Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mapy akustyczne Warszawy

[email protected]
Wykonawcy map akustycznych m.st. Warszawy
Wykonawcy map akustycznych m.st. Warszawy
Warszawiacy, dzięki opracowaniu przez Ratusz map akustycznych, mogą dowiedzieć się o natężeniu hałasu w naszym mieście. Stolica, jako jedno z dwóch miast w Polsce wykonała swoje mapy hałasu w ustawowym terminie.

Warszawiacy, dzięki opracowaniu przez Ratusz map akustycznych, mogą dowiedzieć się o natężeniu hałasu w naszym mieście. Stolica, jako jedno z dwóch miast w Polsce wykonała swoje mapy hałasu w ustawowym terminie.

Mapy akustyczne prezentują skażenie środowiska hałasem, w dzień i w nocy, pochodzącym z głównych jego źródeł takich jak komunikacja lotnicza, drogowa, szynowa (kolejowej i tramwajowej) oraz z ośrodków przemysłowych. Do ich opracowania posłużono się metodami oraz wskaźnikami stosowanymi i zalecanymi przez Unię Europejską. Dodatkowo wykonano mapę wrażliwości akustycznej obszarów, na której zobrazowano przestrzenny rozkład terenów miejskich z uwzględnieniem ich funkcji oraz przyporządkowano im wartości dopuszczalnego hałasu określone przez Ministra Środowiska. Mapy akustyczne nie uwzględniają hałasu pochodzącego od gospodarstw domowych, imprez masowych czy urządzeń dźwiękowych zainstalowanych w ambulansach.

Mapy akustyczne mogą być pomocne architektom, planistom oraz służbom ochrony środowiska do wszelkich prac zmierzających do poprawy klimatu akustycznego miasta, w tym do nadzorowania przestrzegania standardów akustycznych przez zarządzających drogami, liniami tramwajowymi i kolejowymi, lotniskami, zakładami przemysłowymi, developerów oraz inne podmioty odpowiedzialne za emisję hałasu do środowiska.

Wybrane mapy można oglądać w serwisie internetowym pod adresem http://mapaakustyczna.um.warszawa.pl/ lub za pośrednictwem linku prowadzącego bezpośrednio ze strony głównej Urzędu m. st. Warszawy. Baza danych o hałasie znajduje się w Wydziale Monitoringu i Informacji o Środowisku Biura Ochrony Środowiska przy pl. Starynkiewicza 7/9.

***
W grudniu 2007 r. Urząd Miasta Stołecznego Warszawy zakończył realizację projektu pn.: „Wykonanie mapy akustycznej dla m.st. Warszawy wraz z kompleksowym systemem do jej tworzenia, aktualizacji, zarządzania i udostępniania” ogólnie zwanego mapą akustyczną. Zgodnie z dyrektywą 2002/49/WE Parlamentu Europejskiego oraz Rady Unii Europejskiej z dnia 25 czerwca 2002 r. w sprawie oceny i kontroli poziomu hałasu w środowisku oraz ustawą Prawo ochrony środowiska, mapy akustyczne dla miast o liczbie mieszkańców większej niż 250 tys. powinny być wykonane do czerwca 2007 r.

Pierwszym etapem projektu było utworzenie do czerwca 2007 r. strategicznych map hałasu dla m. st. Warszawy. Na ich podstawie Główny Inspektor Ochrony Środowiska sporządził raport dla Komisji Europejskiej, którego celem będzie ustalenie stopnia narażenia ludności naszego miasta na hałas środowiskowy. Cały projekt, zakończono w grudniu 2007 r. W drugim etapie rozszerzono znacznie zakres projektu w stosunku do wymogów Komisji Europejskiej zdefiniowanych w dyrektywie.

Aby stworzyć odpowiednie warunki do monitorowania środowiska Warszawy utworzono bogatą bazę danych oraz System Informatyczny Mapy Akustycznej (SIMA). Zadbano również o dostęp mieszkańców do informacji o stopniu narażenia na zanieczyszczenie środowiska hałasem. Zadanie to realizowane jest za pośrednictwem specjalnie opracowanego serwisu w sieci Internet.

Miasto Stołeczne Warszawa dzięki zastosowanym programom komputerowym może na bieżąco wprowadzać dane, niezbędne do aktualizacji map, umożliwiające analizę zmian warunków akustycznych miasta. Zastosowanie takich rozwiązań pozwalać będzie na łatwy dostęp do informacji oraz umożliwi przygotowywanie raportów dotyczących stanu środowiska, a w przypadku rozwoju miasta, na bieżące uzupełnianie danych.

Kolejnym krokiem jakie Prezydent m.st. Warszawy podejmie w celu poprawy warunków akustycznych będzie opracowanie „Programu ochrony środowiska przed hałasem” (określonego w dyrektywie 2002/49/WE jako plan działań), w którym wskazane zostaną podstawowe kierunki i zakres działań niezbędnych do ochrony przed hałasem. Program ten uwzględniać będzie zarówno obszary, na których zanotowano przekroczenia dopuszczalnych poziomów hałasu jak i miejsca ciszy.

Wydział Prasowy Urzędu m.st. Warszawy

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto