Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. 70 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego pod Pomnikiem AK i na Kościuszki

Radosław Konczyński
W piątek (1 sierpnia) przypada 70 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. W Malborku mieszkańcy będą mogli złożyć kwiaty pod Pomnikiem Armii Krajowej na Skwerze Żołnierzy Wyklętych i obejrzeć inscenizację na ulicy Kościuszki.

Jak informuje Urząd Miasta Malborka, piątkowa uroczystość złożenia kwiatów pod Pomnikiem AK rozpocznie się o godz. 17. Pół godziny później w Sklepach Cynamonowych na ul. Kościuszki odbędzie się inscenizacja "Warszawskie dzieci...", organizowana przez Jazz Club Spiżarnia i partnerów.

O godz. 21.30 w piątek (w ramach kina letniego) w Sklepach Cynamonowych odbędzie się projekcja "Zakazanych piosenek". Organizatorzy planują, by elementy scenografii nawiązującej do czasów powstańczej Warszawy pozostały przez cały weekend.

Organizatorzy inscenizacji pt. "Warszawskie dzieci...": Malborski Klaster Turystyczny, Malborskie Centrum Kultury i Edukacji, Jazz Club Spiżarnia, SRH Marienburg, Sklepy Cynamonowe.

Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 r. o godz. 17. 36 tys. żołnierzy AK oraz niewielkie grupy NSZ i AL przystąpiły do walki. Wraz z nimi do stawienia okupantowi oporu przygotowywała się ludność cywilna Warszawy. Byli słabo uzbrojeni. Niemcy początkowo w liczbie 16 tys., ale za to w pełnym uzbrojeniu. Bardzo szybko zwiększyli liczebność wojska o 25 tys żołnierzy, lotnictwo, czołgi, artylerię, moździerze, bomby samobieżne „Goliat”.

Mimo to, po 4 dniach walk powstańcy kontrolowali znaczną część stolicy - Śródmieście, część Woli, Stare Miasto, Powiśle, Dolny Mokotów oraz Żoliborz. Warszawiacy byli pełni nadziei i entuzjazmu. Ujawniły się władze podziemne, ruszyło radio i gazeta powstańcza AK.

5 sierpnia Niemcy ruszyli do kontrataku. W odwecie dokonali rzezi Woli Od 5 do 7 sierpnia zginęło w masowych egzekucjach około 50 tys. bezbronnych cywili, a wśród nich dzieci, kobiety i ludzie starsi. Cała Warszawa spłynęła krwią. W całym powstaniu straty po stronie polskiej wyniosły około 10 tys. zabitych i 7 tys. zaginionych, 5 tys. rannych żołnierzy oraz od 120 do 200 tysięcy ofiar wśród ludności cywilnej.

W piątek (1 sierpnia) warto zatrzymać się na chwilę o godzinie 17 na sygnał syren, by takim gestem uczcić pamięć bohaterów i niewinnych ofiar sprzed 70 lat.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto