Marsz Niepodległości 2018. Relacja na żywo, trasa. Zdjęcia z marszu

Andrzej Konieczny
Marsz Niepodległości 2018. Relacja na żywo, trasa. Zdjęcia z marszu
Marsz Niepodległości 2018. Relacja na żywo, trasa. Zdjęcia z marszu Polska Press: Szymon Starnawski, Marek Szawdyn, naszemiasto.pl
Marsz Niepodległości 2018 przejdzie przez Warszawę 11 listopada. Środowiska narodowe przejdą razem z Prezydentem RP pod hasłem "Dla Ciebie Polsko". Przygotowujemy relację na żywo z tego wydarzenia. W artykule znajdziecie zdjęcia z trasy marszu, wideo, a także wszystkie informacje o przebiegu jubileuszowego biało-czerwonego Marszu Niepodległości. Dalsza część artykułu poniżej.

Marsz Niepodległości 2018: relacja na żywo

Podsumowanie: W marszu "Dla Ciebie Polsko", który był hybrydą Marszu Niepodległości i Marszu pod patronatem Prezydenta RP wzięło udział ok. 200 tys. osób (dane MSWiA). De facto pochód podzielono na pół. W pierwszej części szło wojsko oraz politycy - z Andrzejem Dudą na czele. Następnie po kilkusetmetrowej przerwie rozpoczął się pochód środowisk narodowych pod hasłem "Bóg, Honor, Ojczyzna". Za nimi maszerowali mieszkańcy Warszawy i okolicznych miast. Ostatnie osoby wystartowały ok. godz. 17:30. Jak donosi nasz reporter, osoby czekające przy rondzie Dmowskiego były niezadowolone z takiego przebiegu sytuacji.

Trzeba jednak przyznać, że służby stanęły na wysokości zdania. Nie odnotowano żadnego poważniejszego incydentu. Policja ochroniła również grupę z napisem "Konstytucja" wyraźnie sprzeciwiającej się maszerującym narodowcom. Nie było widać również żadnych transparentów z treścią faszystowską czy obrażającą inne osoby.

Zobacz też:

- Kontrmanifestacja do Marszu Niepodległości: Obywatele RP, KOD i Strajk Kobiet
- Niesamowite zdjęcia Marszu Niepodległości. 200 tys. uczestników widzianych z góry
- Eldo i O.S.T.R. na stulecie odzyskania niepodległości. Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu

19:00 Marsz przebiegł spokojnie - donosi MSWiA. "ABW wspólnie z Policją zatrzymała jak dotąd około 100 osób, które w ramach działań operacyjnych zostały zidentyfikowane jako zagrażające bezpieczeństwu uroczystości" - poinformowało ministerstwo. Zostały one zatrzymane jeszcze przed rozpoczęciem marszu. Służby uniemożliwiły również rozpoczęcie koncertu skrajnie prawicowych zespołów muzycznych, który miał odbyć się w Warszawie.

18:30 Pochód prawdopodobnie się przeciągnie. Ostatni uczestnicy maszerują jeszcze mostem Poniatowskiego. Trzeba docenić działanie służb, ponieważ nie odnotowaliśmy żadnych transparentów, które byłoby niezgodne z prawem.

18:00 Marsz powinien zakończyć się o godz. 18:45. Obyło się bez poważniejszych incydentów. Przypomnijmy, że o godz. 19 rozpocznie się koncert na błoniach Stadionu Narodowego organizowany przez stowarzyszenie Marsz Niepodległości. Wystąpią: BASTI, Irydion, Sova, Royal age, Egon, Huzar, 5tka.

17:30 - Tłum maszeruje w ciszy mostem Poniatowskiego, wciąż palone są race. Widoczne są wyłącznie biało-czerwone flagi. Wszechobecny huk petard - tłumaczy nasz reporter. Na ulicy pozostaje ogromna ilość pozostałości po racach. Służby miały będą miała sporo roboty.

17:06 - Trwa pokaz pirotechniczny na moście Poniatowskiego, nad całym mostem zapanowała czerwona poświata - donosi nasz reporter.

17:00 Polityków nie ma już w marszu. Tymczasem dopiero teraz ostatni uczestnicy opuścili rondo Dmowskiego. Przypomnijmy, w wydarzeniu - zdaniem MSWiA - bierze udział ok. 200 tys. osób.

16:50 "W dzisiejszym marszu uczestniczy szereg osób ochranianych m.in. prezydent, premier, marszałkowie Sejmu i Senatu. Są to osoby chronione przez Służbę Ochrony Państwa, nadzorowaną przez MSWiA. W związku z tym – kierując się względami bezpieczeństwa – szef MSWiA Joachim Brudziński podjął decyzję, aby utworzyć tzw. bufor bezpieczeństwa, wydzielający strefę, w której przebywają osoby ustawowo chronione przez SOP" - przekazało nam MSWiA.

16:45 "Duma, duma, narodowa duma" i "Roman Dmowski wyzwoliciel Polski" śpiewane przez uczestników marszu. „Zakaz pedałowania” skandowane przez czoło marszu Młodzieży Wszechpolskiej. Dodajmy, że część uczestników nie wystartowała jeszcze z ronda Dmowskiego.

16:30 W Marszu Narodowców, który zatrzymał się przez Muzeum Narodowym pojawiają się transparenty z symbolami religijnymi - Jezusem i Maryją. Tymczasem czoło Marszu pod patronatem Prezydenta jest już przy rondzie Waszyngtona. Tam oficjele odłączą się od pochodu.

16:18 Według wstępnych szacunków MSWiA w marszu bierze udział ok. 200 tys. osób. To największa manifestacja w ostatnich latach. - Kordon wojska i policji ochrania garstkę ludzi zgromadzonych pod flaga „Konstytucja” - donosi nasz reporter. Grupa znajduje się na wysokości ul. Smolnej.

16:10 "Honor, wiara, nacjonalizm" skanduje młodzież wszechpolska. Ulica jest czerwona od rac. „PiS-PO - nie poszło” skanduje czoło marszu środowisk narodowych. Spod ronda Waszyngtona, w kierunku czoła marszu rusza kilkanaście furgonetek policyjnych.

16:00 W grupie są też środowiska narodowe z Włoch. Słychać huk petard. W części Marszu Niepodległości (z tyłu) widać gruby kibiców z całej Polski z symbolami klubowymi. - I am a patriot, not a facist - hasło wypisane markerem na fladze polski trzymanej przez uczestnika marszu - donosi nasz reporter. - Tymczasem meldują się przedstawiciele Solidarności - ich flagi również powiewają wśród flag biało czerwonych - dodaje.

15:50 Obydwa marsze zatrzymały się. Marsz Prezydencki stoi na Moście Poniatowskiego, Marsz Narodowców jest w okolicach ronda de Gaullea'a. "Raz sierpem, raz młotem czerwoną hołotę" - skandują narodowcy.

15:32 Wojsko, które otwiera marsz "Dla Ciebie Polsko" jest już przy rondzie Waszyngtona. Z głośników słychać "Rotę". Ulicą jadą rosomaki, quady i transportery opancerzone. - Dziękujemy tym, dzięki którym jesteśmy wolni - słychać z głośników.

15:25 Dopiero teraz wystartował marsz środowisk narodowych spod ronda Dmowskiego. Mimo, że miała być jedna manifestacja służby oddzieliły pochody. Między kolumną z Prezydentem RP a kolumną dawnego Marszu Niepodległości jest kilkaset metrów różnicy.

15:19 „Pierwsza brygada” rozbrzmiewa z głośników ustawionych na rondzie De Gaulle'a. Czoło marszu jest na wysokości palmy. Z drugiej strony nie wszyscy jeszcze ruszyli spod ronda Dmowskiego. Pochód ciągnie się przez ponad kilometr. Przemarsz został nieco podzielony, w pierwszej części idą oficjele i strona rządowa, za nimi - oddzieleni żandarmerią - maszerują środowiska narodowe, a dalej pozostali uczestnicy dawnego Marszu Niepodległości, który - przypomnijmy połączył się z marszem "Dla Ciebie Polsko" pod patronatem Prezydenta RP.

15:11 - Ruszyli. Honorowa Kampania Wojska maszeruje na czele alejami Jerozolimskimi
Za nimi wojskowa orkiestra - tłumaczy nasz reporter. Morze biało-czerwonych na Alejach. Mieszkańcy podziwiają maszerujących z okien i balkonów. Machają chorągiewkami w biało czerwonych barwach

15:10 Tłum śpiewa hymn Polski. W dalszej części kolumny marszowej płonął racę. Tłum rozciąga się kilkaset metrów wgłąb Alei Jerozolimskich.

15:05 - Idźmy razem. Niech to będzie wspólny marsz, marsz dla każdego. Na którym każdy dobre się czuje. Niech żyje Polska, wolna suwerenna Rzeczpospolita - mówi Andrzej Duda, który otwiera zgromadzenie. - Proszę Państwa, nasz wspólny marsz rozpoczniemy od odśpiewana hymnu - dodaje Prezydent.

14:55 Tłumy zgromadzone pod DH Smyk skandują: "Bóg, Honor, Ojczyzna". Dostęp do budynku i okolic jest obstawiony przez wojsko i żandarmerię. Na razie zablokowany jest dostęp bliżej czoła marszu.

14:40 Ogromny tłumy pod Rondem Dmowskiego. Wyjście z "patelni" jest zablokowane. - Na razie jest względnie spokojnie. Nie odnotowaliśmy żadnych incydentów - tłumaczy nasz reporter Kacper Komaiszko.

14:20 Kolumna policji jedzie z Alei Zielenieckiej w kierunku czoła marszu. Kilkanaście samochodów przejeżdża przez rondo Waszyngtona.

13:58 Zameldowała się również delegacja ONR-u. Wśród biało-czerwonych flag powiewają również flagi tej organizacji. Obok grupa obcokrajowców.

13:50 - Stacjonuje strefa Młodzieży Wszechpolskiej. Przy ich stanowisku ustawiła się grupa kilkunastu osób w kominiarkach - tłumaczy nasz reporter. Nieustanny huk petard w okolicach Pałacu Kultury i Nauki. Widać tez pierwsze odpalone race.

13:30 - Handel przy Rodzie Dmowskiego kwitnie - donosi nasz reporter. Coraz więcej osób zbiera się, by wspólnie rozpocząć marsz. Przypomnijmy - początek o godz. 14. Pochód wystartuje chwilę po godz. 15, po przemowie Andrzeja Dudy. "Sialalalala, Wszechpolacy" - słychać coraz głośniej w centrum Warszawy.

13:00 Uczestnicy zaczynają się zbierać przy Rondzie Dmowskiego. Punktualnie o godz. 14 do zebranych uczestników Marszu Niepodległości przemówi Robert Bąkiewicz - szef stowarzyszenia Marsz Niepodległości.

12:30 Prezydent Andrzej Duda zapowiedział odbudowę Pałacu Saskiego. - Chciałbym, żeby każdy mógł odwiedzić ten budynek i załatwić tam swoje sprawy - powiedział na placu Piłsudskiego podczas uroczystej zmiany warty pod Grobem Nieznanego Żołnierza.

12:00 - Na Krakowskim Przedmieściu tłum ludzi. Bardzo dużo rodzin z dziećmi. Ulica jest zamknięta dla samochód. Nie widać zbyt dużo policji - tłumaczy nasza reporterka Sandra Gozdur. - Na ulicach sprzedają flagi, czapki i... rogale świętomarcińskie - dodaje.

11:00 Relacja z Koncertu dla Niepodległej. W piątkowy wieczór na Stadionie Narodowym odbył się koncert podczas którego - poprzez piosenki patriotyczne - uczczono sto lat niepodległości Polski. Zobacz relację: Koncert dla Niepodległej na PGE Narodowym w Warszawie. 40 tysięcy Polaków zaśpiewało hymn [ZDJĘCIA]

10:30 Żołnierze przygotowują się na Marsz Niepodległości. Oddziały zebrały się przy Alejach Jerozolimskich. Droga została zamknięta.

9:50 Przy Alejach Jerozolimskich stanęło wojsko. Pojawiły się rosomaki, quady i wyrzutnie rakiet. To przygotowania do obchodów 11 listopada. Na czele biało-czerwonego pochodu Marszu Niepodległości stanie wojsko.

Zobacz też: Wojsko na ulicach Warszawy. Rosomaki i quady jadą do centrum [WIDEO]

Marsz Niepodległości 2018: program, trasa

Najnowsze informacje, aktualizacja w sobotę 10 listopada o godz. 12:30
W niedzielę 11 listopada obchodzimy stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Tego dnia przez Warszawę przejdzie kilka marszy, największy z nich Marsz Niepodległości 2018 - wystartuje o godz. 15 spod Ronda Dmowskiego. Godzinę wcześniej rozpocznie się samo wydarzenie. Najpierw przewidziana jest modlitwa, a następnie przemówi szef stowarzyszenia Marsz Niepodległości - Robert Bąkiewicz.

Na skutek porozumienia z obozem rządzącym Marsz Niepodległości zostanie połączony z biało-czerwonym marszem "Dla Ciebie Polsko" organizowanym przez Ministerstwo Obrony Narodowej pod patronatem Prezydenta RP. W związku z tym o godz. 15, tuż przed startem pochodu przemówi Andrzej Duda. W wydarzeniu weźmie udział kilkadziesiąt tysięcy osób. W zeszłym roku porządku - poza ochroną marszu - pilnowało 6 tys. funkcjonariuszy policji. Teraz funkcjonariusze mogą tego dnia protestować.

Tegoroczny Marsz Niepodległości (organizowany przez środowiska narodowe) miał odbyć się pod hasłem: Bóg, Honor, Ojczyzna! Wspólny marsz środowisk narodowych i Prezydenta RP jest organizowany pod hasłem: Dla Ciebie Polsko.

Przed marszem, o godz. 11, pod Sejmem RP - przy Pomniku Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego - odbędzie się jubileuszowa msza święta. Po jej zakończeniu rozstawione zostaną stoiska patriotyczne. Będzie można kupić gadżety, płyty z muzyką patriotyczną i wziąć udział w spotkania z gośćmi.

Sprawdźcie, co jeszcze będzie się działo: Marsz Niepodległości, koncerty i taneczna wigilia. Zobacz, co będzie się działo w Warszawie

Jednym z największych wydarzeń 11 listopada jest biało-czerwony bieg. W sumie wystartuje 20 tysięcy zawodników, którzy przyodziani w koszulki w barwach narodowych stworzą z siebie wielką flagę. Więcej o tym wydarzeniu piszemy tutaj

Trasa marszu:
Uczestnicy przejdą: Alejami Jerozolimskimi, Mostem Poniatowskiego, Wałem Miedzeszyńskim i Ryszarda Siwca. Przemarsz zakończy się błoniach Stadionu Narodowego. Szczegóły dotyczące trasy znajdziecie tu: tutaj.

Cała trasa liczy około trzy kilometry. Przejście przez centrum Warszawy jest zazwyczaj bardzo wolne. Marsz zatrzymuje się w kilku miejscach, wyciąga transparenty i flagi. Uczestnicy będą maszerować do godziny 18.45. Wtedy wszyscy zainteresowani zbiorą się na błoniach po Stadionu Narodowego. Tam o 19 rozpocznie się koncert.
Wystąpią:

  • BASTI,
  • Irydion,
  • Sova,
  • Royal age,
  • Egon,
  • Huzar,
  • 5tka.

Marsz Niepodległości 2018: relacja, zdjęcia

W tym artykule będziemy relacjonować tegoroczny marsz. Pojawią się tutaj zdjęcia, wideo oraz wszystkie informacje dotyczące samego przemarszu.

Marsz Niepodległości 2018: utrudnienia

Ratusz podał szczegóły dotyczące utrudnień 11 listopada 2018 roku. Szczegółowo piszemy o nich tutaj. W ciągu dnia zamknięte będą okolice Placu Piłsudskiego (gdzie odbywać się będą oficjalne uroczystości z udziałem Prezydenta RP). Nie przejedziemy również Al. Jerozolimskimi (od Ronda Dmowskiego do Stadionu Narodowego). Poza tym utrudniony będzie przejazd na trasie innych marszów (Plac Unii Lubelskiej - Marszałkowska) oraz na trasie biegu (Jana Pawła - Chałubińskiego - Al. Niepodległości). Możliwe są również utrudnienia w innych rejonach Warszawy. Miasto będzie informowało o nich na bieżąco.
Święto 11 listopada to dzień wolny od pracy, ale nie oznacza to, że wszystkie miejsca będą zamknięte. Bez problemu znajdziemy Restauracje czynne 11 listopada 2018 w Warszawie.


Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie