraju zamiast w Kijowie, wylądowali we wtorek wieczorem na lotnisku Chopina w Warszawie. Reprezentacja Ukrainy uplasowała się na drugim miejscu w klasyfikacji medalowej, zostając tym samym najlepszym zespołem z Europy.

XIII Zimowe Igrzyska Paraolimpijskie w Pekinie zakończyły się w niedzielę 13 marca.

Lotnisko Chopina. Ukraińscy paraolimpijczycy wylądowali na w...

Pierwsze miejsce zajęły Chiny, które zdobyły w sumie 61 medali, z 18 złotych. Jednak nie to skupia największą uwagę świata. Na podium stanęli także reprezentanci Ukrainy, zajmując drugie miejsce. Ukraińska drużyna, pomimo trudnej sytuacji w swoim kraju, który od niemal trzech tygodni zmaga się z bestialską inwazją Rosji, wywalczyła 29 medali, w tym 11 złotych.

Na trzecim miejscu pojawili się Kanadyjczycy, którzy ośmiokrotnie stanęli na najwyższym stopniu podium. W sumie w czasie Igrzysk Paraolimpijskich rozdano 78 kompletów medali, a zawodnicy rywalizowali w sześciu dyscyplinach.

Lotnisko Chopina. Ukraińscy paraolimpijczycy wylądowali w Warszawie

Ze względu na toczącą się na Ukrainie wojnę samolot z ukraińską reprezentacją wylądował we wtorek 15 marca około godz. 19 na lotnisku Chopina w Warszawie. O sprawie chwilę wcześniej informował Polski Komitet Paraolimpijski.

Przypomnijmy, że z igrzysk w Pekinie wykluczeni byli sportowcy z Rosji i Białorusi. W Chinach rywalizowało także 11 zawodników z Polski.