Redakcja
Mazowiecki Instytut Kultury otwiera sezon artystyczny. Na scenę przy Elektoralnej 12 wracają spektakle Teatru Mazowieckiego, a wraz z nimi znani i lubiani aktorzy – Wojciech Pszoniak, Maria Seweryn, Mirosław Zbrojewicz, Emilia Komarnicka-Klynstra i Redbad Klynstra-Komarnicki. We wrześniu MIK przygotował również propozycję dla miłośników kultury tradycyjnej.

Małe zbrodnie...

Na afisz Teatru Mazowieckiego, działającego w strukturach Mazowieckiego Instytutu Kultury, powracają lubiane przez publiczność przedstawienia. 20 września i 10 października o godz. 19:00 Emilia Komarnicka-Klynstra i Redbad Klynstra-Komarnicki zagrają „Małe zbrodnie małżeńskie” - spektakl w reżyserii Marka Pasiecznego na podstawie prozy Érica-Emmanuela Schmitta, grany z powodzeniem od 2012 r.

To jeden dzień z życia Lisy i Gellesa, małżeństwa z piętnastoletnim stażem. On – dotknięty amnezją po wypadku, nic nie pamięta. Ona stara się odtworzyć jego życie. Gelles jednak nie przyznaje się, że amnezja się cofnęła i, tak jak żona, stara się ugrać swoje na udawanej utracie pamięci. Oboje więc kłamią i grają, by po latach odrodzić własne małżeństwo. Emocjonująca historia o miłości i jej granicach, ze zbrodnią w tle.

Większe zbrodnie...

Pod koniec listopada ubiegłego roku odbyła się premiera spektaklu „Niebezpieczna gra” Richarda Stockwella w reżyserii Giovanny'ego Castellanosa z Marią Seweryn i Mirosławem Zbrojewiczem. Ze względu na sytuację epidemiczną publiczność nie miała wiele czasu, aby zobaczyć spektakl. 27 września i 29 października o godz. 19:00 będzie okazja, by nadrobić zaległości.

To propozycja dla widzów o mocnych nerwach. Atmosfera "Niebezpiecznej gry" gęstnieje z minuty na minutę i to, co jeszcze przed chwilą nazwalibyśmy niezobowiązującym flirtem między Rickiem i Jane, przeradza się w psychologiczną próbę sił, która obydwojgu wymyka się spod kontroli. Prowokacyjny pomysł na zbrodnię doskonałą odsłania kolejne maski tych dwojga. Za każdym razem, gdy nam się zdaje, że wiemy czemu służy ta gra, do głosu dochodzi nowy motyw. Role szybko się odmieniają. Ktoś, kto jeszcze przed chwilą był oprawcą, w jednej chwili staje się ofiarą.

W afekcie…

9 października na afisz Teatru Mazowieckiego wraca niezrównany monodram Wojciecha Pszoniaka pt. „Belfer” w reżyserii Michała Kwiecińskiego. Sztuka zarazem wzruszająca i okrutna, śmieszna i przerażająca. To historia nauczyciela literatury w szkole dla tzw. trudnej młodzieży. Człowieka niezwykle wrażliwego, traktującego swoją pracę jak misję, którego cierpliwość zostaje wystawiona na próbę codziennego bezwzględnego kontaktu z jego podopiecznymi. Ci ostatni w pogardzie mają nie tylko literaturę i jej nauczyciela, ale również wszelkie „świętości” i autorytety. Ten swoisty konflikt interesów szybko przeradza się w kryzys, wymykający się spod kontroli, a kończący tragicznie.

Tradycyjnie…

Miłośnicy tradycji i folkloru również znajdą coś dla siebie wśród wrześniowych propozycji teatralnych. W sobotę 19 września o godz. 19:00 będą mogli posłuchać oryginalnych i zaskakujących interpretacji utworów ze zbiorów Oskara Kolberga. „Wieczór opowiadaczy i lirników. Wariacje Kolbergowskie” to spotkanie z tradycyjnymi opowieściami i muzyką z niezmierzonych zbiorów Oskara Kolberga. Wieczór opowieści na lirę korbową, sukę biłgorajską i słowa.

W związku z występowaniem stanu epidemii uczestnicy wydarzeń artystycznych i rozrywkowych są zobowiązani do przestrzegania rozporządzeń Rady Ministrów w zakresie zachowania dystansu społecznego, w tym obowiązku zakrywania ust i nosa oraz dezynfekcji rąk przy wejściu do obiektu.

Szczegóły i bilety na stronie https://www.mik.waw.pl/ oraz https://bilety.mik.waw.pl

Dodaj ogłoszenie