Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mapa ASF ciągle się powiększa o nowe ogniska afrykańskiego pomoru świń

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Polska zmaga się z ASF od 2014 roku.
Polska zmaga się z ASF od 2014 roku. nadesłane
Na mapie ASF w Polsce do 30 września pojawiło się już 107 ognisk u świń w gospodarstwach oraz 2157 przypadków zarażonych dzików. Pod koniec września 2021 r. Główny Lekarz Weterynarii potwierdził afrykański pomór świń w kolejnych gospodarstwach.

Liczba ognisk ASF u świń w Polsce przekroczyła już liczbę potwierdzoną w całym 2020 roku. Do końca roku jeszcze 3 miesiące. W 2020 roku potwierdzono ponad 4,1 tys. przypadków ASF u dzików, w całym poprzednim roku odnotowano 103 ogniska u świń.

Mapa ASF usiana przypadkami i ogniskam afrykańskiego pomoru świń

Najnowsze, 107. ognisko ASF u świń w Polsce od początku 2021 roku stwierdzono na terenie województwa dolnośląskiego. Ognisko pierwotne wyznaczono 28.09.2021 r. w gospodarstwie, w którym utrzymywano 8 świń (1 locha, 6 warchlaków, 1 tucznik), położonym w miejscowości Niezgoda, w gminie Żmigród, powiat trzebnicki. Wieś jest położona w pobliżu południowej granicy województwa wielkopolskiego.

Również w ostatnim tygodniu września Główny Inspektorat Weterynarii informował o ognisku w województwie warmińsko-mazurskim (ASF nr 106 w 2021, ognisko pierwotne). Wyznaczono je 27.09.2021 r. w gospodarstwie, w którym utrzymywano 41 świń (4 lochy, 15 warchlaków, 22 tuczniki), położonym w miejscowości Ludwichowo, w gminie Lubawa, powiat iławski.

Wcześniej ASF również dotarł do małych chlewni - ognisko nr 105 w 2021 zostało wyznaczone 24.09.2021 r. w gospodarstwie, w którym utrzymywano 24 świnie (tuczniki), w miejscowości Wola Mielecka, w gminie Mielec, powiat mielecki, województwo podkarpackie.

>>> Powiększ MAPĘ ASF w Polsce <<<

Mapa ASF ciągle się powiększa o nowe ogniska afrykańskiego pomoru świń
wetgiw.gov.pl

Cena skupu tuczników ciągle niska

W Polsce cena skupu żywca wieprzowego spada z tygodnia na tydzień. Zakłady przetwórcze narzekają na pełne magazyny z mięsem wieprzowym. W ostatnim okresie spadki nieco wyhamowały. Ubiegły tydzień przyniósł przecenę średnio o 5 groszy za kilogram wbc. W rezultacie średnia cena kl. E wyniosła 5,60 zł/kg. Pogarsza to i tak dramatyczną sytuację rolników produkujących trzodę chlewną w kraju, zważywszy utrzymujące się wysokie koszty paszy, komentuje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej na swojej stronie.

Już 10 września jedna z ubojni z Warmińsko-Mazurskiego skupowała świnie za 3,30-4,00 +VAT zł WBC, klasa E - 5,50-6 zł/kg. Średnia cena w tygodniu 13-19 września według ZSRIR MRiRW wyniosła w Polsce 4,35 zł/kg za żywiec wieprzowy. To o 3% mniej niż w poprzednim tygodniu oraz o 14% mniej niż przed miesiącem. Cena żywca wieprzowego była o 10% niższa niż w analogicznym okresie 2020 r., porównuje Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

od 12 lat
Wideo

Dobre i złe sąsiedztwo grochu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Mapa ASF ciągle się powiększa o nowe ogniska afrykańskiego pomoru świń - Gazeta Pomorska

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto