Matka Boska z grzybami halucynogennymi obraża uczucia religijne? Jest interpelacja

Przemysław Ziemichód
Przemysław Ziemichód
Zaktualizowano 
Matka Boska z grzybami halucynogennymi obraża uczucia religijne? Jest interpelacja Szymon Starnawski
Matka Boska w otoczeniu grzybów halucynogennych, w czarnej szacie, w formie tradycyjnej kapliczki stanęła jako artystyczna instalacja podczas festiwalu Otwarta Ząbkowska. To instalacja artystki Moniki Rakowskiej. Nie wszystkim takie ukazanie Maryi się podoba się jednak mieszkańcom. Jeden z radnych zgłosił w tej sprawie interpelacje.

Matka Boska, Otwarta Ząbowska

Matka Boska w otoczeniu grzybów halucynogennych pojawiła się na wystawie towarzyszącej projektowi Otwartej Ząbkowskiej. Autorka instalacji oprócz grzybów, umieściła w jej otoczeniu węgiel i szereg artefaktów. Takie przedstawienie ikony chrześcijaństwa wzbudziło jednak sprzeciw mieszkańców.Matka Boska z grzybami halucynogennymi obraża uczucia religi...

Instalacja nawiązuje do tradycji stawiania kapliczek z Matką Boską na podwórkach praskich kamienic. Przenosząc postać Maryi w przestrzeń ulicy, artystka nawiązuje do idei Otwartej Ząbkowskiej. Kolor czarny i węgiel symbolizuje pogorzelisko po pożarze, który dotknął autorkę instalacji – Może kojarzyć się z Matką Boską pogorzelców, bo to też się wiąże z historią Moniki, która kilka lat temu straciła w pożarze swój dom, cały dobytek. I stąd te elementy jak węgiel, zapalniczka, bo to jak najbardziej Monice kojarzy się z tym traumatycznym wydarzeniem. Trochę jest też autoterapią – tłumaczył w Gazecie Wyborczej kurator wystawy Szymon Gotowski. - A mnie się to nie podoba. Jest to profanacja. Jakoś inne kraje bardzo dbają o religię a my.... brak słów — komentuje jednak z mieszkanek.

Otwarta Ząbkowska 2019. W tym roku festiwal odbędzie się pod...

Otwarta Ząbkowska 2019. W tym roku festiwal odbędzie się pod hasłem zero waste. Jakie atrakcje czekają warszawiaków na Pradze Północ?

Sztuka nie może budzić kontrowersji?

Interpelację w sprawie wizerunku Maryi miał złożyć radny Pragi Północ Ernest Kobyliński.
Sam radny nie jest pewny, czy instalacja to przekroczenie granicy dobrego smaku, czy już obraza uczuć religijnych, nie mniej forma i sprosób prezentacji dzieła budzi jego zdaniem kontrowersje. – Dla części osób jest to naruszenie uczuć religijnych, a dla mnie jest to kontrowersyjna sprawa. Jeżeli jakaś sztuka wywołuje kontrowersje, to pytanie, czy na pewno łapie się w kanonie sztuki – komentował sprawę Kobyliński w katolickim Radiu Warszawa.

Po opublikowaniu tekstu napisał do nas autor interpelacji.- Ponieważ w dniu poinformowania o sprawie Kurii oraz mediów, rozmawiałem z mediami głównie przez telefon, mogłem się wypowiedzieć nieprecyzyjnie.
Instalacja na Ząbkowskiej obraża uczucia religijne, natomiast nie mam pewności, czy jest już profanacją - nie jestem Księdzem, więc co do kwestii profanacji powinien wypowiedzieć się Kościół, a nie ja jako osoba świecka.
Zapewnienia Pana, który organizował wydarzenie mnie nie przekonują. Wpisy w mediach społecznościowych, które prześledziłem sugerują, że mieli świadomość, iż taka forma "kapliczki" będzie prowokacyjna - pisze Ernest Kobyliński i przesyła treść złożonej interpelacji. -W ocenie mojej oraz mieszkańców, którzy zgłosili się do mnie w tej sprawie, jest to przekroczenie "dobrego smaku", nie można uznać takiej figurki jako "sztuki". Jest to natomiast jawna obraza uczuć religijnych. Proszę o wyjaśnienie tego zdarzenia i niedopuszczanie do takiej sytuacji w przyszłości - pisze radny w interpelacji skierowanej do burmistrza.


Wideo

Komentarze 9

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Panie Wachowicz: artystom a nie artystą. Artystą sie jest, a artystom można pozwolić. "Polska język, trudna język"

M
Marta

Antykultura I pprofanacja sztuki

c
chrześcijanie mordercy

SZKODA, ŻE KONSTYTUCJA NIE CHRONIŁA SZAMANÓW I INNYCH WYZNAĆ JAK MIECZEM I STOSAMI WPROWADZANO W POLSCE CHRZEŚCIJAŃSTWO.

MYŚLĘ, ŻE TO PALENIE CZAROWNIC TO NAWIĄZUJE

l
lel

Koles uwaza, ze jesli sztuka wzbudza kontrowersje to sie nie miesci w definicji sztuki?;D To jest niewiarygodne koltunstwo, ale adekwatne do medium, w ktorym sie wypowiadal ten znawca :D poza tym jakie to sa te uczucia religijne? Domyslam sie, ze inne niz ludzkie, skoro dostaly swoja kategorie. Jak sie nazywa religijny strach albo religijna zlosc?

p
pzm

hahahaha

Z
Zy

Sztuka czy raczej zwykła głupota adekwatnie uzasadniona

M
Mikele Angello

Kościół przejął władze już nad prawie całą polityką w naszym kraju!!! Kościół miesza się do handlu i biznesu w naszym kraju poprzez politykę i wprowadza własne zmiany!!! Kościół miesza się i modyfikuje sobie jak chce oświatę/nauczanie która przecież w dużym stopniu kształtuje kolejne pokolenia, CZARNI KAPŁANI Z KATOLICKIEJ BANDY FAŁSZYWEGO KOŚCIOŁA KTÓRY WYPACZA W OKROPNY SPOSÓB I SPŁYCA NAUKI WIELKIEGO MISTRZA JEZUSA, PIORĄ MÓZGI WAM PRZY POMOCY MEDIÓW I ICH RYTUAŁÓW W BAŁWOCHWALCZYCH ŚWIĄTYNIACH I WASZYM DZIECIOM PRZY POMOCY TYCH SAMYCH ŚRODKÓW PLUS SZKOŁA. A teraz już po raz kolejny kościół i jego zapatrzone w mamonę i władze sługusy w sutannach i garniturach mieszają się i próbują ograniczać świętość tak PRAWDZIWĄ ŚWIĘTOŚĆ JAKĄ JEST SZTUKA WYNIKAJĄCA Z SAMEJ DUSZY SERCA I UMYSŁU STWORZENIA LUDZKIEGO. Nie możemy na to pozwolić!!! Nie odbiorą nam wolności!!! Nie ci którzy zdradzili własnego pana i własnego mistrza na rzecz demonów mamony władzy i poklasku. Człowiek tworzy swą sztukę, jak bóg niegdyś tworzył świat i samego człowieka, żaden twór nie jest obrazą ani profanacją gdyż bóg sam mówił że wszystko co należy do stworzenia jest dobre i zgodne z jego myślą. TO KOŚCIÓŁ WTRĄCAJĄC SIĘ W TWÓRCZOŚĆ ARTYSTÓW W ICH WOLNOŚĆ KREACJI I OGRANICZAJĄC ICH DOPUSZCZA SIĘ ZBEZCZESZCZENIA I BLUŹNIERSTWA. Czemu kościół może oskarżyć artystę o obrazę uczyć religijnych a artysta nie może oskarżyć kościoła o obrazę uczuć artystycznych ??? CZEMU? Jak mówiłem na wstępie kościół przeją władze już nad większością naszego kraju i naszego życia, zostało parę małych wysepek światła których jeszcze nie zawłaszczyli sobie czarni kapłani złotego bożka ukrytego pod postacią krzyża. Myślę ze wszyscy wiedzą czym było średniowiecze i nie muszę tłumaczyć jak żyło się wtedy ludziom, i jak bardzo cofnęła się i zatraciła nasza kultura wiedza i człowieczeństwo w tamtych ciemnych wiekach, wiekach przeżytych w cieniu kościelnego giganta niczym stwora behemotha który obwołał się sam przedstawicielem Boga na ziemi. A to całe wielowiekowe cierpienie, brud, smród, ubóstwo zarówno duchowe jak i materialne, niewiedza, głupota, choroby i strach które były głównymi elementami życia człowieka w średniowieczu, były winą niczyją inną, tylko i wyłącznie KOŚCIOŁA KATOLICKIEGO!!! FAŁSZYWEGO ZBAWCY POSADZONEGO NA TRONIE W WATYKANIE!!! TAK!!! CAŁE ŚREDNIOWIECZNE CIERPIENIE I ZACOFANIE SPOWODOWANE BYŁO TYM ŻE KOŚCIÓŁ KONTROLOWAŁ W PEŁNI ZARÓWNO WTEDY JESZCZE BARDZIEJ NIŻ TERAZ NIEDOROZWINIĘTE ORGANY PAŃSTWOWE JAK I LUDZKIE CODZIENNE ŻYCIE. NIE POZWÓLMY PRZEJĄĆ KOŚCIOŁOWI PEŁNEJ WŁADZY!!! NIE POZWÓLMY NA PRZYJŚCIE NOWEGO KOLEJNEGO ŚREDNIOWIECZA!!! Przecież nie chcemy znów ciemnych zacofanych wieków pod kontrolą tych sług szatana którzy podają się za sługów boga...

M
MikeleAngello
2019-07-19T14:07:04 02:00, Gość:

Trochę jest też autoterapią..... Wolne żarty, czyim kosztem. Jak to się dzieje w kraju, gdzie Konstytucja chroni wolność sumienia wyznania, że bez przerwy ktoś sobie robi żarty z religii, szczególnie chrześcijaństwa. A już istne kuriozum, to to, że jakoś ci WOLNI i NIEZALEŻNI artyści nie robią sobie żartów z wyznania n.p.,...... Mojżeszowego. Przypadek, czy reguła? Więc proszę nie wciskać mi kitu, że to "wyraz działalności artystycznej".....

Kościół przejął władze już nad prawie całą polityką w naszym kraju!!! Kościół miesza się do handlu i biznesu w naszym kraju poprzez politykę i wprowadza własne zmiany!!! Kościół miesza się i modyfikuje sobie jak chce oświatę/nauczanie która przecież w dużym stopniu kształtuje kolejne pokolenia, CZARNI KAPŁANI Z KATOLICKIEJ BANDY FAŁSZYWEGO KOŚCIOŁA KTÓRY WYPACZA W OKROPNY SPOSÓB I SPŁYCA NAUKI WIELKIEGO MISTRZA JEZUSA, PIORĄ MÓZGI WAM PRZY POMOCY MEDIÓW I ICH RYTUAŁÓW W BAŁWOCHWALCZYCH ŚWIĄTYNIACH I WASZYM DZIECIOM PRZY POMOCY TYCH SAMYCH ŚRODKÓW PLUS SZKOŁA. A teraz już po raz kolejny kościół i jego zapatrzone w mamonę i władze sługusy w sutannach i garniturach mieszają się i próbują ograniczać świętość tak PRAWDZIWĄ ŚWIĘTOŚĆ JAKĄ JEST SZTUKA WYNIKAJĄCA Z SAMEJ DUSZY SERCA I UMYSŁU STWORZENIA LUDZKIEGO. Nie możemy na to pozwolić!!! Nie odbiorą nam wolności!!! Nie ci którzy zdradzili własnego pana i własnego mistrza na rzecz demonów mamony władzy i poklasku. Człowiek tworzy swą sztukę, jak bóg niegdyś tworzył świat i samego człowieka, żaden twór nie jest obrazą ani profanacją gdyż bóg sam mówił że wszystko co należy do stworzenia jest dobre i zgodne z jego myślą. TO KOŚCIÓŁ WTRĄCAJĄC SIĘ W TWÓRCZOŚĆ ARTYSTÓW W ICH WOLNOŚĆ KREACJI I OGRANICZAJĄC ICH DOPUSZCZA SIĘ ZBEZCZESZCZENIA I BLUŹNIERSTWA. Czemu kościół może oskarżyć artystę o obrazę uczyć religijnych a artysta nie może oskarżyć kościoła o obrazę uczuć artystycznych ??? CZEMU? Jak mówiłem na wstępie kościół przeją władze już nad większością naszego kraju i naszego życia, zostało parę małych wysepek światła których jeszcze nie zawłaszczyli sobie czarni kapłani złotego bożka ukrytego pod postacią krzyża. Myślę ze wszyscy wiedzą czym było średniowiecze i nie muszę tłumaczyć jak żyło się wtedy ludziom, i jak bardzo cofnęła się i zatraciła nasza kultura wiedza i człowieczeństwo w tamtych ciemnych wiekach, wiekach przeżytych w cieniu kościelnego giganta niczym stwora behemotha który obwołał się sam przedstawicielem Boga na ziemi. A to całe wielowiekowe cierpienie, brud, smród, ubóstwo zarówno duchowe jak i materialne, niewiedza, głupota, choroby i strach które były głównymi elementami życia człowieka w średniowieczu, były winą niczyją inną, tylko i wyłącznie KOŚCIOŁA KATOLICKIEGO!!! FAŁSZYWEGO ZBAWCY POSADZONEGO NA TRONIE W WATYKANIE!!! TAK!!! CAŁE ŚREDNIOWIECZNE CIERPIENIE I ZACOFANIE SPOWODOWANE BYŁO TYM ŻE KOŚCIÓŁ KONTROLOWAŁ W PEŁNI ZARÓWNO WTEDY JESZCZE BARDZIEJ NIŻ TERAZ NIEDOROZWINIĘTE ORGANY PAŃSTWOWE JAK I LUDZKIE CODZIENNE ŻYCIE. NIE POZWÓLMY PRZEJĄĆ KOŚCIOŁOWI PEŁNEJ WŁADZY!!! NIE POZWÓLMY NA PRZYJŚCIE NOWEGO KOLEJNEGO ŚREDNIOWIECZA!!! Przecież nie chcemy znów ciemnych zacofanych wieków pod kontrolą tych sług szatana którzy podają się za sługów boga...

G
Gość

Trochę jest też autoterapią..... Wolne żarty, czyim kosztem. Jak to się dzieje w kraju, gdzie Konstytucja chroni wolność sumienia wyznania, że bez przerwy ktoś sobie robi żarty z religii, szczególnie chrześcijaństwa. A już istne kuriozum, to to, że jakoś ci WOLNI i NIEZALEŻNI artyści nie robią sobie żartów z wyznania n.p.,...... Mojżeszowego. Przypadek, czy reguła? Więc proszę nie wciskać mi kitu, że to "wyraz działalności artystycznej".....

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3