Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mamut wróci na stację metra Płocka. Repliki kości prehistorycznego ssaka trafią do gabloty podłogowej

Redakcja
Mamut wróci na stację metra Płocka. Repliki kości prehistorycznego ssaka trafią do gabloty podłogowej
Mamut wróci na stację metra Płocka. Repliki kości prehistorycznego ssaka trafią do gabloty podłogowej Zarząd Transportu Miejskiego
Szczątki prehistorycznego ssaka, które zostały odkryte podczas budowy metra, zostaną wyeksponowane w specjalnej szklanej gablocie podłogowej na stacji Płocka. Skopiowane i wydrukowane w 3D kości należące do mamuta lub olbrzymiego słonia leśnego znajdą się w antresoli (wyjście w kierunku ul. Wolskiej). Fragmenty szkieletu odkryto w grudniu ubiegłego roku. Szczegóły w artykule poniżej.

W grudniu zeszłego roku przy budowanej stacji metra C08 na Woli odnaleziono kości prehistorycznego ssaka. Wstępne informacje wskazują, że szczątki mogą należeć do mamuta lub prehistorycznego słonia leśnego, które żyły na terenach Polski w czasach plejstocenu (zwanego często epoką lodowcową). Zwierzęta te mierzyły nawet 4,5 metra wysokości i ważyły do 7 ton. Archeolodzy ocenili, że znalezione kości mogą mieć nawet 120 tysięcy lat.

Zobacz też: Kość mamuta na budowie metra w Warszawie. Niezwykłe znalezisko [ZDJĘCIA, WIDEO]

Kość mamuta na budowie metra w Warszawie. Niezwykłe znalezis...

Mamut w gablocie

O wyeksponowanie zwierzęcia na tej stacji zaapelował burmistrz Woli Krzysztof Strzałkowski oraz członkowie organizacji WAWstep. Pomysł ten został uwzględniony. Po wielu spotkaniach uznano, że najlepszym sposobem na wyeksponowanie cennego wykopaliska będzie gablota podłogowa.

Gablota o wymiarach 1,5 x 1,5m znajdzie się na poziomie antresoli (wyjście w kierunku ulicy Wolskiej), czyli w bezpośrednim sąsiedztwie miejsca znalezienia kości wymarłego trąbowca. Szkło na poziomie posadzki będzie miało nadrukowane antypoślizgowe elementy graficzne, przy zachowaniu jego przejrzystości.

mamut

Dlaczego na stacji znajdą się kopie, a nie oryginalne znalezisko?

Kości zachowały się w dość kiepskim stanie, są też bardzo kruche. Ekspozycja autentycznych szczątków oznaczałaby niebezpieczeństwo ich uszkodzenia. Poza tym, zgodnie z prawem, należą one do Skarbu Państwa. W związku z tym, po zakończeniu badań kości zostaną przekazane do jednej z placówek muzealnych. Tam trafią na ekspozycję. Sprawujące nadzór nad budową II linii metra Państwowe Muzeum Archeologiczne wykonało już skan znalezionych szczątków. Dzięki temu możliwy będzie wydruk ich kopii w technologii 3D i późniejsze ich umieszczenie na stacji metra C08 Płocka.

POLECAMY TEŻ:


od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto