Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Masz azbest na dachu? Bierz dotację i wyrzuć go!

redakcja
redakcja
redakcja
Jest możliwość zdobycia pieniędzy na demontaż i utylizację eternitu. Można dostać aż 80 proc. refundacji kosztów.

We Włocławku jest jeszcze sporo wyrobów zawierających azbest. Głównie na dachach. Z szacunków wydziału Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miasta we Włocławku wynika, że do usunięcia jest tego ponad 3 tony. Najwięcej - na terenie firm, ale azbest znalazł też zastosowanie w budownictwie wielorodzinnym.
Płyty azbestowo-cementowe znajdują się m.in. w wielu blokach, budowanych w latach 70. Przy okazji dociepleń przykrywane są styropianem. Z wyjaśnień władz spółdzielni wynika, że to bezpieczne rozwiązanie, bo azbest dodatkowo zabezpieczony nie oddziałuje negatywnie, wręcz przeciwnie - styropian zapobiega przedostawaniu się drobinek do atmosfery.
Eternit nad tarasemJest także trochę wyrobów azbestowych na działkach. To głównie eternit, którym pokryte są dacze. W ogrodzie działkowym „Zo-fijka" na włocławskim Zawiślu eternit znajduje się na czternastu działkach.- Pokryte są nim między innymi daszki przy wejściu do altanek, zadaszenia nad tarasami - mówi Piotr Sadowski, sekretarz ogrodu działkowego „Zofijka". Także na dachach wielu domów jednorodzinnych w mieście, ale i garażach znajduje się eternit. Z szacunków Wydziału Środowiska i Rolnictwa wynika, że wokół nas jest jeszcze około 400 ton tych wyrobów.
Do 2032 roku jest czas na usunięcie materiałów zawierających włókna azbestowe. To niby odległa perspektywa, ale też wiadomo, że operacja wiąże się z wysokimi kosztami. Demontaż musi bowiem wykonać specjalistyczna firma. Poza tym takie materiały jak eternit wymagają utylizacji. Dochodzą jeszcze koszty przewozu do miejsca składowania, tym wyższe, że we Włocławku i w powiecie włocławskim nie ma odpowiedniego składowiska. Najbliższe jest w Koninie.
Na szczęście, we Włocławku właściciele domów, do budowy których został użyty szkodliwy azbest, mogą liczyć na pomoc finansową. Z możliwości uzyskania wsparcia mogą także skorzystać działkowcy. - Dofinansowanie obejmować będzie osiemdziesiąt procent kosztów usunięcia wyrobów azbestowych - mówi Bogdan Laszuk, naczelnik Wydziału Środowiska i Rolnictwa.
Trzeba złożyć wniosekUrząd Miasta ma na razie 200 tysięcy złotych. - Pieniądze pochodzą z opłat i kar za korzystanie ze środowiska - mówi naczelnik. Co trzeba zrobić, żeby otrzymać dotację? Należy do 30 lipca złożyć wniosek w Wydziale Środowiska i Rolnictwa. Z możliwości uzyskania dofinansowania mogą jednak skorzystać na razie tylko mieszkańcy nie prowadzący działalności gospodarczej oraz Pracownicze Ogrody Działkowe, które planują usunięcie azbestu do listopada przyszłego roku.
(MAŁGORZATA GOŹDZIALSKA)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto