Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Łuk triumfalny zamiast Pałacu Kultury? Powstał społeczny komitet rozbiórki PKiN

STUL
Powstał "społeczny komitet rozbiórki Pałacu Kultury i Nauki"
Powstał "społeczny komitet rozbiórki Pałacu Kultury i Nauki" pixabay.com / zdjęcie ilustracyjne
Powołano społeczny komitet rozbiórki Pałacu Kultury i Nauki. Na jego czele stanął Tadeusz Płużański, prezes Fundacji Łączka oraz przewodniczący Społecznego Trybunału Narodowego.

Społeczny komitet rozbiórki Pałacu Kultury i Nauki zawiązał się w piątek, 8 grudnia 2017. Jak mówi jego prezes, Tadeusz Płużański, "inicjatywa czekała wiele lat na swoją realizację".

- Aby przekonać premiera Glińskiego plan jest taki, żeby w tym miejscu, gdzie góruje kultura sowiecka, stała kultura polska - powiedział w rozmowie z Gazetą Polską, inicjator pomysłu. - Przecież teatry i muzea, które są w środku, by zostały tam. Zasłużyły na nowoczesną obudowę. Chcemy, żeby ta przestrzeń pozostała kulturalno-społeczną a nie biznesową. Chcemy promować kulturę niepodległościową, polską a nie sowiecką.

Jak dodał Płużański w tej samej rozmowie, w komitecie jest także Jan Pietrzak, który w miejscu Pałacu Kultury i Nauki widziałby łuk triumfalny.

Wyburzenie Pałacu Kultury i Nauki to jednak nie taka prosta sprawa. Pomimo, że za takim pomysłem opowiedział się m.in. premier Mateusz Morawiecki, wicepremier Piotr Gliński i wiceminister obrony narodowej Bartosz Kownacki, to PKiN stanowi od kilku lat zabytek. Aby wyburzyć zabytkowy monument musi być on uprzednio wykreślony z rejestru. Taką okoliczność określa Ustawa z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Zgodnie z jej 13. artykułem, ust. 1, zabytek wpisany do rejestru, który uległ zniszczeniu w stopniu powodującym utratę jego wartości historycznej, artystycznej lub naukowej albo którego wartość będąca podstawą wydania decyzji o wpisie do rejestru nie została potwierdzona w nowych ustaleniach naukowych, zostaje skreślony z rejestru. Dodatkowo, stosownie do ust. 4 powyższego artykułu, skreślenia dokonuje się także w przypadku, gdy zabytek został wpisany do inwentarza muzeum lub wszedł w skład narodowego zasobu bibliotecznego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto