Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Maj wykańcza alergią. Cierpi na nią co piąty mieszkaniec Trójmiasta

J.Gromadzka-Anzelewicz
Fot. R. Kwiatek
Fot. R. Kwiatek
O tej porze roku alergikom z Trójmiasta żyć się odechciewa: puchną im nosy i łzawią oczy. Scenariusz ten powtarza się co roku, ponieważ od połowy maja do połowy lipca w powietrzu unosi się najwięcej pyłków traw, ...

O tej porze roku alergikom z Trójmiasta żyć się odechciewa: puchną im nosy i łzawią oczy. Scenariusz ten powtarza się co roku, ponieważ od połowy maja do połowy lipca w powietrzu unosi się najwięcej pyłków traw, zbóż, brzozy i bylicy, które w naszej strefie klimatycznej uczulają najsilniej.

Mali mieszkańcy Gdańska, Sopotu i Gdyni głośno oddychają przez nos lub usta, pochrząkują, niekiedy kaszlą, chrapią w nocy, mówią przez nos, skarżą się na swędzenie w obrębie nosa, gardła i uszu. Od nasilenia objawów zależy stopień wydolności fizycznej i stan psychiczny. Dzieci starsze skarżą się na utratę powonienia. Drapanie w gardle, podrażnienie błony śluzowej, kichanie, wodnista wydzielina z nosa i uczucie zatykania dokuczają też wielu dorosłym. To typowe objawy tzw. alergicznego nosa. Może on być sezonowy lub całoroczny. Ten ostatni wynika z działania alergenów, które występują w naszym otoczeniu niemal przez cały rok.
Alergia przybiera jednak bardzo różne oblicza w zależności od wieku pacjenta.

- Niemowlęta reagują wysypką na alergeny pokarmowe. U 80 proc. maluchów te objawy z wiekiem ustępują, ale w okresie przedszkolnym u połowy z nich pojawia się alergia wziewna, najczęściej na roztocza kurzu, nieco później na pyłki roślin. Alergia, nazywana alergicznym nieżytem nosa, nęka najbardziej dzieci w wieku szkolnym (powyżej 10 r. ż.) i tzw. młodych dorosłych, czyli uczniów i studentów - tłumaczy dr Elżbieta Krześniak-Bieschke z Poradni Alergologicznej przy Szpitalu Dziecięcym w Gdańsku-Polankach. - Reakcja alergiczna musi być związana z obecnością alergenu - zastrzega pani doktor.

Dla przykładu mały mieszkaniec Gdańska-Zaspy, uczulony na pyłki roślin wychodzi o tej porze roku do parku i zaczyna kichać, drapać się, oczy mu łzawią. Jeśli takie objawy nasilają się, gdy dziecko wyjdzie na dwór, możemy podejrzewać alergię. Nawracające infekcje nie są natomiast charakterystycznym objawem alergii, o czym przekonana jest większość rodziców. Alergiczny nieżyt nosa może być całoroczny (głównym winowajcą są roztocza kurzu domowego) lub sezonowy (czyli na pyłki) drzew, traw i chwastów. W drugiej połowie maja w powietrzu sporo jest pyłków traw, ich stężenie osiąga najwyższy poziom w połowie czerwca.

Cierpiącym na ten rodzaj alergii mieszkańcom Gdańska, Sopotu i Gdyni - bardziej niż np. Sulęczyna czy Władysławowa grozi przekształcenie nieżytu nosa w astmę. Bo choć pyłków na wsi jest więcej niż w mieście, to na skutek zanieczyszczeń środowiska w Trójmieście są one bardziej uszkodzone a w konsekwencji bardziej "alergogenne".

Pacjenci z różnymi objawami alergii są zdezorientowani. Gdzie i u jakiego specjalisty powinni szukać pomocy. Czy z łzawiącymi oczami trzeba iść do okulisty, a z katarem do laryngologa? Czy może od razu prosić lekarza rodzinnego o skierowanie do alergologa? - Pacjenta podejrzanego o alergię powinien obejrzeć zarówno jeden i drugi specjalista - przekonuje prof. dr hab. Ewa Jassem, kierownik Kliniki Alergologii AMG. Bo zawsze trzeba wykluczyć inne schorzenia. W klinice AMG, jedynej tej specjalności na Pomorzu, leczeni są pacjenci z najcięższymi postaciami alergii - astmą, uczuleniem na jad owadów błonkoskrzydłych - pszczół i os.

W Trójmieście dostęp pacjentów do alergologa jest lepszy niż w pozostałych rejonach Pomorskiego. Mimo to na pierwszą wizytę w poradni pracującej na kontrakcie z NFZ czeka się od 1,5, do 2 miesięcy. Aby się tam dostać trzeba mieć skierowanie od lekarza rodzinnego lub pediatry.

Coraz więcej alergii skórnej

Na Pomorzu na astmę oskrzelową choruje ok. 4,5 proc. dorosłych i aż 13 proc. dzieci (w Polsce 8,6 proc.). Na alergiczny nieżyt nosa cierpi ok. 20 proc. mieszkańców.
Astmy oskrzelowej, czy alergicznego nieżytu nosa jest tyle, co zawsze,. Rośnie za to liczba przypadków atopowego zapalenia skóry.
Na terenie Regionalnego Ośrodka Alergologii, Pulmonologii i Mukowiscydozy w szpitalu na Polankach działają dwie szkoły - szkoła atopii dla rodziców dzieci z atopowym zapaleniem skóry oraz szkoła astmy. Udział w zajęciach jest bezpłatny.
Część pacjentów nie chce czekać tygodniami w kolejkach do alergologa i decyduje się na leczenie w prywatnym gabinecie. W Trójmieście wizyta kosztuje 80-100 zł. Testy skórne (15 punktów) - 70-80 zł. Czekając na wizytę u alergologa można (ale doraźnie) ratować się lekami przeciwhistaminowymi. Można je kupić bez recepty. "Wyleczyć" alergię można tylko za pomocą odczulania. Kuracja trwa ok. 5 lat.

Poradnie alergologiczne w Gdańsku, Gdyni i Sopocie - dla dorosłych i dla dzieci

Uwaga! Skierowanie do alergologa może wystawić każdy lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, w tym pediatra.

Gdańsk

• NZOZ Nadmorskie Centrum Medyczne, ul. Gospody 7, tel. (O 58) 511 16 00
• NZOZ POLMED, ul. Starto-wa 1, tel. (058)769 37 60
• NZOZ "REMED+LECTUS", ul WAŁOWA 27, tel. (058) 309 00 22
• Szpital Specjalistyczny św. Wojciecha Adalberta, ul. JANA PAWŁA II 50, tel. (0 58) 768 44 14
• Akademickie Centrum Kliniczne, ul. Dębinki 7, tel. (058) 349 22 22
• NZOZ Poradnia Alergologiczno-Pneumonologiczna, ul. Jaskółcza 7/15, tel. (058) 320 28 09
• NZOZ Centrum Medyczne Kamed ul. Jelitkowski Dwór 10, tel.(058) 512 90 03
• Wojewódzka Przychodnia Skórno-Wenerologiczna, ul. Długa 84/85, tel. (058) 301 16 86
• NZOZ "ETER-MED", ul. Żabi Kruk 10, tel. (058) 320 26 00
• ZOZ "Baltimed", ul. Rozrażewskiego 1/1, tel. (058 ) 306 91 53
• NZOZ "Nadmorskie Centrum Medyczne", ul. Świętokrzyska 4, tel. (0 58) 762 77 00
• MEDCARE- NZOZ, ul Waryńskiego 45B/2, tel. (058) 340 43 50,
• NZOZ Gdańsk Południe, Jeleniogórska 5, tel. (0 58) 306 47 48
• NZOZ Przychodnia Morena, ul. Jaśkowa Dolina 105, tel. (058) 347 90 93.


Gdynia

• NZOZ Śródmieście, ul Abrahama 57, tel. (058) 660 88 60
• NZOZ "VITA-MED", ul. Czeremchowa 1, tel. (058) 664 57 04
•Indywidualna Specjalistyczna Praktyka Lekarska Aleksandra Chrościcka ul. Gabrieli Zapolskiej 1a, tel. (0 58 ) 629 21 11
• Indywidualna Specjalistyczna Praktyka Lekarska Małgorzata Rydzewska ul. G.Zapolskiej 1a,
tel (0 58 ) 629 21 11,
• MEDCARE- Specjalistyczna Opieka Medyczna NZOZ, ul. Porębskiego 9, tel. (0 58) 665 76 56


Sopot

• Centrum Medyczne SOPMED, NZOZ , ul Chrobrego 6/8, tel. (0 58) 555 26 10
• Centrum Medyczne KARDIOTEL, ul. Jana z Kolna 16, (0 58) 555 94 15


Dla dzieci
Gdańsk

• Szpital Specjalistyczny im. św. Wojciecha Adalberta, ul. Jana Pawła II 50 (0 58) 768 44 14
• Specjalistyczny Zespół Opieki Zdrowotnej nad Matką i Dzieckiem, ul. Polanki 119, tel. (058) 554 30 90
• NZOZ Centrum Medyczne KAMED, ul. Jelitkowski Dwór 10/ 5 (058) 512 90 03
• NZOZ Śródmieście, ul. Abrahama 57
• Indywidualna Specjalistyczna Praktyka Lekarska Małgorzata Rydzewska ul. G.Zapolskiej 1a, tel (0 58) 629 21 11,
• Indywidualna Specjalistyczna Praktyka Lekarska Aleksandra Chrościcka, ul. G. Zapolskiej 1a, tel.(0 58) 629 21 11,

Jak chronić?
Rozmowa z dr Teresą Małaczyńską, ordynatorem Oddziału Alergologii i Pulmonologii w Szpitalu Dziecięcym na Polankach

- Jak chronić dziecko przed alergią?

- Uważa się dziś, że zdrowe dziecko, bez względu na to, czy w jego rodzinie są choroby alergiczne czy też ich nie ma, powinno stykać się z alergenami środowiskowymi, by jego organizm się do nich przyzwyczaił. Jeżeli w domu już jest kot, to po narodzinach dziecka nie trzeba się go pozbywać. Nie należy jednak go kupować , gdy oboje rodzice cierpią na alergię. Nie wolno jednak palić papierosów.

- A jeżeli mama nie może karmić piersią?

- Jeżeli matka nie może karmić dziecka piersią powinna podawać mu normalne mieszanki mleczne humanizowane, czyli zbliżone składem do mleka kobiecego. Wiele matek zbyt szybko i zupełnie niepotrzebnie sięga po mieszanki eliminacyjne.

- Kiedy są one niezbędne?

- Kiedy matka nie może karmić piersią, a sama choruje na astmę oskrzelową lub atopowe zapalenie skóry. Wówczas jej dziecko ma najwyższe, bo sięgające nawet 70 procent ryzyko rozwoju alergii.

- A jeżeli brat lub siostra chorują na jakiś rodzaj alergii?

- Nie ma żadnych powodów, by skazywać takie dziecko na dietę eliminacyjną. Do 4-6 miesiąca życia powinno ono otrzymywać mieszanki hypoalergiczne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Komary - co je wabi a co odstrasza?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto