Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mamut na budowie Metra? Naukowcy przebadali prehistoryczne kości ze stacji Płocka. Okazało się, że to słoń leśny

Redakcja
mat. prasowe UM Warszawa
Znalezione przed rokiem na stacji Płocka kości prehistorycznego zwierzęcia zostały przebadane. Wiemy już, że należały do samicy słonia leśnego, który w chwili śmierci miał około 20 lat. Dalsza część tekstu poniżej.

Samica z metra

Do niedawna była jedynie zbiorem kości miednicy i fragmentów kończyn. Dziś wiemy jednak, że szczątki odnalezione rok temu podczas budowy metra na stacji Płocka należały do 20-letniej samicy słonia leśnego. Znalezisko 115-132 tysiąca lat. Jak ustalili badacze, zwierzę miało ponad cztery metry wysokości i ważyło aż siedem ton. Dokładnego badania odnalezionych fragmentów kości dokonali specjaliści z Muzeum Ziemi Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.

ZOBACZ TEŻ:

Wąskie gardło między Włochami a Bemowem. Dźwigowa za skrzyżowaniem z Połczyńską zwęża się do jednego pasa ruchu w każdą stronę. W godzinach szczytu stoimy tam w długim korku.

Najgorsze skrzyżowania w Warszawie. 10 miejsc, których nie l...

Pierwsza pasażerka na gapę

Słonie leśne chodziło po terenie obecnej Warszawy w interglacjale eemskim. W tym czasie poziom wód był zdecydowanie wyższy niż dzisiaj, a morze Bałtyckie kończyło się na wysokości Kwidzyna. Okaz znaleziony na budowie stacji metra Płocka przeleżał ponad sto tysięcy lat przykryty ziemią. Szczątków nie zniszczyły wojny, ani rozbudowa miasta.

- Na fragmenty szkieletu robotnicy natrafili 6 metrów pod ziemią. O znalezisku poinformowani zostali pracownicy Państwowego Muzeum Archeologicznego, które prowadzi nadzór archeologiczny nad budową tego odcinka II linii metra - poinformowała Anna Bartoń, rzecznika warszawskiego metra. - Znalezisko zostanie upamiętnione w strefie ogólnodostępnej na antresoli stacji Płocka (wyjście w kierunku ul. Wolskiej), czyli w bezpośrednim sąsiedztwie miejsca znalezienia kości samicy słonia leśnego.

ZOBACZ TEŻ:

Aktywiści miejscy argumentują, że strefa płatnego parkowania (SPP) powinna funkcjonować dłużej niż tylko do godziny osiemnastej, kiedy trwa jeszcze wieczorny szczyt komunikacyjny. Takie rozwiązanie obecne jest np. w Krakowie, gdzie opłaty należy wnosić do godziny 20:00. Jednak w skali kraju nie jest to rozwiązanie oczywiste. W Katowicach, na przykład za parkowanie płacimy jedynie do godziny... 16:30.

Korki Warszawa. Jak walczyć z zatłoczonymi ulicami? Przykład...


od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto