Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Majowe Spotkania z Kulturą w Trzynastce

TRZYNASTKA
TRZYNASTKA
Łukasz Wierzbicki- autor książek dla dzieci i podróżnik- był naszym gościem w czasie Majowych Spotkań z kulturą. Porwał nas swoją pasją i niezwykłymi historiami o Afryce i niedźwiedziu Wojtku.
Łukasz Wierzbicki- autor książek dla dzieci i podróżnik- był naszym gościem w czasie Majowych Spotkań z kulturą. Porwał nas swoją pasją i niezwykłymi historiami o Afryce i niedźwiedziu Wojtku.
Majowe Spotkania z Kulturą były okazją do spotkań z ciekawymi ludźmi, zadbania o własny język i kulturalne zachowanie się w Dniu bez Wulgaryzmów.

Od 12 maja do końca miesiąca w Trzynastce trwały Majowe Spotkania z Kulturą. Przez cały tydzień uczniowie wybranych klas podstawówki i gimnazjum uczestniczyły w wyprawach do Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej. Nie tylko zapoznawały się z jej działalnością, ale także uczestniczyły w zajęciach poświęconych gorzowskim twórcom (klasy gimnazjalne) i legendom z naszego regionu (klasy szkoły podstawowej).
Odbyły się spotkania z dziennikarzami. Pan Tomasz Rusek z Gazety Lubuskiej gościł u nas dwa razy. Opowiedział o codziennej pracy dziennikarza, o tym, jak to się stało, że został dziennikarzem, odpowiadał na wiele nie zawsze łatwych pytań. Pan Wojciech Kuska z TVP Gorzów bardzo interesująco , na podstawie swojej przygody z dziennikarstwem przybliżył nam rozwój gorzowskich: radia i telewizji.
15 maja ogłosiliśmy Dniem bez wulgaryzmów. Poloniści przeprowadzili we wszystkich klasach konkursy językowe. Promowaliśmy zasady dobrego zachowania się. Chętni mogli wziąć udział w konkursie filmowym „Uważny widz” oraz konkursie „Czy znasz polskie przysłowia?”
Naszym gościem  w trakcie Majowych Spotkań z Kulturą był także aktor - pan Maciej Radziwanowski. Porwał nas swymi opowieściami o teatrze, o tym, jak uczy się roli, jak przygotowuje się do spektaklu. Odpowiadał na pytania, jak to jest, gdy nagle na scenie zapomni się tekstu i… jak się na scenie całuje.
Odbyły się też konkursy czytelnicze- osobno dla uczniów klas szkoły podstawowej i gimnazjum. Należało wykazać się umiejętnością korzystania z różnorodnych encyklopedii, leksykonów i słowników.
16 maja 2014 r. sześcioro uczniów klasy II c naszego gimnazjum zaprezentowało niezwykle ciekawy projekt ”Inni w Gorzowie” , nad którym pracowali od października. Uczniowie zaprezentowali wywiady z przedstawicielami różnych narodów, którzy wybrali Gorzów jako swoje miejsce zamieszkania. Pytali swoich rozmówców, jak to się stało, że zamieszkali w naszym mieście, jak im się tutaj żyje oraz jak oceniają nasze miasto i gorzowian. Piękne stroje, niezwykła rozmowa z dziadkiem jednej z uczennic (pochodzącym z Serbii Janem Pirogiem) sprawiły, że spotkanie okazało się interesującym wydarzeniem.
19 maja uczniowie klas piątych wyruszyli na niezwykłą przygodę z pisarzem i podróżnikiem Łukaszem Wierzbickim. Pisarz opowiadał o inspiracjach do swoich książek- niesamowitym, żyjącym na początku XX w.,  podróżniku Kazimierzu Nowaku, który przemierzył Afrykę z północy na południe i z powrotem. Pieszo, na rowerze, wielbłądem, konno i niekiedy pociągiem. Usłyszeliśmy o misiu Wojtku wędrującym z armią Andersa. Niedźwiedź kupiony za konserwy od perskiego chłopca dotarł z żołnierzami aż pod Monte Cassino.
Pan Wierzbicki mówił też o swoim dziadku, którego opowieści spowodowały, że został pisarzem…
Chwyciliśmy też za aparaty fotograficzne. Gimnazjaliści wykonywali zdjęcia inspirowane poezją współczesną, a uczniowie klasy V d wędrowali po Gorzowie w poszukiwaniu niezwykłych detali.
Mogliśmy też obejrzeć scenki teatralne z bogami olimpijskimi w rolach głównych. Uczniowie II c przygotowali przedstawienie na podstawie mitu o jabłku niezgody, czyli kłótni bogiń o to, która z nich jest najpiękniejsza.
Klasy gimnazjalne były w gorzowskim teatrze na przedstawieniu „Ballady i romanse”, a inne zakończyły trwający w Miejskim Ośrodku Sztuki całoroczny cykl „Akademia Filmowa”, dzięki któremu młodzież obejrzała wiele filmów reprezentujących różne gatunki oraz poruszających różnorodną tematykę. Dzięki wykładom pani Iwony Bartnickiej uczniowie poznali m.in. rolę światła, zdjęć i montażu filmowego.
27 maja w szranki stanęli recytatorzy- i młodsi i starsi. Uczniowie klas IV –VI gustowali w wierszach Jana Brzechwy , Juliana Tuwima czy Małgorzaty Strzałkowskiej. Usłyszeliśmy „Powitanie lata”, „Cuda i dziwy” , „Czerwone jabłuszko” oraz wiele innych sympatycznych i optymistycznych utworów poezji dziecięcej.
 Repertuar gimnazjalistów był szerszy i dużo poważniejszy - od „Trenów” Jana Kochanowskiego poprzez „Przepaść” Tadeusza Różewicza po  „Nie wszyscy lubią poezję” Wisławy Szymborskiej.
 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto