Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Masz komórkę? Zostań reżyserem!

spozamiasta
spozamiasta
MM
Trwa festiwal Kameroffon 2011. Każdy może nagrać swój film i wysłać go do MM-ki. My tymczasem postanowiliśmy sprawdzić, jak na przestrzeni lat zmienił się telefon komórkowy i do czego dzisiaj służy.

Startuje Kameroffon 2011. Nakręć film komórką i wygraj!
Papierowe wydanie MM Warszawa po raz piąty


Do 25 kwietnia możesz zgłaszać swoje filmy nakręcone komórką i wygrywać atrakcyjne nagrody. Festiwal Kameroffon 2011 to niecodzienna okazja, aby filmowcy amatorzy pokazali swoje dzieła. Jednak komórką można nie tylko dzwonić, robić zdjecia czy kręcić filmy.

Współcześnie telefon komórkowy wyposażony jest w tyle aplikacji, że z powodzeniem spełnia rolę komputera. Dostęp do internetowych komunikatorów, portali społecznościowych czy nawigacji samochodowej, a także możliwość kręcenia filmów i robienia zdjęć - na te funkcje coraz bardziej zwracamy uwagę przy zakupie "komórki". Jak się jednak okazuje, najczęściej używaną funkcją w telefonie jest... budzik - tak wynika z badań, które przeprowadzili studenci socjologii Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji pod koniec 2010 roku.

- Nie da się ukryć, że najlepsze telefony są jednocześnie najdroższe. Najbardziej zbliżone parametry mają telefony do 500 złotych. Później już zaczyna się duże zróżnicowanie - przyznaje Konrad Przebindowski, właściciel salonu z telefonami komórkowymi.

Aktualnie najmodniejsze są tzw. telefony dotykowe z klawiaturą qwerty. Kiedyś wyznacznikiem najlepszego telefonu był iPhone. Zapewne dlatego, że jako pierwszy wprowadził rewolucję telefonów dotykowych. Dzisiaj, kiedy inne firmy zaczęły produkować modele o podobnym standardzie, iPhony nie są już tak atrakcyjne. - Dla ludzi ważne są również aparaty w telefonie. Teraz można już dostać komórkę z 12-megapikselowym aparatem (np. Nokia N8) - dodaje Przebindowski.

Różne potrzeby, różne telefony

Różne grupy wiekowe mają swoje zapotrzebowania. Gimnazjalista potrzebuje w telefonie zupełnie czego innego niż 60-letnia kobieta. - Wśród gimnazjalistów najpopularniejszy jest model Samsung P3410. Wyposażony jest w ekran dotykowy i klawiaturę, a dodatkowo można go kupić już za ok. 400 zł. Natomiast starsze osoby nie decydują się na dotykowe modele, bo dla nich najważniejsze to zadzwonić, wysłać sms-a, a w tradycyjnych telefonach te funkcje wykonuje się najszybciej i najprościej. Natomiast młodzież w przedziale 20-25 lat najchętniej kupuje telefony dotykowe, tzw. "muzyczne". Dla nich ważne jest, aby słuchać muzyki w dobrej jakości - tłumaczy Przebindowski.

Według badań w Polsce telefonów komórkowych używa ok. 90 proc. mieszkańców. Największy odsetek posiadaczy jest w przedziale wiekowym 20-29 lat (95 proc). Co miesiąc średnio każdy z Polaków płaci za rozmowy przez komórkę 75 zł. Przeciętny młody człowiek potrafi wysłać nawet 2 tys. sms-ów miesięcznie. Komórki wypierają też telefony stacjonarne - obecnie taki aparat posiada już tylko 43,1 proc. Polaków i ok. 60 proc. firm.


Tomasz Raczek: nadszedł czas filmowych Janków Muzykantów
Sławomir Idziak: Komórką można osiągnąć ciekawe efekty


Innymi kryteriami przy zakupie telefonów sugerują się kobiety, a innymi mężczyźni. - Dla kobiet ważny jest kolor. Dziewczynki najczęściej wybierają różowy, natomiast dorosłe kobiety biały. Panie lubią telefony z wysuwaną lub otwieraną klapką. Lubią się bawić komórką , podczas gdy mężczyźni potrzebują przede wszystkim funkcjonalności. Dlatego wśród panów najpopularniejsze są telefony jednobryłowe, z większą ilością funkcji: dla kierowców koniecznie musi być GPS. Ważne jest również WI-FI. Kolor modelu zwykle jest najmniej ważny, choć mężczyźni najczęściej wybierają czarny lub srebrny.

- Telefon oprócz podstawowej funkcji, jaką jest kontaktowanie się z innymi osobami, może służyć na wielu płaszczyznach. Jako kierowcy jest mi niezbędny GPS. Jeśli współczesne komórki są wyposażone w takie aplikacje, to po co kupować podobne sprzęty osobno i za dodatkowe pieniądze - zauważa Krzysztof Nęcka, operator kamery.

Coraz częściej ludzie zwracają uwagę na system operacyjny, w który wyposażony jest telefon. Najpopularniejszy jest w tej chwili andronix, który jest darmowy, a obsługuje w zasadzie wszystkie modele telefonów. Umożliwia on wgrywanie i funkcjonowanie dodatkowych aplikacji.

W świecie telefonów komórkowych nadal numerem jeden jest nokia. Zaraz za nią uplasował się samsung i kolejne modele. - Nawet jeśli spojrzymy na allegro, zobaczymy ok. 16 tys. modeli noki, natomiast innych będzie o połowę mniej. Co prawda, producenci starają się, aby w końcu przebić nokię, ale to nie będzie łatwe zadanie - prognozuje Przebindowski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto