Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Marzec w Straży Miejskiej

UM Torunia
Prawie trzy tysiące interwencji, patrole samodzielne, z policja i służba celną, pogadanki dla dzieci, programy profilaktyczne, zabezpieczanie imprez masowych – marzec 2014 r. przebiegł pracowicie w toruńskiej Straży Miejskiej.

Prawie trzy tysiące interwencji, patrole samodzielne, z policja i służba celną, pogadanki dla dzieci, programy profilaktyczne, zabezpieczanie imprez masowych – marzec 2014 r. przebiegł pracowicie w toruńskiej Straży Miejskiej.

Do ochrony spokoju i porządku publicznego na terenie miasta Straż Miejska  wystawiła w marcu 769 samodzielnych patroli strażników (1.538 funkcjonariuszy) oraz 81 patroli wspólnych z Policją. Ponadto, w związku z podpisaniem porozumienia o wzajemnej współpracy w zakresie realizacji wspólnych działań kontrolno-prewencyjnych, wystawiono 16 patroli wspólnych z Izbą Celną. Ich głównym zadaniem było eliminowanie głownie  nielegalnego handlu wyrobami nikotynowymi oraz alkoholowymi bez polskich znaków akcyzowych, a także gier hazardowych.

Strażnicy miejscy wylegitymowali prawie 3,1 tys. sprawców naruszeń prawa i przeprowadzili niemal trzy tysiące interwencji. 71% zostało podjętych z inicjatywy strażników, natomiast pozostałe 29% wynikło ze zgłoszeń telefonicznych od mieszkańców.

1.366 interwencji miało charakter porządkowy, związany głównie z zaśmiecaniem miejsc publicznych, nieprzestrzeganiem obowiązków właścicieli psów, z egzekwowaniem od właścicieli nieruchomości obowiązku utrzymaniu posesji w czystości, paleniem wyrobów nikotynowych w miejscach zabronionych, np. pod wiatami MZK i placach zabaw dla dzieci oraz ze spożywaniem alkoholu w miejscu zakazanym. 1.209 interwencji dotyczyło wykroczeń w ruchu drogowym. Wynikały one głównie z 720 zgłoszeń przyjętych od mieszkańców. 132 interwencje dotyczyły wykroczeń przeciwko obyczajności publicznej,  tzn. nieobyczajnych wybryków oraz używania w miejscach publicznych wulgaryzmów, a 117 związanych było z bezpieczeństwem osób i mieni np. z zakłócaniem ładu i porządku publicznego, czy natarczywym żebractwem.

Dodatkowo 179 strażników miejskich zapewniało bezpieczeństwo mieszkańcom oraz turystom odwiedzającym gród Kopernika podczas zabezpieczeń łącznie 35 imprez o charakterze masowym.

W wyniku podjętych interwencji toruńscy strażnicy miejscy zatrzymali łącznie 95 sprawców wykroczeń i przestępstw. Wśród podejrzanych byli m.in. sprawcy kradzieży, wybryków chuligańskich, pobić, kierowania pojazdem pod pływem alkoholu, zakłóceń porządku publicznego, osoby będące w posiadaniu narkotyków oraz stanowiące zdecydowaną większość osoby nietrzeźwe, które bardzo często są sprawcami różnego rodzaju naruszeń prawa. 

W marcu strażnicy prowadzili również szereg działań prewencyjnych dla dzieci i młodzieży:

  • w przedszkolach - Wiem jak zachować się w kontakcie z osobą nieznajomą;
  • w szkołach podstawowych dla kl. I – III - Uwaga Obcy, Pies - przyjaciel czy wróg?; kl. IV – VI Bezpieczny Internet; w gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych - Uzależnieniom Nie, Jak ustrzec się GHB?, Bezpieczny Kierowca oraz Odpowiedzialność prawna nieletnich. Ponadto szkoleniami zostali objęci nauczyciele i pedagodzy z zakresu - Procedur Niebieskiej Karty w szkole, Procedur postępowania w sytuacji zagrożenia dzieci i młodzieży przestępczością lub demoralizacją oraz rodzice z tematu Bezpieczny Internet oraz Child grooming – współczesne internetowe zagrożenie dla twojego dziecka.

Także w marcu odbył się finał IV Kujawsko – Pomorskiej Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie „Bezpieczny i przyjazny region”. W trakcie III etapu laureaci, którzy zostali wyłonieni z ponad 1000 uczniów z naszego województwa, musieli przedstawić przed Komisją Konkursową analizę poziomu bezpieczeństwa w dzielnicy, w której mieszkają, a także wykazać się pomysłem na poprawę istniejącego stanu rzeczy. Finalista otrzymał indeks ufundowany przez Wyższą Szkołę Bankową w Toruniu, laptop oraz aparat fotograficzny. Pozostali uczestnicy otrzymali laptopy, notebooki, tablety oraz cyfrowe aparaty fotograficzne.

- Dodatkowo wspólnie z Miejskim Zakładem Komunikacji rozpoczęliśmy akcję, której celem jest poprawa bezpieczeństwa osób korzystających z miejskiego transportu. W tym celu w pojazdach MZK zostały wyeksponowane plakaty zachęcające mieszkańców Torunia do reagowania w sytuacji zagrożenia. Jest na nich numer sms do dyżurnego Straży Miejskiej. Gdy pasażerowie zauważą, że ktoś robi cos złego, bez narażania się sprawcom, dyskretnie wysyłając wiadomość tekstową, będą oni mogli powiadomić dyżurnego Straży Miejskiej o zaistniałym incydencie – wyjaśnia rzecznik prasowy Straży Miejskiej w Toruniu Jarosław Paralusz.

Ponadto w godzinach nocnych pojawili się funkcjonariusze z Grupy Interwencyjnej Straży Miejskiej w Toruniu, którzy patrolowali trasy, na których najczęściej dochodziło do dewastacji mienia MZK, zakłóceń porządku publicznego oraz spożywania alkoholu.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto