Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Marsz pamięci 2015. Przejdź ulicami Warszawy dla Małych Szmuglerów

Karolina Kowalska
Marsz pamięci 2015. Przejdź ulicami Warszawy dla Małych Szmuglerów
Marsz pamięci 2015. Przejdź ulicami Warszawy dla Małych Szmuglerów Żydowski Instytut Historyczny
Marsz Pamięci. W najbliższą środę - 22 lipca o godzinie 18 - już po raz czwarty ulicami stolicy przejdzie Marsz Pamięci, tym razem w sposób szczególny dedykowany Małym Szmuglerom.

Marsz Pamięci upamiętnia datę 22 lipca 1942 roku. Wtedy to Niemcy rozpoczęli systematyczne wywózki Żydów warszawskich do obozu zagłady w Treblince. W wyniku tzw. wielkiej akcji likwidacyjnej wywiezionych i zamordowanych zostało około 300 tysięcy mieszkańców getta.
 
W tym roku Żydowski Instytut Historyczny, chce zwrócić szczególną uwagę na los Małych Szmuglerów, żydowskich dzieci, które niestrudzenie przemycały do getta żywność, ratując swoje rodziny przed śmiercią głodową. 

Zobacz też: Urodziny Pałacu Kultury i Nauki. To już 60 lat!

Często mówi się o nich właśnie jako o „najmłodszych bohaterach getta”, choć to bohaterowie zupełnie inni niż działacze podziemia czy powstańcy walczący z bronią w ręku. Ich orężem był spryt, pomysłowość i odwaga, zwycięstwem -– przechytrzenie pilnującej murów straży i przemycenie do getta marchewki, brukwi, ziemniaka czy bochenka chleba. Żyjący w ciągłym strachu Mali Szmuglerzy codziennie ryzykowali życiem, przenosząc do getta żywność, dzięki której kolejny dzień przetrwać mogli nie tylko oni, ale również ich rodziny.

Uwięziona w getcie dziennikarka Rachela Auerbach opisała w swoim dzienniku obserwowaną przez okno scenę: 

"Mur. Granica ghetta. Z okna roztacza się widok na obie strony ulicy. W murze na dole jest otwór odpływowy, przez który przejść może dziecko. W kącie przy murze stoi dwóch żołnierzy, a od strony żydowskiej matka z dzieckiem. To sześcioletnie dziecko jest żywicielem całej rodziny. Ten sześcioletni starzec, przez ścieki, przez rynsztok szmugluje do ghetta żywność dla rodziny. I teraz też, zaopatrzony w pieniądze i worek, schyla się i zaczyna pełzać przez otwór."

W latach poprzednich, podczas Marszu Pamięci, wspominaliśmy kolejno dzieci i wychowawców Domu Sierot zamordowanych w Treblince, Marysię Ajzensztadt, która dobrowolnie przyłączyła się do prowadzonego na Umschlagplatz ojca oraz konspiracyjną grupę Oneg Szabat, tworzącą w infernalnych warunkach getta warszawskiego jedyne w swoim rodzaju świadectwo Zagłady, zwane Archiwum Ringelbluma. Każdy kolejny Marsz jest jednak umownym znakiem pamięci o wszystkich ofiarach Zagłady.

Marsz Pamięci jest symboliczną drogą od śmierci do życia, próbą wspomnienia najmłodszych, którzy getta jednak nie przeżyli. Było ich wielu. Jest to hołd dla każdego z nich – małych, często bezimiennych bohaterów.

- Przywrócenie ich do życia w naszej pamięci to wszystko, co możemy zrobić, wyrażając ogromny szacunek oraz wdzięczność dla ich determinacji i niezwykłej dzielności – podkreśla Minister Marek Michalak Rzecznik Praw Dziecka, honorowy patron Marszu Pamięci 2015.

Spotkajmy się 22 lipca o godz. 18 pod pomnikiem Umschlagplatz (ul. Stawki róg Dzikiej), skąd Marsz przejdzie pod ocalały fragment muru getta przy ulicy Siennej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto