Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Maraton Warszawski 2019. Informator dla biegaczy i mieszkańców

Redakcja
W niedzielę 29 września Maraton Warszawski wybiegnie na ulice stolicy już po raz 41. w historii. Towarzyszyć mu będzie sztafeta maratońska, w której dystans 42,195 kilometra pokonają wspólnie trzyosobowe drużyny, a także Bieg na Piątkę.

Nazwa dystansu, na którym zmierzą się uczestnicy, pochodzi od miejscowości Maraton w Grecji. Według Herodota po zwycięskiej dla Greków bitwie z Persami pod Maratonem w 490 p.n.e., armia perska zaokrętowała i wypłynęła w kierunku bezbronnych Aten. Widząc to, Grecy udali się co sił w nogach do miasta, przybywając praktycznie równocześnie z okrętami perskimi. Bieg ten stał się podstawą romantycznych historii, według których posłaniec Filippides pobiegł do Aten, by obwieścić zwycięstwo i poinformować Ateńczyków, że płynie ku nim flota perska. Po przekazaniu tej wiadomości padł martwy.

W pierwszych igrzyskach bieg maratoński był rozgrywany na dystansie 40 km. W rzeczywistości dystans między Maratonem a Atenami wynosi 37 km, jednak postanowiono tę liczbę „zaokrąglić”. Na igrzyskach w Londynie dystans zwiększono o 2195 metrów (przesuwając metę w pobliże miejsca, gdzie na trybunach siedział brytyjski król, Edward VII).

Maraton Warszawski. Historia biegu

Maraton Warszawski to jeden z najstarszych biegów rozgrywanych w Polsce na "królewskim dystansie", mierzącym dokładnie 42,195 kilometrów. Bieg z reguły odbywa się w ostatnią niedzielę września, a jego pierwsza edycja odbyła się aż czterdzieści lat temu, 30 września 1979. Wówczas długość trasy wynosiła około 41,6 km. Inauguracyjny maraton ukończyło 1861 osób, większym maratonem w Europie był w 1979 jedynie maraton paryski, który ukończyło niespełna 100 biegaczy więcej.

Maraton Warszawski 2019 będzie już 41. edycją tej imprezy i odbędzie się w niedzielę 29 września 2019 r. Wśród polskich imprez na tym dystansie dłuższą tradycją cieszy się tylko maraton w Dębnie, który po raz pierwszy rozegrano w 1969 r.

Tak było rok temu:

WIĘCEJ ZDJĘĆ: Maraton Warszawski 2018. Zdjęcia uczestników jubileuszowej edycji biegu [CZĘŚĆ 2]

WIĘCEJ ZDJĘĆ: Maraton Warszawski 2018. Zdjęcia uczestników jubileuszowej edycji biegu [CZĘŚĆ 3]

WIĘCEJ ZDJĘĆ: Maraton Warszawski 2018. Zdjęcia uczestników jubileuszowej edycji biegu [CZĘŚĆ 4]

WIĘCEJ ZDJĘĆ: Maraton Warszawski 2018. Zdjęcia uczestników jubileuszowej edycji biegu [CZĘŚĆ 5]

ZOBACZ TEŻ: Bieg na Piątkę 2018 w Warszawie. Zdjęcia uczestników biegu towarzyszącemu Maratonowi Warszawskiemu [CZĘŚĆ 1]

Maraton Warszawski 2018. Zdjęcia uczestników jubileuszowej e...

Trasa biegu i utrudnienia w ruchu

W 41. PZU Maratonie Warszawskim wystartuje blisko 6 tysięcy biegaczy. Punktualnie o godzinie 9:00 uczestnicy wystartują spod stadionu Polonii na ul. Konwiktorskiej, a pół godziny później wystartują biegacze w 7. Biegu na Piątkę.

Trasa została wytyczona w centralnej części Warszawy - od Kępy Potockiej, przez Cytadelę do Łazienek Królewskich. Na prawym brzegu biegacze miną między innymi Stadion Narodowy, warszawskie zoo, przekroczą też dwa mosty - Świętokrzyski i Gdański. Po lewej stronie Wisły maratończycy pobiegną między innymi Krakowskim Przedmieściem i Nowym Światem. Meta wszystkich dystansów już tradycyjnie będzie zlokalizowana na Wisłostradzie na wysokości Multimedialnego Parku Fontann.

W związku z organizacją 41. PZU Maratonu Warszawskiego pojawią się czasowe zmiany w organizacji ruchu drogowego. Organizator zaprasza do zapoznania się z planowanymi zamknięciami poszczególnych ulic, a także do pobrania aplikacji Waze, dzięki której można na bieżąco śledzić sytuację drogową w mieście oraz znaleźć trasę przejazdu uwzględniającą zamknięcia dróg w dniu biegu. Szczegółowe godziny utrudnień w ruchu, a także całą trasę możecie zobaczyć na poniższej grafice:

maraton warszawski 2019 trasa

Maraton Warszawski: biegi towarzyszące

Jeżeli dystans maratonu to dla Was wciąż zbyt duże wyzwanie, możecie wystartować w sztafecie maratońskiej lub Biegu na Piątkę. W tym pierwszym przypadku trzyosobowe drużyny pokonują dystans 42,195 kilometrów „na raty” - pierwszy uczestnik przebiegnie ok. 14 km, drugi 10 km, a trzeci - 18 kilometrów. Udział w sztafecie to koszt 200 złotych (czyli niecałe 70 złotych na jednego członka drużyny).

Jeśli chcecie wziąć udział w towarzyszącym biegu na dystansie 5 kilometrów, pamiętajcie, że od jutra pakiety startowe drożeją o 20 złotych. Do 26 września możecie je kupić w najniższej cenie 50 złotych, a od piątku będziecie musieli zapłacić 70 złotych.

POLECAMY TEŻ:


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Maksym Chłań: Awans przyjdzie jeśli będziemy skoncentrowani

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto