Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Maj miesiącem warszawskich poetów. Młodzi ludzie zachęcają do łączenia poezji z gitarowym brzmieniem

Katarzyna Kujawa
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne
Dla miłośników poezji warszawscy pasjonaci literatury przygotowali specjalne atrakcje. SDM proponuje poetyckie spotkania w miłej atmosferze, a PKiN promuje Warszawskie Targi Ksiązki.

W stałej współpracy z niszowymi poetami jest Staromiejski Dom Kultury. Placówka nastawiona jest na szukanie młodych talentów w dziedzinach kultury. 5 maja o godz. 18 rozpocznie się w Piwnicy Largatcil w SDK spotkanie „Wielki Brak patrzy – rozmowy z Wakatem”. Manifestacje poetyckie, organizowane przez SDK, mają zachęcić młodych ludzi do aktywnego tworzenia poezji oraz większego zainteresowania słowem pisanym.

7 maja SDK proponuje zainteresowanym spotkanie ze szwedzką literaturą kryminalną. Tego dnia od godz. 11 skandynawscy autorzy poprowadzą dyskusję dotyczącą fenomenu słowa. Wydarzenie pokrywa się z wizytą szwedzkiej pary królewskiej w Polsce.

Od 13 do 16 maja w Pałacu Kultury i Nauki odbędą się Warszawskie Targi Książki. Program Targów oferuje również atrakcje dla miłośników poezji. W piątek 14 maja dojdzie do spotkania wokół Antologii Poezji Kobiet „Solistki” i podpisywania przez Marię Cyranowicz tomiku poezji „Denpresja”. W sobotę 15 maja uczestnicy Targów będą mogli osobiście porozmawiać z twórcami wybranych dzieł literackich. Ostatniego dnia Targów o godz. 19 w Śnie Pszczoły wystartuje 100. Noc Poetów.

W przygotowaniu jest projekt, który ma połączyć alternatywne granie z subtelną poezją. Młodzi i zdolni warszawiacy kładą nacisk na specyficzną atmosferę i wykony na żywo. Nie będzie to jednak poezja śpiewana. Teksty będą czytane, a w tle usłyszymy gitarę, bas i nawet brzmienia elektroniczne.

- Jak dla mnie rzecz polega przede wszystkim na tym, że to nie jest ani poezja śpiewana, ani muzyka jako tło do wiersza, ani wiersz jako tekst do muzyki, tylko że staramy się zachować jakąś specyficzną równowagę, której ja sam do końca nie rozumiem – powiedział nam Maciej Szwarc, współautor projektu.

Projekt ma zmienić nastawienie ludzi do poezji. Autorzy chcą pokazać jak łatwo można połączyć lirykę z mocnym brzmieniem instrumentów. Efekty pojawią się już w tym miesiącu i będą dostępne w internecie. Autorzy chcą rozwijać swoje możliwości w dziedzinie sztuki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto