Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Miała stać rok, dziś świętuje 18 lat. Słynna palma na rondzie de Gaulle'a jest już pełnoletnia

Martyna Konieczek
Martyna Konieczek
naszemiasto.pl
Dziś, 12 grudnia, palma stojąca na rondzie de Gaulle'a świętuje 18. urodziny! Słynna instalacja Joanny Rajkowskiej nosząca tytuł ''Pozdrowienia z Alej Jerozolimskich'' pojawiła się w centrum stolicy w 2002 roku i początkowo miała być tylko instalacją czasową. Przetrwała jednak już 18 lat, stając się jednym z ważniejszych symboli stolicy. Szczegóły poniżej.

18. urodziny palmy na rondzie de Gaulle'a

Dokładnie w sobotę, 12 grudnia, palma stojąca na rondzie de Gaulle'a w centrum stolicy skończyła 18 lat. Gdyby była człowiekiem, odebrałaby dowód osobisty i zyskała prawo głosu. Nigdy na to nie czekała. Od samego początku zabiera głos w ważnych sprawach, upomina się o prawa osób i grup marginalizowanych. Skoro osiąga pełnoletniość, to znaczy, że dorosłe jest też pokolenie Palmy, które nie zna Warszawy bez niej - przekazało Muzeum Sztuki Nowoczesnej, które wraz z artystką Joanną Rajkowską organizuje 18. urodziny palmy.

Palma, czyli ''Pozdrowienia z Alej Jerozolimskich'' miała stać przez rok. Pomysł jej posadzenia Rajkowska przywiozła ze sobą z podróży do Jerozolimy, miasta poranionego konfliktem palestyńsko-izraelskim. W intencji artystki palma miała przypomnieć, skąd pochodzi nazwa Alej Jerozolimskich.

Zobaczcie też:

Galeria Wileńska

Iluminacja świąteczna Warszawy. Piękne ozdoby przed galeriam...

Stanęła w Alejach Jerozolimskich, by swoją Innością przywoływać pamięć Nowej Jerozolimy, dawnej dzielnicy żydowskiej, od której pochodzi dzisiejsza nazwa arterii. Ta zapomniana osada została założona w 1772 roku przez Augusta Sułkowskiego i w ciągu zaledwie 2 lat istnienia wyrosła na prężny ośrodek handlowy. Stała się konkurencją dla polskich kupców, została więc zburzona, zaś majątek jej mieszkańców – skonfiskowany. Wydawało się, że pamięć o Żydach z tej dzielnicy także przepadła. Tymczasem dokładnie 230 lat po powstaniu Nowej Jerozolimy korzenie w stolicy zapuściła palma - tłumaczy Rajkowska.

I dodaje: W bezpośrednim sąsiedztwie palmy, w skrzydle Pałacyku Branickich pragniemy otworzyć niewielkie Muzeum Pozdrowień z Alej Jerozolimskich, gdzie artefakty i dokumenty życia publicznego projektu nakreślą mapę walki o otwartą, liberalną i nowoczesną Warszawę w przeciągu ostatnich 18 lat.

Zobaczcie też:

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto