Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Marsz Równości pójdzie sprzed Opery

Redakcja
To nie protesty obrońców Poznańskich Krzyży spowodowały zmianę trasy Marszu Równości. Po prostu plac Mickiewicza będzie remontowany.

- W tym roku pójdziemy sprzed Opery, ale tylko z powodów technicznych – wyjaśnia Sandra Wiktorko ze Stowarzyszenia Dni Równości i Tolerancji. – Ruszamy o godz. 14 w sobotę, 20 listopada. Pójdziemy trasą al. Niepodległości, św. Marcin, Marcinkowskiego, Podgórna, Wrocławska, Stary Rynek, Rynkowa, 23 Lutego, Marcinkowskiego do placu Wolności.

W tym roku masz pójdzie pod nowym hasłem „Równe prawa to nie przywileje”.

- Zerwaliśmy z tymi trochę abstrakcyjnymi hasłami „Wolność, równość, tolerancja” czy „Poznań miastem tolerancji”, chociaż i one pojawią się w czasie marszu – wyjaśnia Sandra Wiktorko. – Teraz odwołujemy się do konkretów. Żądamy decyzji w sprawach ustawy o związkach partnerskich, ustawy o zbrodniach z nienawiści i nowie nienawiści oraz zgodnej z konstytucją ustawy o wdrożeniu niektórych przepisów Unii Europejskiej dotyczących równego traktowania.

Tym razem Marsz Równości ma być całkowicie apolityczny. Z obecnością symboliki partyjnej organizatorzy Marszu Równości walczyli już od kilku lat, w tym roku z pomocą przyjdzie im… ordynacja wyborcza. W sobotę, 20 listopada, obowiązywać bowiem będzie cisza wyborcza.

Zgodnie z zapowiedziami w Marszu Równości pójdą wszyscy ci, którzy czują się w jakikolwiek sposób dyskryminowani – na przykład geje i lesbijki oraz osoby niepełnosprawne. Tradycyjnie nie zabraknie miejsca dla każdego, kto chce poprzeć hasła o równości i równym traktowaniu każdego – bez względu na preferencje seksualne, stopień niepełnosprawności, płeć czy wiek. Organizatorzy marszu przypominają, że sam udział w manifestacji nie jest wyznacznikiem na przykład czyjejś orientacji seksualnej, a tylko wyrazem poparcia dla idei równości.

Chociaż zawsze właśnie o marszu mówi się najwięcej, to jest on tylko jednym z elementów rozpoczynających się już w przyszłym tygodniu Dni Równości i Tolerancji. Zainauguruje je otwarcie wystawy „Berlin – Yogyakarta” oraz pokaz filmów „Einstein seksu” i „Inny od innych” w Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa. Nurt filmowy jest jednym kilku prezentowanych na Dniach Równości. Oprócz wspomnianych filmów m.in. w kinie Rialto będzie można zobaczyć obrazy prezentowane w ramach Przeglądu Filmów LGTB – to filmy normalnie nieprezentowane w kinach, dostępne tylko w obiegu DVD, jak na przykład kontrowersyjny „Short Bus”, „Pokój Leo”, czy „My Name Is Lesbian”.

Nie zabraknie wydarzeń dotyczących innych grup nierównego traktowania.

- W czasie happeningu „Poznań bez barier?” chcemy osobom pełnosprawnym pokazać, jak wygląda życie osób z niepełnosprawnościami – wyjaśnia Sandra Wiktorko. – Na finał happeningu zostanie zorganizowana dyskusja i pokaz filmu „Modelki”.

Chętni będą mogli wziąć udział w warsztatach Braille’a oraz warsztatach savoir vivere’u wobec osób niepełnosprawnych.

Po raz kolejny w Żywej Bibliotece będzie można „wypożyczyć” sobie geja, lesbijkę, Żydówkę, wegetarianina czy apostatę. Wszystko po to, by przekonać się, że uprzedzenia najczęściej biorą się ze stereotypów i nie mają nic wspólnego z rzeczywistością.

Po raz pierwszy w historii Dni Równości rozegrany zostanie  Poznański Turniej Kobiecej Piłki Nożnej. Jeszcze można zgłaszać – zarówno całe drużyny jak i pojedyncze zawodniczki. Wystarczy napisać na adres [email protected].

W klubie Hallo! Cafe będzie można obserwować jak mężczyźni wcielają się w sceniczne przedstawienia kobiet – czyli stają się drag queen, a także jak kobiety przeobrażają się na scenie w mężczyzn – czyli w drag king. W Teatrze Ósmego Dnia zorganizowany zostanie spektakl Orlando. Pułapka? Grupy SEN, a w Galerii Miejskiej Arsenał – spotkanie z prof. Romanem Wieruszewskim z Poznańskiego Centrum Praw Człowieka Instytutu Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk.

To oczywiście nie wszystkie wydarzenia Dni Równości i Tolerancji. Dokładnego programu z godzinami i miejscami wszystkich wydarzeń szukaj w naszym dziale „Dzieje się”. Wstęp na niektóre wydarzenia jest płatny, ale dochód przeznaczony jest na pokrycie kosztów organizacji dni.

Organizatorzy Dni Równości i Tolerancji cały czas poszukują wolontariuszy do pracy przy organizacji wszystkich imprez – także do przygotowania transparentów i pełnienia funkcji straży w czasie Marszu Równości. Zgłoszenia można nadsyłać na adres: [email protected].

Zobacz relację na żywo z przebiegu marszu:

Marsz Równości na ulicach Poznania (relacja na żywo)

Pod Operą spotkali się uczestnicy Marszu Równości. Na miejscu są też przeciwnicy marszu - zobacz, co się dzieje.
Przeczytaj także:
Marsz Równości 2009 - relacja na żywo

Szósty poznański Marsz Równości w tym roku pokonał trasę z placu Mickiewicza na plac Wolności. Jak przebiegał? Zobacz relację i zdjęcia z jego przebiegu!

Marsz Równości 2009: było spokojnie (+ zdjęcia)

- Obyło się bez żadnych interwencji - podsumował Marsz Równości Andrzej Borowiak, rzecznik prasowy wielkopolskiej policji. Przemarsz przebiegł w tym roku wyjątkowo spokojnie i pokojowo.

Marsz Równości 2009: Poznań wie jak być tolerancyjny! (wideo)

W sobotę ulicami Poznania przeszedł Marsz Równości. I chociaż uważany jest za zwięczenie Dni Równości i Tolerancji, to impreza kończy się w niedzielę pokazami w kinie Rialto.

Kiedy biustonosz wypycha silikon (+ wideo)

Na scenę wchodzi dwóch młodych chłopaków. Za chwilę porzucą męskie ubrania, aby z pomocą wizażystki przeobrazić się w kobiety. Zobaczcie jak stają się drag queen.

Czy homofob pożyczy sobie geja?

W Meskalu można było sobie „wypożyczyć” geja, ateistę lub obcokrajowca. Celem akcji była walka ze stereotypami, ale trudno liczyć, aby osoby nietolerancyjne były nią zainteresowane.

Dyskryminowany jak Polak
W czasie gdy w Poznaniu rozpoczynają się Dni Równości i Tolerancji Eurobarometr opublikował wyniki badań dotyczące dyskryminacji. Okazuje się, że nie odbiegamy od innych krajów Unii. I nie ma czym się chwalić!

Nie bądźmy głusi na potrzeby głuchych

Przy symbolicznym okrągłym stole w ramach Dni Równości i Tolerancji 2008 zasiedli i debatowali przedstawiciele instytucji publicznych oraz przedstawiciele osób głuchoniemych.

Obojętni poznaniacy mają w nosie tolerancję?

Od poniedziałku trwają Dni Równości i Tolerancji. Na czwartkowy wykład dotyczący nietolerancji osób z nadwagą i debatę polityczną przyszła ledwie garstka zainteresowanych.


Otyłość jak homoseksualizm?

Poznaniacy nie tolerują chamstwa, wulgarności oraz lenistwa. Coraz częściej akceptują za to ludzi o innym kolorze skóry, homoseksualistów i niechrześcijan. Problemem pozostaje jednak niski stopień akceptowalności osób otyłych.

Marsz Równości 2008 w Poznaniu - zobacz wideo

Zobaczcie w jakim nastroju przebiegał tegoroczny Marsz Równości w Poznaniu. Ekipa MM Poznań była na miejscu i nakręciła wideo.

Bardzo spokojny Marsz Równości

Bez większych ekscesów przebiegł Marsz Równości 2008. Wzięło w nim udział niespełna 300 osób, które chciały w ten sposób pokazać, że w Polsce nie brakuje osób dyskryminowanych.

Marsz Równości 2008 w Poznaniu (relacja MoDO)

O godz. 15. z placu Mickiewicza w Poznaniu wyruszył Marsz Równości. Jego przebieg możecie na bieżąco śledzić na MM Poznań dzięki relacji MoDO naszej dziennikarki.

Pobito kilku uczestników Marszu Równości 2008

Sobotni Marsz Równości nie zakończył się tak spokojnie, jak przebiegał przez kilka godzin. Po zakończeniu imprezy dwóch jej uczestników zostało pobitych, kilku było zaczepianych.

Dyskryminowani są nie tylko homoseksualiści

Zakończyły się obchody Dni Tolerancji i Równości 2008 w Poznaniu. W ich ramach odbył się nie tylko Marsz Równości, ale przede wszystkim liczne pro-mniejszościowe warsztaty i dyskusje.

Marsze Równości w Poznaniu

Zapowiedź Dni Równości i Tolerancji 2008 oraz bogata galeria ze wszystkich poznańskich Marszów Równości - do 2007 roku włącznie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto