Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Medal im. prof. Leonarda Lorentowicza dla Zygmunta Dmochowskiego

Redakcja
Zygmunt Dmochowski
Zygmunt Dmochowski nadesłane
Jest 19 maja ( sobota). Wybierałem się na spotkanie z Zygmuntem Dmochowskim. Niestety życie zweryfikowało mój czas i w tym czasie uczestniczyłem w pogrzebie. Dziś rozmawiam o tym spotkaniu z Danutą Wielgosz, która w nim uczestniczyła.

A oto jej relacja.A oto kilka fotek Danuty Wielgosz. Tutaj:
Byliśmy w Galerii Pod Dachem Nieba na spotkaniu zorganizowanym przez Towarzystwo Przyjaciół Ciechocinka podczas którego nastąpiło wręczenie Medalu im. prof. Leonarda Lorentowicza za wybitne zasługi dla Uzdrowiska Ciechocinek Zygmuntowi Dmochowskiemu przyznanego decyzją Kapituły tego Towarzystwa. Zygmunt Dmochowski znalazł się wśród tych co otrzymali Medal im. Leonarda Lorentowicza, zwany dalej Medalem, stanowiący wyraz szczególnego wyróżnienia i jest przyznawany osobom fizycznym i jednostkom organizacyjnym za wybitne zasługi dla Uzdrowiska Ciechocinek i jego mieszkańców oraz za szczególna aktywność w działalności na rzecz Towarzystwa Przyjaciół Ciechocinka.
Zygmunt Dmochowski przedstawił szereg swoich utworów z których widać jego umiłowanie Kujaw, Ciechocinka, Radziejowa.
Można to podsumować : Piękne są kujawskie pejzaże, zarówno te krajobrazowe, jak i człowiecze. Aż chce się zawołać słowami Kochanowskiego - "Serce roście, patrząc na te czasy". A oto jeden z wielu recytowanych jego utworów poświęcony jego miastu gdzie się urodził „Ciechocinkowi". Zygmunt Dmochowski wiersz „Na deptaku w Ciechocinku..." Jest to wiersz szczególny poświęcony jego Ciechocinkowi. W wierszu jak mówi odtworzyłem wizerunek doliny nadwiślańskiej na Kujawach Białych w czasach Władysława Łokietka, władcy tej ziemi. Tajemniczość zarysowanych zdarzeń, prawda historyczna, przekazy ludowe, imaginacja autora i synkretyzm – znajdujące się w wierszu, pozwalają mi nazwać go balladą. Wiersz traktuje o przeszłości Ciechocinka – miasta, w którym się urodziłem i skąd pochodzi mój zasiedziały ród.
Gratulacje kolejnego wyróżnienia przyjacielu.
Warto przypomnieć jak traktuje swoją „Małą Ojczyznę".
Tak mi kiedyś powiedział. Dla mnie pojęcie Małej Ojczyzny wiąże się ściśle z miejscem mojego dzieciństwa, z zakorzenieniem w tym miejscu i z pierwszą pamięcią o nim. Człowiek rodzi się w jednym miejscu, chociaż potem w wielu miejscach żyje. I to pierwsze, jedyne miejsce z nim związane pojmuję jako Mała Ojczyzna. Dla Ślązaków, wśród których żyję, jest ona Heimatem bądź ojcowizną. Moja Mała Ojczyzna to: najpierw kujawska dolina Wisły z Ciechocinkiem, w którym się urodziłem i wychowałem; potem całe Kujawy Białe (piaszczyste) z Nieszawą, Włocławkiem i Kowalem; następnie Kujawy Czarne (pszenno-buraczane) z Radziejowem, Brześciem, Płowcami i Kruszwicą; wreszcie Kujawy Nadnoteckie z Inowrocławiem, Żninem i Pakością.
A to kilka słów o Zygmuncie.
Zygmunt Dmochowski urodził się w Ciechocinku, 10.01.1931.Pochodzi z zasiedziałego kujawskiego rodu. Ukończył polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Przez dwanaście lat uczył języka polskiego w liceum w Radziejowie, miasteczku na Kujawach. W wielu utworach przewija doświadczenie życia i pracy w Radziejowie. Następnie przeniósł się do Opola, gdzie był nauczycielem, wizytatorem i kierownikiem zakładu szkoleniowego. Początkowo zajmowała go rzeźba potem poezja. Debiutował w 1952 roku w gazecie studenckiej. Wiersze Zygmunta Dmochowskiego drukowały pisma pierwszego obiegu o zasięgu ogólnopolskim, m.in. Wiadomości Kulturalne, Śląsk, Metafora, Przegląd Artystyczno-Literacki, Pomorze, Literacka Polska, Kalendarz Opolski, Almanach-Opolanin, Poezja, a także periodyki czeskie. Znalazły się też w wielu antologiach i almanachach artystycznych. W 2004 roku został wyróżniony przez Marszałka Województwa Opolskiego nagrodą dla animatorów kultury. W 2008 roku Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaczył pisarza medalem Zasłużony dla Kultury Polskiej. Był delegatem Opolskiego Oddziału Związku Literatów Polskich na czterech kolejnych Zjazdach Literatów w Warszawie (XXVI-XXIX). Poeta jest Kujawiakiem i z tym regionem jest wciąż silnie związany. Wątki kujawskie są obecne w całej jego twórczości. Pozostaje członkiem kujawskich stowarzyszeń naukowych i kulturalnych, twórców i animatorów kultury w tym Włocławskiego Towarzystwa Naukowego we Włocławku. Został odznaczony Medalem za Zasługi dla Kultury Ciechocinka i Medalem Zasługi dla Uzdrowiska Ciechocinek. Ma bogaty biogram. Więcej na stronie http://www.kujawy2008.republika.pl
KS

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto