Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Marcin Dorociński amasadorem kampanii "Ratuj Rysie" [zdjęcia]

Redakcja
Marcin Dorociński został ambasadorem akcji WFF Ratuj Rysie 2014
Marcin Dorociński został ambasadorem akcji WFF Ratuj Rysie 2014 Ewelina Wójcik
Rusza kampania WWF na rzecz ratowania rysiów nizinnych w Polsce. Aktor został oficjalnym ambasadorem akcji.

Kliknij w zdjęcie, żeby zobaczyć fotogalerię.

Organizacja ekologiczna WWF Polska rozpoczęła nową ogólnopolską kampanię. Jej hasłem jest "Ratuj Rysie", a celem zwrócenie uwagi Polaków na dramatyczną sytuację rysiów nizinnych w Polsce północno-wschodniej. Marcin Dorociński wcielił się w nową rolę - został ambasadorem akcji WWF Polska.

17 lutego w Teatrze Ateneum w Warszawie odbyła się konferencja, otwierająca kampanię. Aktor opowiadał o swoim zaangażowaniu w działania WWF oraz o motywach, które skłoniły do go do wsparcia akcji. - Nie zastanawiałem się długo nad propozycją Fundacji WWF - mówi Marcin Dorociński. - Cieszę się ogromnie z możliwości uczestnictwa w tej kampanii, bo do niedawna sam nie miałem świadomości, jak ogromna jest skala problemu zmniejszającej się populacji rysiów w Polsce. A przecież to nasze dobro narodowe - podkreśla. I dodaje - Temat zwierząt zawsze był mi bliski, w styczniu adoptowałem Różę ze schroniska w Korabiewicach. Rysia adoptować wprawdzie nie mogę, ale przekazuję mu swój 1% podatku i staram się informować, jak najszersze grono wrażliwych na problemy zwierząt osób. Mam nadzieję, że wspólnie z WWF Polska uda nam się uratować jak najwięcej rysiów i odwrócić krzywą ich liczebności, która niepokojąco chyli się ku dołowi.

Zobacz też: BODIES REVEALED. Do Warszawy wraca WYSTAWA na temat ludzkiego ciała [BILETY]

W Polsce północno-wschodniej żyje dziś zaledwie około 40 rysiów. Na przestrzeni ostatnich 25 lat zasięg populacji drapieżników, zaczął zanikać z mazurskich lasów i obecnie grozi im wyginięcie. Od 1995 roku rysie są objęte ochroną gatunkową oraz całkowitym zakazem odstrzału, jednak nawet to nie odwróciło biegu wydarzeń. WWF bije na alarm - konieczna jest pomoc ze strony człowieka.

WFF w ramach projektu działa dwutorowo. - Pierwsza z metod, nazwana przez jej autora dr. Andrzeja Krzywińskiego "born to be free", polega na wypuszczaniu do środowiska młodych rysiów urodzonych w niewoli. Druga metoda "wild to wild", odłów rysi w środowisku naturalnym np. Estonii i wypuszczanie ich w Polsce - wyjaśnia Stefan Jakimiuk z WWF Polska. Fundacja pracuje też nad przygotowaniem "Planu Ochrony Północnego Korytarza Ekologicznego", który jest kluczowy dla migracji rysiów ze wschodu i rozprzestrzeniania się tego gatunku dalej na zachód. Owy korytarz przecina teraz autostrada oraz drogi szybkiego ruchu. Budowa dalszych inwestycji (np. nowego przebiegu drogi Via Baltica ) są wynikiem społecznych potrzeb, mogą jednak być zabójcze dla przetrwania takich zwierząt jak rysie. WWF dokłada starań, aby zminimalizować negatywny wpływ na przyrodę.

WWF zachęca by przekazach na rzecz fundacji 1% podatku i przyczynić się do ochrony polskiej przyrody. Więcej informacji znajdziecie na facebooku WWF Polska oraz

www.1procent.wwf.pl/

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto