Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Marsz Pamięci w 71. rocznicę likwidacji getta [zdjęcia]

Paweł Wegner
Paweł Wegner
Marsz Pamięci o ofiarach getta warszawskiego - 21 lipca 2013
Marsz Pamięci o ofiarach getta warszawskiego - 21 lipca 2013 Paweł Wegner
W przeddzień przypadającej na 22 lipca rocznicy rozpoczęcia przez hitlerowską armię pierwszej akcji likwidacyjnej, Żydzi w Marszu Pamięci uczcili ofiary getta warszawskiego.

Tegoroczny Marsz Pamięci, podobnie jak poprzednie, miał upamiętniać wszystkie ofiary hitlerowskiej zbrodni, ale ze szczególnym uwzględnieniem jednej z nich: Marii Ajzensztadt - piosenkarki, która dobrowolnie wyjechała do obozu zagłady towarzysząc swemu prowadzonemu na śmierć ojcu.

Kliknij w zdjęcie, żeby zobaczyć fotogalerię.

Trasa przemarszu była symboliczną drogą powrotną Marii - rozpoczął się on na Umschlagplatz'u, skąd wyruszały pociągi śmierci, a zakończył na ul. Corazziego, gdzie przed ostateczną likwidacją getta mieściła się synagoga na Tłomackiem, przy której mieszkała Maria Ajzensztadt wraz z ojcem.

Uczestnicy Marszu Pamięci otrzymali na początku trasy wstążki z wypisanymi na nich imionami osób wywiezionych do obozu zagłady Treblinka wraz z ogólnymi broszurkami, stanowiącymi okładki dla kart z historiami dziesięciu konkretnych osób (wśród nich także Marii Ajzensztadt), których pamięci poświęcono tegoroczny marsz. Chodzi o to, by wymordowani nie pozostali tylko anonimową liczbą ofiar, ale także by przetrwała pamięć o nich jako konkretnych, żywych osobach.

Getto żydowskie powstało w okupowanej przez armię III Rzeszy Warszawie jesienią 1940 roku. Do lipca 1942 roku dzielnica była izolowana od reszty miasta, a Żydzi w niej mieszkający nierzadko umierali na ulicach z powodu głodu i fatalnych warunków sanitarnych, jakie panowały na przeludnionym terenie dzielnicy żydowskiej.

Jakiekolwiek próby kontaktu z aryjską częścią miasta, ujawnione przez żołnierzy niemieckich, karane były natychmiastową egzekucją. Dokładnie w dniu 22 lipca 1942 niemiecka armia okupacyjna rozpoczęła pierwszą masową wywózkę Żydów do obozu zagłady Treblinka. W ciągu następnych dwóch miesięcy wymordowano około 300 tys. Żydów.

TVN24/x-news

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto