Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mazowsze planuje zmiany w uchwale antysmogowej. Szykują zaostrzenie przepisów, ale najpierw konsultacje społeczne

Kamil Jabłczyński
Kamil Jabłczyński
Będą zmiany w uchwale antysmogowej obowiązującej na Mazowszu. Jak informuje Samorząd Województwa Mazowieckiego z perspektywy czasu zapisy uchwały przyjętej w 2017 roku są mało efektywne, ponieważ poprawa jakości powietrza zachodzi zbyt wolno. Szykuje się zaostrzenie przepisów. Najpierw jednak konsultacje społeczne.

Uchwała antysmogowa została przyjęta przez regionalny sejmik i obowiązuje od 11 listopada 2017 roku. Jednakże poprawa jakości powietrza nie jest taka jakiej oczekiwano. Już teraz samorządowcy chcą wprowadzić długoterminowe zmiany. Jak wynika z analiz, wprowadzenie zmian jakie ma w planach samorząd rocznie uratowałoby życie około 700 osób w samej tylko stolicy, informuje magistrat. Zapewne chodzi o zniechęcenie do instalacji grzewczych, które i tak trzeba będzie wymienić oraz ich ewentualną szybszą utylizację.

Smog w Warszawie. Zobaczcie zdjęcia zanieczyszczonego powietrza w mieście

Mazowsze planuje zmiany w uchwale antysmogowej. Szykują zaos...

Na razie otwarcie mówi się o dwóch podstawowych zmianach:

  • zakaz stosowania węgla kamiennego oraz paliw stałych produkowanych z wykorzystaniem tego węgla na obszarze Miasta Stołecznego Warszawy od 1 lipca 2024 roku,
  • zakaz stosowania wszelkich paliw stałych na obszarze gmin z terenu powiatów: grodziskiego, legionowskiego, mińskiego, nowodworskiego, piaseczyńskiego, pruszkowskiego, otwockiego, warszawskiego zachodniego, wołomińskiego oraz Miasta Stołecznego Warszawa od 1 lipca 2030 roku.

Dotychczas od 1 stycznia 2028 roku miało zostać wprowadzony zostać zakaż używania kotłów na węgiel lub drewno klasy 3 lub 4 wg odpowiednich norm, a kotły klasy 5 do końca ich żywotności. Teraz węgiel kamienny trafi na czarną listę całkowicie i kilka lat wcześniej. Od 2030 roku Warszawa i okolice mają być całkowicie wolne od stosowania wszelkich paliw stałych, czyli drewna, torfu, węgla (brunatnego, kamiennego, antracytowego) oraz grafitu.

Mieszkańcy mają głos

Konsultacje społeczne w których można wziąć udział do 16 sierpnia odbywają się w formie elektronicznej. Można zgłaszać swoje uwagi do projektu uchwały, który znajdziemy tutaj.

Uwagi do projektu uchwały zmiany obowiązującej uchwały antysmogowej można zgłaszać na 3 sposoby:

  • za pomocą formularza elektronicznego – tutaj,
  • w formie pisemnej na adres - Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie, ponownie formularz należy jednak podać ze strony internetowej tutaj, dlatego poprzez formularz elektroniczny jest znacznie łatwiej,
  • ustnie – do protokołu (w siedzibie Departamentu Gospodarki Odpadami, Emisji i Pozwoleń Zintegrowanych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie – po wcześniejszym umówieniu się na wizytę.

30 lipca 2021 r. o godzinie 9.00, w formie online (w aplikacji MS Teams) odbędzie się otwarte spotkanie, które jest częścią trwających konsultacji społecznych. Odbędzie się prezentacja projektu zmian. Każdy z uczestników spotkania będzie mógł się wypowiedzieć. By wziąć w nim udział, najpóźniej do niedzieli 25 lipca, należy wypełnić formularz rejestracyjny. Ponadto wszelkie pytania i wątpliwości można zgłaszać do Wydziału Emisji i Ochrony Powietrza na adres: [email protected].

Wkrótce mniejsze dopłaty, uda się przyspieszyć zmiany?

W projekcie uchwały zmieniającej założono również wydłużenie terminów wymiany urządzeń grzewczych, które nie spełniają wymogów obowiązującej uchwały antysmogowej, tak aby zmiany takie nie były wprowadzane w trakcie sezonu grzewczego.

Jak informuje samorząd podobne uchwały, które zostały wprowadzone w innych miastach w Polsce, miały kolosalny wpływ na poprawę jakości powietrza. Jako sztandarowy przykład podaje się w tym przypadku Kraków. Tam zakaz palenia paliwami stałymi obowiązuje już od 1 września 2019.

Należy pamiętać, że jeszcze tylko w tym roku mieszkańcy stolicy mogą uzyskać 90 proc. dotacji. W przyszłym roku wysokość dofinansowania wyniesie 70 proc., a od 2023 r. mieszkańcy będą musieli wymienić źródło ogrzewania z własnych środków.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto