Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ludzkie szczątki na terenie dawnego więzienia na Mokotowie. Ciało obwiązane drutem kolczastym, pogrzebane bez trumny

Martyna Konieczek
Martyna Konieczek
Badacze Instytutu Pamięci Narodowej odkryli ludzkie szczątki na terenie dawnego więzienia mokotowskiego przy ul. Rakowieckiej. Ciało zostało pogrzebane w centralnym miejscu placu po dawnych „spacerniakach”, bez trumny. Eksperci poinformowali również, że przy szczątkach znaleziono m.in. fragmenty materiału i drut wokół bioder. Szczegóły poniżej.

Ludzki szkielet na terenie dawnego więzienia

Na terenie dawnego więzienia na Mokotowie specjaliści Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN odkryli ludzkie szczątki. Wykopano je we wtorek, 7 lipca, na placu po dawnych „spacerniakach”. Ciało zostało pochowane bez trumny, bezpośrednio w ziemi. Przy odnalezionym szkielecie odnaleziono m.in. elementy tkaniny oraz drut ściśle zawiązany wokół bioder. Ułożenie szczątków może wskazywać na pogrzebanie ich w zbyt małej jamie grobowej.

- Dziś pierwszy pozytywny efekt tegorocznych działań w tym miejscu. Szczątki, które zostały bezwładnie wrzucone do jamy grobowej, a przy nich dwa fragmenty drutu. Szczególnie zastanawiający jest spory fragment drutu wokół bioder. Znaleźliśmy też fragmenty materiału i guzik - powiedział dr hab. Krzysztof Szwagrzyk, dyrektor Biura prowadzącego prace poszukiwawcze.

Ludzkie szczątki na terenie dawnego więzienia na Mokotowie. ...

- Na tę chwilę nie jesteśmy w stanie stwierdzić, czy są to szczątki ofiar zbrodni niemieckich czy komunistycznych. To dopiero przed nami. A przecież nie jest to koniec naszych działań ani w tym roku, ani w następnym. Bo przecież będziemy nasze prace w tym miejscu kontynuowali i myślę, że dopiero za kilka lat będziemy mogli powiedzieć, że cały obszar dawnego aresztu został przebadany - dodał Szwagrzyk.

Obecne prace IPN na Mokotowie, które trwają do 15 lipca, to kolejny etap działań Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN zmierzających do tego, by odnaleźć szczątki ofiar zbrodni zarówno niemieckich, jak i komunistycznych. Program tegorocznych prac na tym terenie obejmuje dokończenie sprawdzenie regionu pod dawnymi „spacerniakami”, które zostały rozebrane wiosną zeszłego roku.

Odnalezione szczątki zostaną poddane badaniu antropologicznemu oraz badaniom genetycznym, których celem jest ustalenie tożsamości odnalezionej osoby.

Zobaczcie też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto