Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Medycy znów zapłacą za parkowanie. Rada Warszawy zdecydowała o przywróceniu opłat przy placówkach leczniczych

Kamil Jabłczyński
Kamil Jabłczyński
Szymon Starnawski
Podczas wczorajszej sesji Rady Warszawy zdecydowano o przywróceniu odpłatności za parkowanie dla medyków. Oznacza to, że w pobliżu placówek leczniczych pracownicy medyczni znów będą musieli płacić, tak jak wszyscy.

Miasto liczy, że znów wzrosną przychody ze strefy płatnego parkowania z tego powodu. W praktyce będzie to bowiem oczywiście skutkowało zwolnieniem wspomnianych płatnych miejsc. Nie ulega wątpliwości, że pozostawienie przez lekarzy czy pielęgniarki samochodu w strefie płatnego parkowania na czas pracy bądź dyżuru wiąże się ze zbyt wysokimi kosztami. Dotychczasowe zwolnienie obowiązywało od marca 2020 roku, kiedy to na terenie całego kraju wprowadzono stan epidemii.

Argumentując zakończenie zwolnienia z opłaty przywołano, że miało ono zapewnić bezpieczeństwo medykom. Możliwość podróży: bez ryzyka zarażania siebie lub innych w trakcie podróży komunikacją publiczną.

Ponadto, jak napisano w uzasadnieniu: jako zaliczeni do grupy zerowej – mieli możliwość zaszczepienia się w pierwszej kolejności, począwszy od 27 grudnia 2020. Zaznaczyć należy, iż rząd sukcesywnie uchyla kolejne ograniczenia w życiu publicznym, wprowadzone w związku z epidemią. Zawieszenie poboru opłat wobec ponad 8 tysięcy pojazdów w znacznym stopniu zaburza prawidłowe działanie strefy i obniża efektywność jej funkcjonowania.

Przywołano także, że 14 czerwca 2021 r. odnotowano w Polsce 140 nowych przypadków zachorowania na COVID-19 i 1 zgon z powodu COVID-19 i była to najmniejsza liczba właśnie od marca 2020 roku.

Odnosząc się do wspomnianego, zaburzenia prawidłowego działania strefy i obniżenia efektywności jej funkcjonowania, ratusz wyliczył, że wykorzystanie płatnych miejsc parkingowych przez medyków de facto zmniejsza przychody w strefie płatnego parkowania o około 1,5 mln zł miesięcznie. Pytanie, czy faktycznie taka kwota znów zasili budżet miasta.

Za cofnięciem ulgi głosowało 43 radnych, 16 było przeciwnych, a 1 osoba wstrzymała się od głosowania. Uchwała wejdzie w życie trzy dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego.

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto