ME: Polki wygrały z Rosjankami 3:1

Marek Kondraciuk
mekobiet2009.pl
Tak rodzą się legendy. Polki pokonały w Łodzi na oczach blisko 11 tys. widzów mistrzynie świata Rosjanki 3:1. Teraz już bez skrywanej nieśmiałości i z dumnym obliczem mogą myśleć o awansie do półfinałów i spoglądać w kierunku medali. Aby dokonywać rzeczy wielkich, trzeba ogrywać wielkie drużyny, takie jak Rosja. Wygrane ze średniakami to tylko środki do celu.

Nasza drużyna znów zagrała pod wodzą Piotra Makowskiego, ponieważ Jerzy Matlak czuwa przy ciężko chorej żonie. Pani Joanna przeszła operację, a jej stan był wczoraj ciężki, ale stabilny. Wszystkie zawodniczki i kibice są sercem z nią i z trenerem naszej drużyny.

Trudno pokonać Rosjanki, jeśli przegrywa się wygrane sety, a tak było w pierwszej partii. Mecz zaczął się tak, jak mogło się nam wyśnić. "Żelazna" szóstka wyszła na boisko skoncentrowana, a już po pierwszych akcjach widać było, że również zdeterminowana.

Agnieszka Bednarek-Kasza "kiwnęła" potężny rosyjski blok, za chwilę sama zatrzymała atak mierzącej 202 cm Jekateriny Gamowej, a kiedy ustrzeliła rywalki asem serwisowym, było już 5:2. Bezlitośnie punktowała atakami z obejścia Katarzyna Gajgał. Przyjęcie zagrywki przez nasz zespół było bezbłędne. Milena Sadurek-Mikołajczyk mogła swobodnie rozgrywać akcje środkiem.

Polki odskoczyły na 6 punktów (16:10), co na tym poziomie siatkówki jest wyraźną zapowiedzią, że set musi być wygrany. Ale Rosjanki mają przecież Gamową. Dwumetrowa, smukła jak trzcina gwiazda sięga piłkę wyżej niż inne siatkarki, ale uderza jakby od niechcenia. Z imponującą skutecznością.

W kluczowym momencie pierwszej partii poderwała jednak swój zespół nie atomowym atakiem, ale serwisem. Jej kolejnych 6 zagrywek sprawiło Polkom sporo kłopotów i Rosja wyrównała na 16:16. Polki forsowały grę lewym skrzydłem, gdzie nie mogły się przebić. Denerwujące był cztery z rzędu nieudane ataki Anny Barańskiej, uparcie bite po skosie, gdzie ustawiony był blok rywalek.

Zrobiło się 16:16, a zaraz 18:18, 20:20, 21:21 i 24:24. Polki straciły pewność siebie, ale tylko na moment. Trener Piotr Makowski zrobił zmiany, aby kluczowe zawodniczki złapały oddech. Trafiła Gamowa, a zaraz Barańska znów uderzyła w blok i Polki przegrały seta. To było jednak ich ostatnie niepowodzenie w tym meczu.

Później grały już jak natchnione, choć miały i słabsze momenty. Nawet kiedy jednak nadeszły, nasza drużyna nie zwątpiła w swoje umiejętności.

- Jesteśmy silne psychicznie - mówiła Aleksandra Jagieło. Potwierdzenie jej słów nadeszło w kolejnych trzech partiach wczorajszego meczu.

Początek drugiego seta był kopią pierwszego. Znów Polki prowadziły 16:10 i znów coś się zacięło w ich grze. Ale na moment. Kluczem do przełamania chwilowej niemocy była zagrywka. Serwisy Polek sprawiały wiele kłopotów rywalkom. Przy stanie 17:13 Bednarek, najrówniej grająca przez cały mecz, strzeliła asa serwisowego. Rosjanki doprowadziły jednak do remisu 20:20. Bardzo ważną rolę odegrała w tej fazie Sadurek. Nasza rozgrywająca dwa razy z rzędu... zablokowała Tatianę Koszelewą i było 23:22. Jagieło zniszczyła obronę rosyjską dynamicznym atakiem, a Sadurek asem serwisowym (25:22).

Wspaniale odrodziła się Anna Barańska, która w ostatnich dwóch partiach pokazała, że ma duszę wojowniczki. Jej ataki nabrały dynamiki. Po kilku niepowodzeniach wróciła na poziom gry z pierwszego seta Gajgał.

Rosjanki zmobilizowały sie w trzeciej partii i miały inicjatywę do stanu 15:15. Gajgał zablokowała jednak Safronową i zaraz Gamową, podrywając nasz zespół.

Polska Gamowa nazywa się Joanna Kaczor. Początkowo biła z dziwną obawą, jakby wystraszona wysokim blokiem Rosjanek. Od trzeciego seta rozhuśtała się jednak na dobre. Rosjanki ostrzeliwane przez tyle naszych zawodniczek, bo obok Kaczor i Barańskiej świetnie dysponowane były Bednarek, Jagieło i Gajgał, traciły rezon. Dwa ataki Kaczor na koniec trzeciej partii były nie do zatrzymania.

Nadzieja rosyjska zaczęła powoli konać w czwartym secie przy stanie 14:9. Nawet Gamowa patrzyła coraz częściej w dół. Koncert gry Polek trwał do końca. Ostatni cios zadała mistrzyniom świata Bednarek wspaniałym asem serwisowym.

Polki grają coraz lepiej, a wczoraj rozbudziły nasze medalowe nadzieje na dobre. - Nie mam zwyczaju oceniać gry rywala i komplementować go, ale tym razem zrobię wyjątek - powiedział trener Rosjanek Władimir Kaziutkin. - Nie pamiętam, żebyśmy grali kiedykolwiek z drużyną tak znakomicie umotywowaną, tak mocno nastawioną na zwycięstwo już przed meczem - dodał z podziwem.

Dziś gramy z Bułgarią i musimy to spotkanie wygrać, ale kluczowym meczem będzie pojedynek Holenderek z Rosjankami. Jeśli wygrają te pierwsze, Polki zagrają w półfinale. Jeśli dojdzie do sytuacji, że trzy drużyny będą miały po 9 punktów, wówczas o kolejności decyduje stosunek setów, a następnie małych punktów. Trzymamy zatem kciuki za Holandię, która jest już pewna awansu do półfinału!

Druga runda, play off

Grupa F, Atlas Arena, Łódź

Polska - Rosja 3:1 (24:26, 25:22, 25:22, 25:22)
Polska: Sadurek-Mikołajczyk, Barańska, Bednarek-Kasza, Gajgał, Jagieło, Kaczor, Zenik (libero) oraz Pykosz, Bamber, Bełcik, Maj
Rosja: Szeszenina, Borodakowa, Safronowa, Sedowa, Gamowa, Koszeliewa, Kabeszowa (libero) oraz Murtazajewa, Makarowa, Żadan.

Pozostałe mecze: Bułgaria - Hiszpania 3:1 (25:20, 25:16, 21:25, 25:18), Belgia - Holandia 0:3 (17:25, 19:25, 20:25).

1. Holandia 4 8 12:0

2. Rosja 4 7 10:6

3. Polska 4 7 9:7

4. Bułgaria 4 6 6:9

5. Belgia 4 4 5:12

6. Hiszpania 4 4 4:12

Dziś grają: Hiszpania - Belgia (15), Holandia - Rosja (17.30), Polska - Bułgaria (20)