Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mennica Legacy Tower. Wieżowiec sterowany smarftonem z miejskim placem i imponującym lobby. Wiecha już wisi

Piotr Wróblewski
Piotr Wróblewski
140 metrów – tyle ma już Mennica Legacy Tower. Wieżowiec niedaleko ulicy Prostej ma być bramą wjazdową do biurowej części Woli. Wraz z nim powstaje mniejszy, 63-metrowy biurowiec. Pod koniec roku wprowadzi się tu 5-6 tysięcy pracowników.

- Najważniejsze rzeczy to budowa i komercjalizacja. Z budową jesteśmy jak najbardziej w harmonogramie, skończymy ten budynek we wrześniu, październiku tego roku. Od strony biznesowej jest równie dobrze, ponieważ udało nam się w pełni skomercjalizować ten budynek – przyznaje w rozmowie z nami Cezary Jarząbek, prezes Golub GetHouse. Deweloper stawia wieżę razem z Mennicą Polską, która była właścicielami terenów. Po oddaniu do użytku budynek zostanie sprzedany.

Mennica Legacy Tower. Wieżowiec sterowany smarftonem z miejs...

Inteligentny wieżowiec

Nim drapacz chmur wyrósł z ziemi, deweloperzy szukali odpowiedniego architekta. Chcieli neomodernistyczną, wielkomiejską bryłę. Na wzór tych zza oceanu. Do współpracy zaprosili znaną pracownię z Chicago – Goettsch Partners, mistrzów budowana wysokościowców.

- Chcieliśmy stworzyć bramę do nowej, szybko zmieniającej się części miasta. Warszawa została w w dużej części zniszczona w czasie wojny. Pozostało wiele luk, które trzeba wypełnić. To właśnie robimy – powiedział nam Joachim Schuessler, główny projektant Goettsch Partners.

Kolejnym wyznacznikiem była technologia. W budynku zastosowano najnowsze systemy przeciwpożarowe czy windowe. Dlatego Mennica Legacy Tower zyskała prestiżowy certyfikat BREEAM na poziomie „Outstanding”, którego nie ma na razie żaden wieżowiec w Polsce.

Poza tym budynek ma być przyjazny dla pracowników. Nie dostaną oni tradycyjnych kart wejściowych. Wszystko dostępne będzie z poziomu telefonu komórkowego. Smartfon posłuży nam do wejścia, zamówienia wind, sterowania klimatyzacją, oświetleniem, żaluzjami, a nawet zamówienia jedzenia. - Chcieliśmy zastąpić zwyczajne karty dostępu telefonem, który każdy ma przy sobie. Myślę, że to wyznaczy standard dla najemców w całym kraju – mówi nam Jarząbek.

Przestrzeń dla mieszkańców

Budynki są odsunięte od Prostej. Pomiędzy nimi a ulicą znajdzie się miejski plac o powierzchni 4,5 tys. mkw. Będzie tam fontanna, rzeźba oraz zieleń. Deweloper odtworzył przejście ulicą Waliców. Eleganckim pasażem będziemy mogli przejść z Pereca do Prostej. Z tego miejsca będzie widać ogromne 12-metrowe lobby, w którym znajdzie się kilkumetrowa ściana wody.

- Jako architekci wierzymy, że budynki oddziałują na miasto. Przestrzeń publiczną jest równie istotna co wysokość. Cieszymy się, że udało się nam zaplanować interaktywną przestrzeń publiczną z różnymi elementami, które zmienią tkankę miejską w okolicy – tłumaczy Joachim Schuessler, główny projektant Goettsch Partners.

POLECAMY TEŻ:


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto