Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mały Hitler klęczący w bramie przy ulicy Próżnej. „Dzieło robi spore wrażenie”

Redakcja
Instalacja, którą od niedawna warszawiacy mogą oglądać na ...
Instalacja, którą od niedawna warszawiacy mogą oglądać na ... Kamil Fejfer
Instalacja, którą od niedawna warszawiacy mogą oglądać na Próżnej budzi mieszane uczucia.

Widok rozpadającej się kamienicy przy Próżnej 14 nie jest dla warszawiaków obcy. Budynek niszczeje od wielu lat. Teraz zamienił się w galerię. Z jednym eksponatem.

Jeżeli zajrzy się przez niewielki wizjer zamkniętej na kłódkę bramy można dojrzeć klęczącą postać niewielkiego chłopca lub mężczyzny. Tą postacią jest Adolf Hitler. Praca została wykonana przez kontrowersyjnego artystę Maurizio Cattelana, znanego między innymi z instalacji przedstawiającej Jana Pawła II przygniecionego meteorytem.

Klęcząca postać wydaje się być bezbronna. Praca jest niejednoznaczna. Z jednej strony jej bohaterem jest ikona zła, z drugiej przedstawienie Hitlera jako klęczącego chłopca wywołuje rodzaj sympatii. Obserwator ma mieszane uczucia.

- Praca robi spore wrażenie. Zwłaszcza w tym miejscu, w pożydowskiej kamienicy. To jest intrygujące - mówi Krystyna Piotrowska, kuratorka wystawy poświęconej polsko - żydowskim stosunkom "Projekt Próżna", która trwała od 2005 do 2012 roku. - Ta praca jest łatwa i trudna jednocześnie. Można ją postrzegać po prostu, jako coś estetycznego. Z drugiej strony może pojawić się mnóstwo interpretacji. Hitler w tej pracy jest bardzo malutki, klęczy. To może być wyraz jakiejś pokuty - tłumaczy Piotrowska.

Do wizjera zagląda sporo osób. Podchodzi do niego grupka rozkrzyczanych dzieci. Przepychają się przy szczelinie. Na pytanie o klęczącą postać gremialnie odpowiadają, że jest nią Adolf Hitler. - Pewnie modli się o wygranie wojny - mówi ciemnoskóra dziewczynka.

- Może jestem za stary, ale ta praca do mnie nie przemawia. Jest za mało jednoznaczna. Dla mnie to jakiś chłopiec po prostu. Nie wiem, nie robi to na mnie większego wrażenia – mówi pan Józef, przechodzący obok.

Za chwilę w szczelinę bramy zaglądają turystki z południa Europy. Pada nazwisko „Hitler”. Wśród dziewczyn zapanowało poruszenie.

Kliknij w zdjęcie, żeby zobaczyć fotogalerię:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto