Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lotnisko Chopina w Warszawie przygotowane na nadchodzącą zimę. Najnowocześniejszy sprzęt i kilkaset osób w pełnej gotowości

Michał Mieszko Skorupka
Michał Mieszko Skorupka
"Akcja Zima" na Lotnisku Chopina
"Akcja Zima" na Lotnisku Chopina Krzysztof Jedynak
Lotnisko Chopina oficjalnie zainaugurowało "Akcję Zima". Na płycie stołecznego portu zaprezentowano najnowocześniejszy sprzęt, jaki zostanie zaangażowany utrzymanie obiektu podczas mroźnych i śnieżnych dni. - Parada "Akcji Zima" potwierdza naszą gotowość do walki z trudnymi warunkami atmosferycznymi i symbolicznie finalizuje wielomiesięczne przygotowania - mówi Stanisław Wojtera, prezes zarządu Polskich Portów Lotniczych S.A.

Na Lotnisku Chopina w Warszawie gotowość do prowadzenia operacji lotniczych w warunkach zimowych trwa od 15 października do 15 kwietnia każdego roku. Symbolicznym potwierdzeniem przygotowania służb jest Parada Akcji Zima, czyli przejazd po płycie lotniska pojazdów Zespołu Utrzymania Nawierzchni.

Tegoroczna parada, podczas której zaprezentowano najnowocześniejszy sprzęt, odbyła się w poniedziałek 30 października. Poniżej nasza fotorelacja z tego wydarzenia.

"Akcja Zima" na Lotnisku Chopina

Lotnisko Chopina w Warszawie przygotowane na nadchodzącą zim...

Dzisiejsza parada sprzętu, to swego rodzaju próba generalna, ale też wyjątkowy dzień dla wszystkich pracowników działu utrzymania. Akcja Zima trwa do połowy kwietnia, a już następnego dnia zaczynamy przygotowania do kolejnego sezonu. Szkolimy pracowników, remontujemy i modernizujemy sprzęt, zaopatrujemy się w środki chemiczne. Parada Akcji Zima potwierdza naszą gotowość do walki z trudnymi warunkami atmosferycznymi i symbolicznie finalizuje wielomiesięczne przygotowania - mówi Stanisław Wojtera prezes zarządu Polskich Portów Lotniczych S.A.

Nowoczesne pojazdy i kilkaset osób w pełnej gotowości

W zimowe utrzymanie warszawskiego Lotniska Chopina zaangażowanych jest kilkaset osób z różnych jednostek i firm. Wśród nich należy wymienić m.in. operatorów sprzętu zimowego utrzymania, osoby kierujące działaniami, Dyżurnych Operacyjnych Portu, kontrolerów ruchu lotniczego oraz operatorów licznych specjalistycznych systemów.

Stołeczny port dysponuje jednymi z najnowocześniejszych rozwiązań w zakresie sprzętu zimowego utrzymania. W dyspozycji Działu Utrzymania Infrastruktury Lotniskowej jest, między innymi:

  • 10 zestawów odśnieżnych wysokiej wydajności,
  • 6 zestawów średniej wydajności,
  • 7 oczyszczarek kompaktowych,
  • 4 jednostki sprzętu osłony chemicznej,
  • 3 pługi wirnikowe
  • Inne pojazdy i maszyny wsparcia

Przedstawiciele portu informują, że taka konfiguracja sprzętu pozwala na sprawne odśnieżanie dróg startowych za jednym przejazdem na wymaganą szerokość, zabezpieczenie ekologicznymi środkami chemicznymi nawierzchni przed oblodzeniem oraz bieżące odśnieżanie i zabezpieczenie nawierzchni płyt postojowych.

Warto podkreślić, że lotnisko posiada zaplecze techniczne, gwarantujące stałą dostępność sprzętu zimowego utrzymania, a więc realizację napraw, przeglądów i konserwacji oraz wymianę elementów eksploatacyjnych przez 7 dni w tygodniu.

Dyrektor lotniska: zima nigdy nas nie zaskoczyła i nie zaskoczy

Śnieżna i mroźna aura niejednokrotnie utrudniała lub wręcz uniemożliwiała operacje lotnicze, dlatego bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie pod kątem warunków atmosferycznych. Lotnisko Chopina stosuje w tym celu najnowocześniejsze rozwiązania w zakresie technik i sprzętu zimowego utrzymania.

Choć dzisiaj nie widać śniegu, to jesteśmy na niego gotowi. Mamy około 40 jednostek sprzętu, na dzisiejszej paradzie zaprezentowaliśmy jedynie część. Ten sprzęt dowodzi, że lotnisko jest przygotowane do realizacji swoich zadań podczas zimy. Jeśli pojawią się opady śniegu lub oblodzenia, jesteśmy w stanie usunąć je w bardzo szybkim tempie - powiedział w rozmowie z naszym portalem dyrektor stołecznego portu Piotr Czech.

Dyrektor Lotniska Chopina podkreślił, że warszawski obiekt jeszcze nigdy nie zamknął się ze względu na zimową aurę.

Jest takie przeświadczenie w Europie, że jeśli lotniska w innych krajach się zamykają, to można przylecieć do Warszawy, bo tu zawsze, z pewnością będzie można wylądować. Nasze lotnisko jeszcze nigdy nie zamknęło się ze względu na zimę. Ta pora roku nigdy nas nie zaskoczyła i z pewnością nie zaskoczy - skwitował Piotr Czech.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z cenami sprzętu AGD?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto