Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Maraton Pisania Listów w obronie praw człowieka

Grzegorz Sachmata
Maraton pisania listów odbędzie się w ok. 200 miejscach w Polsce. Idea akcji powstała w Warszawie
Maraton pisania listów odbędzie się w ok. 200 miejscach w Polsce. Idea akcji powstała w Warszawie Fot. Polskapresse
W całej Polsce odbywać się będzie maraton pisania listów. To protest przeciw łamaniu praw człowieka.

Już niedługo, bo w dniach 10-11 grudnia, w około 200 miejscach w całej Polsce odbędzie się Maraton Pisania Listów Amnesty International. W czasie maratonu przez 24 godziny pisane są ręcznie listy w obronie kilkunastu konkretnych osób lub grup osób, których prawa zostały złamane.

List może napisać każdy, kto chce wyrazić swój indywidualny sprzeciw wobec łamania praw człowieka. Miejsce pisania listów należy zarejestrować poprzez wypełnienie ankiety pod linkiem www.surveymonkey.com/s/MPL2011.

W tym roku będzie można napisać list m.in. do Kim Dzong Ila, domagając się zamknięcia obozu pracy Yodok i uwolnienia przebywających tam więźniów politycznych, list wsparcia dla Jabbara Savalana, więzionego studenta z Azerbejdżanu, oraz list w obronie Fatimy Hussein Al--Badi skazanej na karę śmierci w Jemenie. Dołącz do obrońców praw człowieka!

Centrum Maratonu Pisania Listów będzie Teatr Dramatyczny i Cafe Kulturalna w Warszawie, gdzie planowana jest wideokonferencja z Andrzejem Poczobutem oraz inne wydarzenia towarzyszące.

Co roku w Maraton Pisania Listów angażują się znani i lubiani, np. Katarzyna Figura, Gaba Kulka, Ewelina Flinta, Grzegorz Miecugow czy Marcin Bosak. W ubiegłym roku, w ponad 200 miejscach w całej Polsce, napisano ponad 145 000 listów, które pomogły już prawie 10 osobom.

Czytaj także: Anna Komorowska posadziła żonkile w ramach akcji "Pola nadziei" (ZDJĘCIA)

Co roku dzięki Maratonowi Pisania Listów udaje się wpłynąć na realną poprawę sytuacji kilku lub kilkunastu osób. W ubiegłym roku już od połowy grudnia Amnesty International otrzymało dobre wiadomości od m.in.: Femiego Petersa, który był więziony za zorganizowanie pokojowej demonstracji w Gambii.

Do organizatorów akcji odezwała się też Mao Hengfeng, działaczka związkowa uznana przez Amnesty International za więźnia sumienia. Została wypuszczona z zakładu reedukacji przez pracę, uprzednio otrzymując możliwość widzenia się z rodziną - pierwszy raz od momentu zatrzymania.

Listy napłynęły także od rodzin romskich, które zostały zmuszone do opuszczenia swych domów w Rumunii. Amnesty International usłyszała, że byli bardzo zadowoleni ze wszystkich listów, jakie otrzymali od ludzi z całego świata, oraz wszelkich apeli, które zostały wysłane do władz lokalnych.

Także władze meksykańskie, po otrzymanych w ubiegłym roku listach, przydzieliły dwóch ochroniarzy ojcu Alejandro Solalinde Guerrze, aby zapewnić mu bezpieczeństwo. Jego życie było w niebezpieczeństwie z powodu pracy, którą poświęcił dla zapewnienia migrantom w Meksyku bezpiecznego miejsca podczas ich drogi przez Meksyk do Stanów Zjednoczonych.

Idea maratonu narodziła się w warszawskiej grupie lokalnej Amnesty International. Z czasem maraton stał się akcją ogólnoświatową, organizowaną w licznych państwach Europy Zachodniej, USA, a nawet w Nowej Zelandii i na Bermudach. Dziś maraton uważany jest za istotny wkład Polski w globalną świadomość Amnesty International.

W 2008 roku w Polsce powstało niemal 80 tys. listów, a na całym świecie ok. 295 tys. W 2009 roku napisaliśmy w Polsce już ponad 108 tys. listów, natomiast w 2010 roku na świecie zostało napisanych ponad 636 tys. listów, w tym w Polsce 145 895 listów. Z roku na rok jest coraz więcej listów, więcej osób angażuje się w działania na rzecz praw człowieka, a siła naszego działania jest coraz większa.

Codziennie najświeższe informacje z Warszawy na Twoją skrzynkę. Zapisz się do newslettera!

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto