Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Metodyk radzi, jak wybrać najlepsze przedszkole

KM
Fot. materiały prasowe
Na co zwrócić uwagę wybierając przedszkole dla naszego malucha? Na najczęściej zadawane pytania przez rodziców odpowiada Emilia Domitrz, metodyk warszawskiego Przedszkola Pomarańczowa Ciuchcia.

Kiedy można zapisać dziecko do przedszkola?
Wychowanie przedszkolne obejmuje dzieci w wieku od 3-6 lat. W szczególnie uzasadnionych przypadkach dyrektor przedszkola może przyjąć dziecko, które ukończyło 2,5 roku.

Jak i kiedy mogę zapisać córkę/syna do przedszkola?
Zapisy organizowane są w każdym przedszkolu według ustalonych zasad i terminów. Dużo zależy od tego, do jakiej placówki chcemy posłać dziecko.

Zobacz: 3,1 mln zł dla Ursynowa na termomodernizację szkół

W przedszkolach publicznych lista oczekujących często jest bardzo długa. Proces rekrutacji rozpoczyna się tam z początkiem marca. Zapisywać można tradycyjnie albo przez stronę internetową wybranego przedszkola. Wystarczy wypełnić formularz, wydrukować, podpisać i zanieść do sekretariatu. Po wypełnieniu wniosku otrzymuje się numer PIN, dzięki któremu można sprawdzić, czy dziecko zostało przyjęte. W wielu przedszkolach liczy się kolejność zgłoszeń i tam na pewno warto stawić się jak najszybciej.

W placówkach niepublicznych rekrutacja dzieci często trwa przez cały rok. Liczba miejsc może być ograniczona, a o przyjęciach decyduje kolejność zgłoszeń. Aby zapisać dziecko najlepiej skontaktować się z dyrektorem placówki, który wyjaśni, jakie kroki w tym kierunku poczynić.

Wiele placówek organizuje specjalne, sobotnie zajęcia adaptacyjne. W obecności rodziców dziecko poznaje przedszkole, nauczycieli i uczestniczy we wspólnych zabawach z rówieśnikami - to ułatwia rozstanie z rodzicami.

Co dziecko powinno umieć przed przyjściem do przedszkola?
Niezależnie od formuły organizacji przedszkola dziecko musi porozumiewać się z nauczycielką – powiedzieć, lub pokazać daną potrzebę, reagować na swoje imię i podchodzić, gdy jest proszone. Ważne żeby tolerowało obecność innych dzieci. Do przedszkola w większości są przyjmowane maluchy, które zakończyły trening czystości.

Czy dziecko musi brać udział we wszystkich zajęciach?
W przedszkolu dziecko uczestniczy w różnych zajęciach. Dlatego warto sprawdzić, czy nauczyciele organizują proces dydaktyczny w sposób atrakcyjny i zróżnicowany, zachęcający do czynnego uczestnictwa. Przed zapisaniem dziecka warto dokładnie dopytać o udział w zajęciach.

Czy w przedszkolu jest pielęgniarka lub lekarz?
Najczęściej w przedszkolach odbywają się wizyty pielęgniarek środowiskowych lub higienistek, które prowadzą badania profilaktyczne. Istnieją też placówki, w których pediatrzy sprawują dyżury cotygodniowe. Na prośbę rodziców udzielają bezpłatnych porad i konsultacji. Przeprowadzają ponadto wstępne badania nowych przedszkolaków. We wszystkich przedszkolach obowiązuje jedna zasada: w trosce o zdrowie oraz bezpieczeństwo, na zajęcia przyprowadzamy tylko zdrowe dzieci.

Czy w przedszkolu jest metodyk przedszkolny?
Tylko w niektórych placówkach jest zatrudniona taka osoba. Warto zwrócić na to uwagę, mamy wtedy pewność, że ktoś czuwa nad prawidłową realizacją programu dydaktyczno – wychowawczego, obserwuje, monitoruje postępy edukacyjne dzieci, konsultuje i pomaga w rozwiązywaniu bieżących problemów.

Czy w przedszkolu jest psycholog?
Zgodnie z rozporządzeniem MEN z dnia 17 listopada 2010 każde dziecko wymagające specjalistycznej pomocy powinno ją otrzymać w możliwie naturalnych warunkach, a więc najlepiej w placówce, do której uczęszcza. Niektóre przedszkola mają własnych specjalistów, takich jak na przykład psycholog, który obserwuje dzieci, pomaga zarówno rodzicom, jak i nauczycielom. Psycholog udziela konsultacji i daje wskazówki opiekunom. Często prowadzi warsztaty dla nauczycieli i rodziców, dotyczące rozwoju emocjonalno-społecznego dziecka i metod wychowawczych.

Czy w przedszkolu jest logopeda?
Niestety nie we wszystkich przedszkolach jest logopeda. Jednak podobnie jak w przypadku pomocy psychologicznej – dyrektor powinien zapewnić również pomoc logopedyczną. W placówkach, które zatrudniają takiego specjalistę, dzieci objęte są profilaktyką logopedyczną. Po przeprowadzonej diagnozie logopeda organizuje indywidualną terapię, podczas której prowadzi zabawy i ćwiczenia wspierające prawidłowy rozwój mowy dziecka.

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto