Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu. W Warszawie stanął wyjątkowy monument upamiętniający śmierć tysięcy osób

Kamil Jabłczyński
Kamil Jabłczyński
27 stycznia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pamięć o Ofiarach Holocaustu. W Warszawie odsłonięto monument upamiętniający masowe groby na cmentarzu żydowskim przy Okopowej. 27 stycznia, jak co roku, ulicami Warszawy będzie także jeździć zabytkowy tramwaj oznaczony gwiazdą Dawida.

Dobiegły końca prace nad upamiętnieniem Żydów zmarłych lub zamordowanych na ulicach getta warszawskiego i pochowanych w jednym z największych grobów masowych w Europie – powiadomił PAP Michał Laszczkowski, prezes Fundacji Dziedzictwa Kulturowego, która od 2017 r. prowadzi na cmentarzu żydowskim przy Okopowej prace konserwatorskie i porządkowe oraz nadzorowała wszystkie działania związane z wzniesieniem monumentu.

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu. W Warsza...

W dwóch dołach o wymiarach 10×10 i 10×20 metrów i głębokości 8 metrów na cmentarzu przy Okopowej spoczęło według historyków od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy bezimiennych ofiar nazistów. W 2021 roku dr Sebastian Różycki z Zakładu Fotogrametrii, Teledetekcji i Systemów Informacji Przestrzennej Politechniki Warszawskiej ustalił dokładne granice grobu. Było to możliwe dzięki pracom badawczym prowadzonym na terenie cmentarza przez Fundację Dziedzictwa Kulturowego we współpracy z Żydowskim Instytutem Historycznym, a także analizie fotografii lotniczych i zdjęć z lat 1941-1942.

- 27 stycznia to Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Naszym moralnym obowiązkiem jest pamięć o wszystkich, którzy stracili życie w wyniku Zagłady. Nigdy więcej systemowej nienawiści, nigdy więcej odzierania kogokolwiek z godności i człowieczeństwa – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent. m.st. Warszawy.

Datę obchodów wyznaczono na 27 stycznia – rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau w 1945 roku

Obchody to nie tylko uczczenie pamięci pomordowanych w czasie II wojny światowej przez nazistowskie Niemcy, ale także pokazanie wyraźnego sprzeciwu wobec nieuznawania Holokaustu jako wydarzenia historycznego. Teraz w centralnym miejscu między dwoma wspomnianymi dołami, w których bezimiennie chowano tysiące warszawiaków i nie tylko pochodzenia żydowskiego, stanął ażurowy monument z zawieszonymi w powietrzu kamieniami, układający się w kształt złamanej kolumny. Złamana kolumna ma symbolizować ich przerwane nagle życie. Projekt pomnika przygotował zespół architektów z firmy Archiworks: Karol Dzik, Maciej Szpalerski i Krzysztof Matuszewski.

27 stycznia, jak co roku, ulicami Warszawy będzie jeździć zabytkowy tramwaj oznaczony gwiazdą Dawida. Pusty pojazd będzie symbolizować tramwaj kursujący w getcie warszawskim w czasie II wojny światowej. Tramwaj przejedzie trasą: pl. Narutowicza – Marszałkowska - Stawki – Popiełuszki - Metro Marymont – Okopowa - pl. Zawiszy – pl. Narutowicza.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto