Magda Kwaśna z ChKŻ Chojnice przywiozła srebro z największych regat na świecie

Wojciech Piepiorka
Magda Kwaśna. Fot. Wojciech Piepiorka
Magdalena Kwaśna z Chojnickiego Klubu Żeglarskiego zajęła drugie miejsce wśród dziewcząt do lat 11 na XXVI Lake Garda Meeting Optimist Class - największych na świecie regatach klasy Optimist (w tym roku zgromadziły ...

Magdalena Kwaśna z Chojnickiego Klubu Żeglarskiego zajęła drugie miejsce wśród dziewcząt do lat 11 na XXVI Lake Garda Meeting Optimist Class - największych na świecie regatach klasy Optimist (w tym roku zgromadziły prawie 1000 młodych żeglarzy!). Lepsza od zawodniczki z Chojnic była tylko Włoszka Ilaria Rochelli.

- Magda ostatniego dnia regat wygrała nawet wyścig, a trzeba zaznaczyć, że na regatach była cała europejska i światowa czołówka - cieszy się trener Mirosław Laskowski. - Ten wielki sukces przyszedł po zaledwie dwudziestu godzinach pływania w tym sezonie, bo przed regatami odbyliśmy obóz, który był naszym pierwszym tegorocznym kontaktem z wodą. Zgrupowanie przebiegało bez zakłóceń. Codziennie przebywaliśmy po pięć godzin na wodzie. Przeważały silne wiatry.

W klasyfikacji generalnej zawodników do lat 11 Kwaśna była 12, a druga z Polaków (siódme miejsce zajął Damian Jaskólski z SEJK Pogoni Szczecin). 50 w tej grupie był Alek Czubachowski z Zatoki Puck. Wygrał Włoch Matteo Pilati. Łącznie zmagania kadetów zgromadziły 164 optimiściarzy.

Dużo więcej, bo 828 wodniaków było w grupie juniorów. W tym gronie pływało siedmiu zawodników ChKŻ. Najlepiej poradziła sobie Ewa Szczęsna, która zajęła 153. miejsce w liczącej 168 łódek grupie złotej. W grupie srebrnej (166 zawodników) 16 był Filip Florek, a 25 Zuzanna Rybicka, która debiutowała w ChKŻ. W grupie brązowej (167 żeglarzy) Jan Mrózek-Gliszczyński był 12, Marcin Pilarczyk 49, a Wojciech Miszewski 53. W grupie platynowej, która liczyla 161 żeglarzy, nie było żadnego chojniczanina. Wiktoria Walter (również zaliczyła swój pierwszy start w barwach chojnickiego klubu) zajęła 34. miejsce w grupie perłowej (161 zawodników). Trener ChKż narzekał w zeszłym roku na brak startów zagranicznych, a ten rozpoczął właśnie od wyjazdu poza Polskę.

Wśród juniorów najlepszy okazał się Norweg Harald Faste. Najlepsza z Polaków Sara Piasecka (Baza Mrągowo) zajęła siódme miejsce, ale była najlepsza z dziewcząt. W grupie złotej było 12 Polaków, w tym Mateusz Skrabaszewski z YKP Gdynia (161 miejsce). W srebrnej pływali ponadto Paulina Czubachowska z Zatoki Puck (40 miejsce), Konrad Lipski z YKP Gdynia (66), Maciej Sapiejka z Opti CWM Gdynia (75), Nicole Rydz z YKP (89) oraz Hanna Pruszko (137). Kilkunastu zawodników z pomorskich klubów pływało też w brązowej, platynowej i perłowej grupie.