Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lubomia: Nowe Nieboczowy ładne jak z obrazka

Mirosława Książek
Sołtys Łucjan Wendelberger z makietą obrazującą Nowe Nieboczowy
Sołtys Łucjan Wendelberger z makietą obrazującą Nowe Nieboczowy
Parterowe, jedno lub dwukondygnacyjne, z garażem lub tylko z wiatą na samochód - mieszkańcy Nieboczów po raz pierwszy zobaczyli projekty domów, jakie przygotowali dla nich architekci pracujący nad koncepcją nowej wsi.

Parterowe, jedno lub dwukondygnacyjne, z garażem lub tylko z wiatą na samochód - mieszkańcy Nieboczów po raz pierwszy zobaczyli projekty domów, jakie przygotowali dla nich architekci pracujący nad koncepcją nowej wsi. To, co najbardziej ich interesowało, to jednak nie kształt, ale cena domów.

- Może się okazać, że nie będzie nas na nie stać. Nowoczesne budownictwo jest kosztowne, a my wciąż nie wiemy, ile dostaniemy za obecne gospodarstwa - mówili jeden przez drugiego.

Nieboczowianie deklarują, że mogą przenieść się do nowych siedzib, które wybuduje im Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej, jeśli dostaną domy takiej wielkości, jak mają obecnie. - Chcemy mieć odtworzony metraż. To nam się należy. W końcu nie z własnej winy musimy opuścić obecne mieszkania - przypomina Łucjan Wendelberger, sołtys wsi, jeden z założycieli Stowarzyszenia na rzecz Obrony Wsi Nieboczowy przed Wysiedleniem, które niedawno przemianowało się na Stowarzyszenie na rzecz Przeniesienia Wsi Nieboczowy.

- Wersja odtworzenia metrażu może być trudna do przeprowadzenia, bo stare domy nie są tyle warte, by za nie wybudować nowe o takiej samej wielkości. Wszystko jednak będzie zależeć od wyceny nieruchomości, dokonanej przez niezależnych rzeczoznawców - mówi Franciszek Pistelok, szef Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach, który na terenie Nieboczów będzie budował zbiornik przeciwpowodziowy i który ma sfinansować przenosiny wsi.

Jak podkreśla Pistelok, w grę wchodzi wybudowanie przez RZGW domu o wartości takiej, jak ma obecna siedziba lub wypłata odszkodowania. W tym drugim przypadku mieszkańcy sami stawialiby sobie nowe budynki.

Byliśmy we wtorek na spotkaniu mieszkańców z projektantami, które odbyło się w remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Nieboczowach. Ludzie mogli w trójwymiarze zobaczyć, jak mają wyglądać nie tylko domy, ale układ ulic, kościół, centrum usługowe i kompleks sportowy. - Wieś wygląda jak z obrazka. Domki są piękne, ale nikt nie powiedział, ile będą kosztować - narzeka Antoni Mizia.

Na następne spotkanie projektanci wspólnie z RZGW obiecali przygotować kosztorysy poszczególnych projektów. Franciszek Pistelok przedstawił harmonogram prac nad budową zbiornika i odtwarzaniem Nieboczów. Zgodnie z nim do nowych domów ludzie wprowadzą się dopiero na przełomie 2013 i 2014 roku. Do początku 2010 każdy nieboczowianin ma już mieć wybraną działkę na 40-hektarowym terenie w sołectwie Syrynia, pomiędzy koloniami Szpluchów i Dąbrowy. To tutaj powstanie nowa wieś.

- Teren jest inny, niż w obecnych Nieboczowach. Jest tu więcej wzniesień, nie jest tak równo. Ale to ma swój urok, dla projektanta to ciekawe wyzwanie - mówi Wiesław Chmielewski, szef Pracowni Urbanistycznej w Rybniku, która przygotowała trójwymiarową koncepcję Nowych Nieboczów, a teraz opracowuje studium uwarunkowań i zmianę planu zagospodarowania przestrzennego.

- Nie chcieliśmy każdego etapu zlecać innej firmie. Projektanci z Rybnika przygotowali plan nowej wsi i oni będą teraz pracować nad jego realizacją - mówi wójt Lubomi, Czesław Burek. W Nowych Nieboczowach, jeśli koncepcja architektów zostanie zaakceptowana, będzie miejsce dla ponad 100 domów, położonych na działkach o wielkości od 1,2 tys. do 4 tys. metrów kwadratowych. - Niektóre działki, te największe, można będzie podzielić. Już na planie mają dojazdy z dwóch stron. Jeśli w przyszłości ktoś będzie chciał wydzielić część działki dla syna lub córki, nie będzie problemu - dodaje Chmielewski. Na razie do przeprowadzki zgłosiło się 70 rodzin z ponad setki, jakie mieszkają jeszcze w przeznaczonej do wysiedlenia wiosce.


Kalendarium

31. 06. 2009 - zmiana miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego;

31. 10. 2009 - koniec wykupu gruntów pod Nowe Nieboczowy;

30. 06. 2010 - podział geodezyjny, założenie ksiąg wieczystych;

28. 02. 2010 - wybór działek przez mieszkańców;

30. 11. 2010 - uzyskanie pozwoleń na budowę;

przełom 2013/2014 - przenosiny wsi w nowe miejsce.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto