Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lwy biznesu nagrodzone

Monika Szymańska
Pamiątkowe zdjęcie tegorocznych laureatów nagród biznesowych - Dolnośląskie Gryfy, które wręczono 20 października w Operze Wrocławskiej
Pamiątkowe zdjęcie tegorocznych laureatów nagród biznesowych - Dolnośląskie Gryfy, które wręczono 20 października w Operze Wrocławskiej Tomasz Hołod
Statuetki Gryfów przyznawane najlepszym przedsiębiorcom i samorządom trafiły do siedmiu laureatów. Była też nagroda specjalna.

Szósta edycja najbardziej prestiżowych nagród biznesowych Dolnego Śląska już za nami. W tym roku Dolnośląskie Gryfy trafiły w ręce siedmiu najlepszych przedsiębiorców i samorządów, przyznano również nagrodę specjalną dla księdza kardynała Henryka Gulbinowicza.
Łącznie z tegoroczną edycją, od początku istnienia wyróżnienia nagrodzono już 40 firm, instytucji i samorządów.

Nagroda, która przez wielu nazywana jest biznesowym Oskarem, przyznawana jest przez Zachodnią Izbę Gospodarczą wraz ze Związkiem Pracodawców Polska Miedź. Przewodnią misją Gryfów jest promowanie idei przedsiębiorczości i kreatywności gospodarczej w środowiskach biznesowych i samorządowych.

- To jest właśnie fenomen tego wyróżnienia, że promuje współpracę władz administracyjnych i przedsiębiorców, która przyczynia się do rozwoju gospodarczego i społecznego naszego regionu - mówi Bogusław Fiedor, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego, przewodniczący kapituły Dolnośląskich Gryfów.

Nagroda trafia do przedsiębiorstw, które mają największy wpływ na rozwój naszego regionu pod względem ekonomicznym i gospodarczym. Podkreślali to także sami nagrodzeni.
- Gryf jest przede wszystkim uhonorowaniem pracy wszystkich ludzi w przedsiębiorstwie i jasnym znakiem dla naszych kontrahentów, że opłaca się z nami współpracować - mówi Mirosław Greber, prezes nagrodzonej Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej INVEST-PARK.

Kandydatury wszystkich uczestników są szczegółowo oceniane przez kapitułę, w skład której wchodzą autorytety naukowe, przedstawiciele władz samorządowych i przedsiębiorcy największych firm Dolnego Śląska.

A dostać Gryfa wcale nie jest tak łatwo. Przede wszystkim trzeba spełnić wyśrubowane normy, zarówno ekonomiczne, jak i gospodarcze, inwestować w rozwój, angażować się w życie lokalnej społeczności i działać na rzecz środowiska naturalnego.
Członkowie kapituły podkreślali, iż nagrodzeni skupiają w sobie wszystkie cechy, które są charakterystyczne dla tej nagrody.
- To przede wszystkim siła i moc lwa, a także umiejętność skutecznego patrzenia w przyszłość, co uosabia orzeł, a mityczny gryf jest właśnie połączeniem tych dwóch zwierząt - podsumował Bogusław Fiedor.

Co roku kapituła ustanawia również nagrodę specjalną, w tym roku postawiono na szczególne osiągnięcia w zakresie innowacyjności.
- Nowe technologie - to właśnie w tej dziedzinie firmy mają szansę odnosić teraz największe sukcesy, jednocześnie widać, że w tej dziedzinie jest jeszcze bardzo wiele do zrobienia, dlatego staramy się promować właśnie innowacyjne przedsięwzięcia - tłumaczy Janusz Cendrowski, jeden z członków kapituły i prezes Pol Miedź Trans.

Tegoroczne nagrody potwierdziły również to, że przedsiębiorstwa, które mają solidne fundamenty i są dobrze zarządzane, nie powinny obawiać się kryzysu.
Dotychczas Gryfy trafiły między innymi do takich firm, instytucji i samorządów, jak: KGHM Polska Miedź S.A., Selena S.A., Toyota Motor Manufacturing Poland Sp. z o.o., Wyższa Szkoła Bankowa we Wrocławiu, Wałbrzyskie Zakłady Koksownicze Victoria, Telefonia Dialog S.A., BOT Elektrownia Turów, Gminy: Karpacz, Krośnice, Bogaczowice, Kobierzyce, Świdnica, Jelenia Góra.
W 2007 roku kapituła ustanowiła nagrodę specjalną dla osobowości Dolnego Śląska. Wtedy uhonorowano nią prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza.


Laureaci Dolnośląskich Gryfów 2009

W tym roku statuetki i dyplomy dla firm i samorządów, które miały największy wpływ na rozwój naszego regionu, przyznano:

W kategorii "Przedsiębiorstwo" - Za szczególne osiągnięcia w rozwoju przedsiębiorstwa średniego i dużego - Dolnośląskiej Fabryce Maszyn ZANAM-LEGMET Sp. z o.o.

W kategorii "Przedsiębiorstwo" - Za szczególne osiągnięcia w działaniach na rzecz rozwoju gospodarki Dolnego Śląska - Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej INVEST-PARK Sp. z o.o.

W kategorii "Przedsiębiorstwo" - Za najbardziej dynamiczny rozwój przedsiębiorstwa o zatrudnieniu do 50 osób
- firmie KEA Sp. J. Irena & Bogdan Baszak.

W kategorii "Jednostka samorządu terytorialnego" - Za szczególną efektywność w pozyskiwaniu funduszy UE - gminie wiejskiej Długołęka.

W kategorii "Jednostka samorządu terytorialnego" - Za najlepszy samorządowy program rozwoju gospodarczego - powiatowi bolesławieckiemu.

W kategorii "Nagroda specjalna" - Za szczególne osiągnięcia w zakresie innowacyjności
- Clarenie Polska Sp. z o.o. Sp. komandytowa.

W kategorii "Nagroda specjalna" - Za szczególne osiągnięcia w promowaniu akademickiej innowacyjności i przedsiębiorczości - Wrocławskiemu Centrum Transferu Technologii Politechniki Wrocławskiej.

W kategorii "Nagroda Specjalna" - Osobowość Dolnego Śląska
- ks. kardynałowi Henrykowi Gulbinowiczowi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto