Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Marsz Niepodległości 2021. Ponad 100 tys. osób przeszło przez Warszawę. Policja podsumowuje przebieg wydarzeń

Alicja Glinianowicz
Alicja Glinianowicz
Stołeczna policja podsumowała tegoroczny Marsz Niepodległości, który 11 listopada przeszedł przez Warszawę. "Możemy powiedzieć, że dzisiejsze wydarzenie należało do najspokojniejszych w historii marszów, które odbywają się od kilkunastu lat" – przekazał w czasie konferencji czwartkowej nadkom. Sylwester Marczak z Komendy Stołecznej Policji. Nie obyło się jednak bez kilku incydentów, takich podpalenie flagi Niemiec i zdjęcia przewodniczącego Platformy Obywatelskiej Donalda Tuska.

Marsz Niepodległości wyruszył z ronda Dmowskiego w kierunku Stadionu Narodowego po godz. 13.00. Uczestnicy, jak co roku, przeszli Alejami Jerozolimskimi do ronda de Gaulle'a, a następnie przez most Poniatowskiego na błonia Stadionu Narodowego.

Marsz Niepodległości 2021. Tłumy przeszły przez Warszawę. Mi...

Po zakończeniu Marszu Narodowego odbyła się w czwartek konferencja prasowa w czasie której rzecznik Komendy Stołecznej Policji nadkom. Sylwester Marczak ocenił, że tegoroczne zgromadzenie było bardzo spokojne.

Marsz Niepodległości 2021 najspokojniejszy w historii marszów

- Możemy powiedzieć, że dzisiejsze wydarzenie należało do najspokojniejszych w historii marszów, które odbywają się od kilkunastu lat – wskazał nadkom. Marczak. - Zdecydowana większość osób zachowywała się bezpiecznie, choć były także osoby, stanowiące promil uczestników, które prowokowały. Na całej trasie Marszu ciężko doszukiwać się sytuacji podobnych np. do tych z zeszłego roku. 99,9 proc. symboli używanych podczas tegorocznego Marszu to flagi Polski – dodał.

Podobną opinię o tegorocznym Marszu Niepodległości wyraził Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Kamiński, który podziękował policjantom za zabezpieczenie uroczystości.

"To był najbezpieczniejszy Marsz Niepodległości w historii. Dziękuję Polskiej Policji za jego profesjonalne zabezpieczenie, a organizatorom i uczestnikom za godne zachowanie" – napisał w mediach społecznościowych szef MSWiA. – "To niezwykle ważne w tym trudnym momencie dla Polski, wymagającym od nas szczególnej odpowiedzialności" – dodał.

Marsz Niepodległości 2021. Podpalenie niemieckiej flagi i narkotyki

W czasie tegorocznego przemarszu doszło jednak do kilku incydentów, nadkom. Sylwester Marczak przekazał, że policjanci cały czas analizują zebrany materiał. Chodzi o miejski monitoring, jak również nagrania, które zaczynają pojawić się w sieci. Rzecznik KSP podał, że podczas zgromadzenia policjanci zatrzymali "mniej niż 10 osób, w zdecydowanej większości podstawą zatrzymania było posiadanie narkotyków".

Doszło także do podpalenia flagi Republiki Federalnej Niemiec. Mężczyzna, który dopuścił się tego czynu miał wykrzykiwać hasła takie jak: "szwabska, faszystowska szmata". W trakcie zdarzenia ogień z flagi zajął rękaw kurtki dziecka, które było obecne na Marszu Niepodległości.

Nadkom. Marczak przyznał, że doszło do takiego incydentu, a sprawą zajmuje się policja. Jednak jak tłumaczył, zdarzenie nie ma znamion czynu, który wskazywałby na znieważenie flagi państwa obcego. Do sprawy odniósł się też wiceszef MSWiA Błażej Poboży.

- Mamy do czynienia z wykroczeniem zaśmiecania miejsca publicznego – powiedział Poboży, dodając, że że kodeks karny mógłby wchodzić w grę, gdyby została spalona flaga wywieszoną przez instytucję, np. przed ambasadą.

Ponadto jeden z uczestników przemarszu podpalił także zdjęcie przewodniczącego Platformy Obywatelskiej Donalda Tuska.

Marsz Niepodległości był największym zgromadzeniem zorganizowanym w 103. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Jak podali organizatorzy wydarzenia, w przemarszu wzięło udział ponad 100 tys. osób.

Przypomnijmy, że o legalizację wydarzenia trwała w tym roku długa batalia. Początkowo Sąd Apelacyjny w Warszawie zakazał rejestracji zgromadzenia. Organizatorzy marszu, szukając legalnych rozwiązań, do ostatniej chwili zastanawiali się nad zmianą trasy. Decyzją Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Marsz Niepodległości zyskał charakter państwowy.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto