Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malowanie na wodzie. Ebru to sztuka, która relaksuje bardziej niż niejeden trunek [ZDJĘCIA]

Sonia Tulczyńska-Starnawska
Sonia Tulczyńska-Starnawska
Malowanie na wodzie. Ebru to sztuka, która relaksuje bardziej niż niejeden trunek [ZDJĘCIA]
Malowanie na wodzie. Ebru to sztuka, która relaksuje bardziej niż niejeden trunek [ZDJĘCIA] Szymon Starnawski
Ebru to sztuka malarstwa na wodzie, która powstała w XIII wieku. Marta zetknęła się z nią podczas studiów w Stambule i dzisiaj uczy innych w Warszawie, w jaki sposób można tworzyć wodne arcydzieła samemu. Odwiedziliśmy ją w praskiej pracowni.

Na czym polega malowanie na wodzie i ile czasu to zajmuje? - Sam proces tworzenia nie jest czasochłonny, choć wymaga precyzji, cierpliwości i delikatności. To, co bardzo zabiera czas, to przygotowanie wszystkich materiałów: specjalnego płynu i farb - może nam to zająć nawet do kilku godzin. Następnie farby nanosimy specjalnymi pędzlami na powierzchnię "wody" - farby nie zatapiają się, nie mieszają ze sobą, tworzą natomiast wzory w formie różnych "bąbli". Następnie możemy je zmieniać, dalej "malować" poruszając po tafli szpikulcami. Na koniec przykłada się kartkę i ściąga przyklejony do niej obraz. Nie zajmuje to więcej niż kilka minut - wprowadza nas w świat w sztuki Ebru, Marta.

Jakie obrazy powstaną spod naszych rąk - zależy tylko od nas. Możemy mieszać dowolną ilość kolorów, tworzyć kwiaty, wzorki albo bardzo mroczne i ciemne kompozycje. A do tego, dbając o środowisko. - Wszystkie składniki użyte w malarstwie ebru są naturalne. Używana przeze mnie technologia jest taka sama jak przy początkach tej sztuki. Wpierw rozrabia się wodę ze specjalnymi algami, karagenem. Dzięki temu nabiera konsystencji jak kisiel - jest bardziej gęsta i trochę lepka. Pędzle których używam są przeze mnie ręcznie wiązane. Robi się je z łodyg róży i włosia z ogona konia. Farby przygotowuje się za każdym razem gdy chcemy zacząć malować. Potrzebujemy do tego odpowiednich naturalnych pigmentów, które mieli się bardzo dokładnie przez kilka godzin, wody i żółci wołowej - dodaje Marta.

Tego, w jaki sposób malować i co zrobić, aby zamiast prostych wzorów stworzyć kwiaty różnych gatunków, możecie dowiedzieć się podczas warsztatów. Regularnie odbywają się w pracowni, Przestrzeni Wieloplastycznej na ul. Kłopotowskiego na Pradze (szczegóły znajdziecie tutaj), tam też możecie obejrzeć kilkadziesiąt różnych prac, które są na sprzedaż. Poza tym wyjątkowe zajęcia z malowania na wodzie odbywają się także od października do maja w Instytucie Kultury Tureckiej Yunus Emre. Od marca będzie też otworzony kurs semestralny dla młodzieży i dorosłych w Domu Kultury Praga.

Marta cyklicznie odwiedza też pracownię Format na Bielanach i prowadzi warsztaty i pokazy na imprezach okolicznościowych, w przedszkolach, szkołach czy kinderballach. - Prowadziłam warsztaty ebru nawet na oddziałach onkologicznych dla dzieci. Cenę wtedy ustalam indywidualnie, zależnie od ilości uczestników. Kontaktować można się ze mną pisząc maila: [email protected] i telefon 692-513-176 - tłumaczy artystka.

Marta jest absolwentką malarstwa warszawskiej ASP, studiowała również kulturaznawstwo na UW, w Turcji przez rok Tradycyjne Sztuki Tureckie, podyplomowo pedagogikę i teraz Turkologię. Na co dzień oprócz studiowania i prowadzenia warsztatów pracuje w szkole podstawowej jako nauczyciel plastyki. Poza ebru maluje obrazy, rysuję i tworzy filmy.

Wodne obrazy w internecie zobaczycie tutaj. A w najbliższym czasie prace "na żywo" będziecie mogli zobaczyć podczas sobotniego (17.12) Feministycznego Kiermaszu Rękodzieła Fundacji Feminoteka w godzinach 11-17. Tam też będzie można obserwować cały proces tworzenia.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto