Mazowsze nie podzieliło obwodów łowieckich. Za szkody zapłaci teraz samorząd? Do Sejmu trafił projekt nowelizacji ustawy o prawie łowieckim

OPRAC.:
Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Zmiany w prawie łowieckim mają zapewnić ciągłość prowadzenia gospodarki łowieckiej.
Zmiany w prawie łowieckim mają zapewnić ciągłość prowadzenia gospodarki łowieckiej. pixabay.com/RickDekker/zdjęcie ilustracyjne
Udostępnij:
W związku z niedokonaniem podziału obwodów w woj. mazowieckim, do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o prawie łowieckim. Za szkody wyrządzone przez m.in. dziki, łosie i sarny na terenie nieobjętym podziałem ma odpowiadać samorząd województwa, a nie koła łowieckie.

- Bezpośrednim powodem podjęcia prac legislacyjnych jest niedokonanie nowego podziału województwa mazowieckiego na obwody łowieckie i brak możliwości przeprowadzenia procedury związanej z wydzierżawieniem lub przekazaniem w zarząd obwodów łowieckich w tym województwie – czytamy w uzasadnieniu druku.

Kto oszacuje straty?

Zmiany w prawie łowieckim mają zapewnić ciągłość prowadzenia gospodarki łowieckiej. Sejmik Województwa Mazowieckiego do końca 2021 roku nie dokonał podziału na obwody, co jednocześnie uniemożliwiło ponowne wydzierżawienie.

Przejęcie odszkodowań łowieckich przez samorządy ma być zabezpieczeniem dla rolników, zaś do zarządców i dzierżawców dalej należałoby szacowanie szkód i ustalanie wysokości wypłat.

To też może Cię zainteresować

Za szkody zapłaci samorząd

- Za szkody wyrządzone przez dziki, łosie, jelenie, daniele i sarny powstałe na obszarze województwa nieobjętego podziałem, o którym mowa w ust. 1, w zakresie wypłaty odszkodowań odpowiada samorząd województwa do dnia następującego po upływie 3 miesięcy od dnia podjęcia uchwał, o których mowa w ust. 1. Odszkodowania wypłaca samorząd województwa ze środków własnych – zakłada nowelizacja.

Podział na obwody

Projekt przewiduje, że podziały na obwody oraz zaliczenie ich do poszczególnych kategorii przed wejściem w życie owej ustawy zachowują ważność do 31 marca 2022 z zastrzeżeniem, że w przypadku niepodjęcia uchwał, dotychczasowy podział województwa na obwody zachowuje ważność odnośnie dotychczasowych granic obwodów łowieckich do granicy województwa do dnia następującego po upływie 3 miesięcy od dnia podjęcia uchwał.

Dodatkowo, w województwach, które nie dokonały podziału na obwody do końca 2021 roku, można złożyć wnioski o dzierżawę obwodów łowieckich w terminie 30 dni od ich utworzenia.

Kiedy nowelizacja wejdzie w życie?

Ustawa ma wejść w życie dzień po dniu ogłoszenia z mocą od 31 marca 2022 roku. Wynika to z trwania łowieckiego roku gospodarczego, który kończy się 31 marca i nie pokrywa z rokiem kalendarzowym.

Źródło: sejm.gov.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Toksyczne warzywa, gdzie jest ich najwięcej?

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie