Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Metro w Warszawie. Ciąg dalszy "afery reklamowej". Interwencja Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków

Michał Mieszko Skorupka
Michał Mieszko Skorupka
Stacja metra Ursynów w Warszawie
Stacja metra Ursynów w Warszawie Wikipedia/Adrian Grycuk
Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków zamierza wszcząć procedurę wpisu do rejestru historycznych elementów wystroju warszawskiego metra. Mowa o barwnych mozaikach ceramicznych na ścianach zatorowych stacji Służew i Ursynów. Przez okres trwania postępowania standardowo nie będzie można wykonywać prac remontowych na tamtejszym obszarze.

Modernizacja Systemu Reklam w warszawskim metrze polegająca na montażu sporych rozmiarów podświetlanych nośników reklamowych od samego początku budziła spore kontrowersje. W sprawie interweniowali m.in. Rzecznik Praw Obywatelskich oraz prezydent stolicy Rafał Trzaskowski, który podjął decyzję o czasowym wstrzymaniu procesu.

W międzyczasie zostały dokonane zmiany w zarządzie spółki Metro Warszawskie, a firma Stroer podjęła decyzję o zdemontowaniu reklam ze wszystkich nośników. Jednocześnie, władze miasta zobowiązały się do wypracowania nowego systemu reklamowego w stołecznym metrze.

Barwne mozaiki

Jednym z głównych powodów, dla których cały proces został wstrzymany, było niebezpieczeństwo uszkodzenia elementów wystroju stacji metra. Mowa m.in. o barwnych mozaikach ceramicznych na ścianach zatorowych stacji A6 Służew i A5 Ursynów.

Nie może być mowy o barbarzyńskim i bez poszanowania dla dziedzictwa i wystroju stacji traktowaniu przestrzeni metra. Stelaż, co widać dokładnie, jest zamontowany w szczelinach dylatacyjnych, w sposób umożliwiający demontaż bez uszkodzeń powierzchni - mówi Grzegorz Popielarz, dyrektor biura najmu i reklamy w Metrze Warszawskim, cytowany przez portal "Transport Publiczny".

Serwis podaje, że o szczególnych wartościach ceramicznych okładzin przekonuje Jakub Jastrzębski, autor profilu "Historia metra w Warszawie” oraz książki "Sto lat warszawskiego metra Od pomysłu do realizacji”.

Mozaiki ze stacji Służew i Ursynów to jedyny ślad po nowatorskiej koncepcji wystroju metra z początku lat 80. Zgodnie z nią każda stacja miała otrzymać specjalnie dla siebie zaprojektowane pasy niepowtarzalnej kompozycji plastycznej. Na całej I linii warszawskiego metra jedynie te dwie stacje można uznać za ukończone zgodnie z pierwotną koncepcją. Kolejne stacje, które wykańczano, ze względów oszczędnościowych otrzymały inne dekoracje ścian zatorowych - wskazuje Jastrzębski, cytowany przez portal "Transport Publiczny".

Autorem projektu mozaiki na stacji Służew jest Krzysztof Jachiewicz, z kolei na Ursynowie - Andrzej Drzewiecki.

Interwencja Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków

Z informacji serwisu wynika, że sprawą zasłanianych mozaik zainteresował się Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków. Na wniosek Stowarzyszenia "Kolekcjonerzy Czasu" urząd zamierza rozpocząć postępowanie o wpis do rejestru. Jak tłumaczy Andrzej Mizera, główny specjalista ds. mediów w MWKZ, przez okres trwania postępowania standardowo nie będzie można wykonywać prac remontowych na obszarze obejmującym mozaiki.

W przypadku wpisu do rejestru, wszelkie prace oraz działania, jak np. umieszczanie nośników reklamowych, będą musiały być uzgadniane z Mazowieckim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto