Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Metro Szwedzka wśród opuszczonych budynków? Wkrótce okolica znacznie się zmieni

Piotr Wróblewski
Piotr Wróblewski
Metro na Szwedzką dojechało w niedzielę 15 września. Stacja na Pradzie-Północ wyróżnia się wyglądem. Nawiązuje do ceglanych fabryk. Na razie stoi jednak wśród opuszczonych, rozpadających się budynków. Kiedy to się zmieni?

Do tej pory metro w Warszawie dojeżdżało do miejsc już przygotowanych, gotowych, czekających na podziemną kolej z utęsknieniem. Na Pradze-Północ nie wszystko wyszło zgodnie z planem. Wokół stacji Szwedzka prace wciąż trwają, a niektóre nawet się nie zaczęły.

"Słynne" już wyjście z metra Szwedzka, uwiecznione na wielu zdjęciach, mieści się przy ul. Strzeleckiej. Wieczorami pośród opuszczonych budynków wygląda niczym w cyberpunkowych realizacjach. Nie oznacza to jednak, że nie ma pomysłu na zmianę tego miejsca. Więcej, projekty (i pieniądze) od dawna są.

Metro Szwedzka wśród opuszczonych budynków? Wkrótce okolica ...

Jak zmieni się Szwedzka?

Największą zmianę planuje deweloper - Okam. Do niego należy dawny magazyn Fabryki Produktów Chemicznych "Praga" z 1896 roku (znany jako zakład Pollena-Uroda). Budynek z czerwonej cegły zamieni się w aparthotel, czyli ekskluzywne mieszkania na wynajem przypominające standardem hotel. W sumie do 2022 roku w zabytkowym budynku powstaną 202 tego typu lokale. Plusem będzie także bezpośrednie połączenie ze stacją metra. Tunel będzie prowadził wprost do Bohemy, która poza budowaną już częścią mieszkalną (900 lokali) zaoferuje także punkty handlowe, restauracje, a nawet własny browar (Więcej o Bohemie piszemy tutaj). Za projekt odpowiada grupa 5 Architekci.

Tak budynek będzie wyglądał po rewitalizacji.

To oczywiście nie jedyna zmiana. Na rogu Stalowej i Czynszowej, Immobilier Polska stawia również 202 lokale (o powierzchni od 24 do 112 metrów), które mają być gotowe za pół roku. Inwestor ma też stworzyć pieszy odcinek ulicy Czynszowej, pomiędzy Stalową i Strzelecką. W przyszłym roku - przynajmniej tak zapowiadał Rafał Trzaskowski - zlikwidowana zostanie również zajezdnia Stalowa znajdująca się tuż obok wyjścia z metra. Atrakcyjny teren miasto będzie chciało sprzedać prywatnym deweloperom. Autobusy przeniosą się do remontowanej zajezdni Redutowa oraz nowej na Tarchominie przy ul. Spedycyjnej.

Nieco dalej atrakcyjną działkę przy ul. Stalowej sprzedaje Tesco. Sieć handlowa powoli zamyka hipermarkety. Na razie nie wiadomo czy teren kupią deweloperzy mieszkaniowi czy operatorzy handlowi. Biorąc pod uwagę trwający w Warszawie boom mieszkaniowy, jest dość prawdopodobne, że powstaną tam bloki.

Na Strzeleckiej i Środkowej powstanie pierwszy w Warszawie woonerf, czyli ulica z uspokojonym ruchem, niezwykle popularna w Holandii. Samochody jadą nią wolno i mają takie same prawa jak piesi czy rowerzyści. Na terenie znajdą się też place zabaw, drzewa i ławki. W taki sposób, za 3,5 mln zł, zmieni się ulica Strzelecka i Środkowa.

Architekci z grupy WXCA, pracujący nad projektem, zaproponowali tam także zasadzenia zieleni i kwiatów oraz stworzenie ogródków kawiarnianych. Powstaną również dwa skwery oraz plac (lokalny bazar) przy Szwedzkiej. Aktualnie trwają ustalenia z instytucjami miejskimi, wkrótce gotowa powinna być dokumentacja. Prace rozpoczną się prawdopodobnie na początku przyszłego roku i potrwają kilka miesięcy. Poza tym miasto od początku roku remontuje Pałacyk Konopackiego (Strzelecka 11/13) zostanie przerobiony na dom kultury.

Nie wszystkie okoliczne budynki zostały wyremontowane. Niestety, nadal nie rozpoczęły się prace tuż obok wyjścia z metra w zabytkowej ponad stuletniej kamienicy przy ul. Strzeleckiej 46. Piękny ceglany budynek należy do miasta. Trzy lata temu, ze względu na zły stan obiektu, wysiedleni zostali stąd wszyscy mieszkańcy.

- Dzielnica Praga-Północ zabiega o pozyskanie pieniędzy na niezbędne prace rewitalizacyjne budynku przy ul. Strzeleckiej 46. Formalnie zgłosiliśmy ten projekt do wprowadzenia do budżetu m.st. Warszawy i do Wieloletniej Prognozy Finansowej, do nowych zadań inwestycyjnych, wśród których była ujęta modernizacja budynku. Jednocześnie rozważamy możliwość sprzedaży budynku. Ostateczne decyzje w tej sprawie jeszcze nie zapadły - przekazał nam Marcin Hadaj, rzecznik dzielnicy. Szybciej wypięknienie kamienica pod drugiej stronie ulicy (Strzelecka 38), na której remont trwa aktualnie przetarg. Na remont zarezerwowano ponad pół miliona złotych.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto