Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lotnisko Warszawa-Radom. Miało być gotowe jesienią 2020 r., ale już wiadomo, że będą opóźnienia

Redakcja
Lotnisko Radom. Miało być gotowe jesienią 2020 r., ale termin jest nierealny - twierdzą wykonawcy
Lotnisko Radom. Miało być gotowe jesienią 2020 r., ale termin jest nierealny - twierdzą wykonawcy Tomasz Klocek
Lotnisko Warszawa-Radom. Państwowe Porty Lotnicze ogłosiły, że przebudowa lotniska pod Warszawą będzie ukończona jesienią 2020 roku. Jak jednak twierdzą wykonawcy, przedstawiciele trzech firm budowlanych, ten termin jest nierealny. Jak podaje echodnia.eu, oferty miały być otwarte już dziś, Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze zdecydowały o przełożeniu go o tydzień. - Analizujemy odwołania - słyszymy w PPL. Szczegóły poniżej.

Lotnisko Warszawa-Radom z opóźnieniami

Zakończenie przebudowy lotniska w Radomiu pod koniec przyszłego roku to termin z kosmosu. Przypomnijmy, że taką datą chwaliły się Państwowe Porty Lotnicze. Teraz potencjalni wykonawcy skarżą się zbyt krótki termin na składanie ofert i czas na wykonanie prac.

Firmy Budimeks, Mirbud ze Skierniewic i Hochtief Polska złożyły odwołania do Krajowej Izby Odwoławczej w związku z ogłoszeniem przetargu na zaprojektowanie i budowę terminala Portu Lotniczego Warszawa-Radom. Według doświadczonych wykonawców, określony w dokumencie termin jest daleki od rzeczywistości. Zdaniem budowlańców przebudowa będzie trwać dwa razy dłużej. Stanowisko firm to odpowiedź na ogłoszony przez Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze przetarg na budowę terminala pasażerskiego, 30 września.

- Pierwotnie termin na składanie ofert określono na poniedziałek 21 października. We wtorek 15 października Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze poinformowało o wydłużeniu tego terminu do kolejnego poniedziałku 28 października. Jak informują Porty Lotnicze powodem mają być „liczne pytania” dotyczące specyfikacji przetargowej - podaje echodnia.eu.

Trzej potencjalni wykonawcy skarżą się między innymi termin wyznaczony na wykonanie prac, ale też zbyt krótki czas na składanie ofert.

ZOBACZ TEŻ: Lotnisko Warszawa-Radom. Budowa nowego portu rozpoczęta. Są wizualizacje i nowa nazwa

Lotnisko Warszawa-Radom. Budowa nowego portu rozpoczęta. Są ...

PPL planowały, że podpiszą umowę z wykonawcą już w styczniu 2020 roku, a w 10 miesięcy później uda się już zaprojektować i wykonać prace budowlane. Jak czytamy jednak w odwołaniu złożonym przez Budimex zamawiający, czyli PPL wyznaczając tak krótki czas na składanie ofert uniemożliwił „_prawidłowe przygotowanie i oszacowanie oferty (…) co w konsekwencji oznacza brak respektowania zasady proporcjonalności, przejrzystości i uczciwej konkurencji”. Zaś wyznaczony na wykonanie poszczególnych prac „odbiega od realnych możliwości_” ich realizacji. Zdaniem Budimexu także czas na wykonanie inwestycji utrudnia uczciwą konkurencję i jest niemożliwy do spełnienia przez wykonawców funkcjonujących na rynku.

- Musimy przeanalizować odwołania złożone przez firmy. Przypominam, że one wpłynęły kilka dni temu, musimy mieć czas - mówi Piotr Rudzki, rzecznik prasowy Przedsiębiorstwa Państwowe Porty Lotnicze. - W najbliższym czasie odniesiemy się do tej sprawy.

Lotnisko w Radomiu po przebudowie. Co się zmieni?

Lotnisko Radom dzięki nowej inwestycji ma się wzbogacić o:

  • nowy terminal o powierzchni około 30 tysięcy metrów kwadratowych a w nim: ,
  • 30 stanowisk check-in,
  • dziewięć kontroli bezpieczeństwa,
  • po osiem kontroli dokumentów oraz
  • trzy karuzele do odbioru bagażu.

Na początku nowe lotnisko pod Warszawą miałoby obsługiwać 3 milionów pasażerów rocznie, ale docelowo nawet do 10 milionów pasażerów w ciągu 12 miesięcy. Jak wielokrotnie podkreślał prezes Przedsiębiorstwa Mariusz Szpikowski budynek ma mieć dużą część komercyjną. Koszt inwestycji jest szacowany na około 270 milionów złotych.

Z Radomia mają być wykonywane loty czarterowe i niskokosztowe.

Póki co na miejscu trwa przebudowa pasa startowego przez firmę Max Bögl.

Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze chce uruchomić lotnisko w Radomiu z końcem 2020 roku. Z Radomia mają być wykonywane loty czarterowe i niskokosztowe. Ma to odciążyć korkujące się warszawskie Okęcie.

Na ten temat pisaliśmy wcześniej:

ZOBACZ TEŻ: Park of Poland. Gigantyczny aquapark powstaje pod Warszawą. Będzie gotowy jeszcze w tym roku

Park of Poland. Gigantyczny aquapark pod Warszawą. W kompleksie powstanie też czterogwiazdkowy hotel [WIZUALIZACJE]

Park of Poland. Gigantyczny aquapark pod Warszawą. W komplek...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto