Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mazowszanie leczą się za granicą. W stolicy czekają na zabieg ponad cztery lata, w sąsiednich krajach... niecałe dwa tygodnie

Martyna Konieczek
Martyna Konieczek
Coraz więcej warszawiaków leczy się za granicą. Powód? Znacznie krótszy czas oczekiwania na zabieg. W krajach sąsiadujących z Polską, mieszkańcy stolicy i okolic najczęściej poddają się operacji zaćmy. W Warszawie musieliby czekać na zabieg nawet do 2024 roku. W Czechach… niecałe dwa tygodnie. Szczegóły w artykule poniżej.

Mazowszanie leczą się poza granicami kraju

Zgodnie z danymi zawartymi w Informatorze o Terminach Leczenia NFZ, czas oczekiwania na wszczepienie nowej soczewki w woj. mazowieckim wynosi od miesiąca do nawet 4,5 roku. Nie dziwi więc fakt, że Mazowszanie tracą swoją cierpliwość i decydują się na wykonanie operacji za granicą - najczęściej w Czechach. Tam czekają ich znacznie krótsze kolejki do specjalistów.

- W Polsce na zabieg musiałbym czekać nawet dwa lat, w czeskiej klinice pierwszy z zaproponowanych terminów wyznaczono mi za 1,5 tygodnia. Zdecydowałem się i nie żałuję - powiedział Ryszard Skwirowski, pacjent jednej z czeskich klinik, który niedawno przeszedł zabieg usunięcia zaćmy w prawym oku.

Takich osób, jak pan Ryszard jest coraz więcej. Do Czech jest blisko, ponadto pacjenci nie muszą martwić się o barierę językową - czeskie kliniki coraz częściej zatrudniają polskich lekarzy i pielęgniarki.

Wizyta w szpitalu nie kojarzy się z niczym przyjemnym. Jeśli już musimy się tam udać, warto wiedzieć, gdzie poziom opieki medycznej jest najwyższy.

Przejdź do kolejnego slajdu, żeby poznać ranking.

Najlepsze szpitale w Warszawie. Gdzie warto rodzić dzieci, a...

Jedną z czeskich klinik, która przyjmuje polskich pacjentów, jest Gemini. Na miejscu pacjenci operowani są przez polskiego lekarza, mogą liczyć na wsparcie polskojęzycznego personelu, a jeśli jest taka potrzeba także na pomoc w transporcie i załatwienie formalności związanych z refundacją zabiegu z NFZ.

- Pacjenci z Warszawy i okolic stanowią nawet 40 proc. wszystkich tych, którzy decydują się na przeprowadzenie zabiegu usunięcia zaćmy w naszej klinice - powiedział Tomasz Nowalski, reprezentant kliniki Gemini w Ostrawie.

Co ciekawe, mniej pacjentów jest z leżących na południu kraju województw: śląskiego i małopolskiego (po ok. 25 proc.), a przecież mieszkańcy tego regionu mają bliżej do Czech niż Mazowszanie.

Polacy korzystają z dyrektywy transgranicznej

Zniecierpliwieni pacjenci mogą szukać ratunku w każdym kraju Unii Europejskiej dzięki obowiązującej od 2014 roku dyrektywie transgranicznej. W zagranicznych szpitalach korzystają ze świadczeń, które przysługują im w rodzimym kraju, a NFZ zwraca koszty zabiegów, badań, a nawet całych terapii. Za zabieg zaćmy NFZ płaci zagranicznym klinikom średnio 2 tys. zł.

POLECAMY TEŻ:


od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto